Slovensko / Seznam zajímavostí / Historické památky / Židovské kulturní dědictví v Bratislavském kraji

Židovské kulturní dědictví v Bratislavském kraji

Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji
Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji

Slovenská cesta židovského kulturního dědictví je komplexní projekt, jehož součástí jsou výzkumné, vzdělávací a propagační aktivity. Jeho cílem je přispět ke zachování a obnově židovského kulturního dědictví na Slovensku. Aktivity do značné míry vycházejí z výsledků výzkumného projektu Synagoga Slovaca, který v letech 2001-2006 zdokumentoval slovenské synagogy. Výstupy výzkumu (architektonické plány, fotografická dokumentace, popisy staveb) jsou zpřístupněny veřejnosti, slouží na podporu návrhů v otázkách kulturní politiky a přispívají k lepší péči o památkové objekty židovské komunity.

V Bratislavském kraji najdete tyto památky židovského kulturního dědictví:

 • Bratislava - Památník Chatama Sofer
 • Bratislava - Muzeum židovské kultury
 • Bratislava - Synagoga
 • Malacky - Synagoga
 • Stupava - Synagoga

Památník Chatama Sofer

chatam soferHistorie hřbitova pod hradem při dnešním tunelu sahá do 17. století, kdy Pálffyovci povolily svým židovským poddaným, aby si na pozemku mezi skalním bral a Dunajem zřídily hřbitov. Sloužil komunitě do roku 1847. Ohrožený byl až v roce 1943, kdy v důsledku výstavby tunelu a regulace nábřeží bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Většinu hrobů exhumovali a ostatky pečlivě přenesli na nedaleký Nový ortodoxní hřbitov. Pouze malou skupinu (23) hrobů bratislavských učenců soustředěných kolem hrobu Chatama Sofert ponechány na původním místě a překryly ji betonovými panely. V letech 2000-2002 proběhla generální rekonstrukce hrobky. Tento pozoruhodný objekt je důstojným místem posledního odpočinku významných učenců, jakož i atraktivním památníkem bratislavské židovské minulosti.

Lokalita: Nábřeží arm. gen. L. Svobodu, Bratislava

Otvírací hodiny: Organizované skupiny si mohou svou návštěvu dohodnout předem s Židovskou náboženskou obcí Bratislava

Muzeum židovské kultury

muzeumMuzeum židovské kultury (MŽK) se nachází v jednom ze dvou dochovaných objektů někdejší Židovské ulice v Bratislavě, kterou zbourali v šedesátých letech 20. století při výstavbě mostu SNP (Nový most). Barokní kúrie z 18. století byla následně přestavěna v 19. století a od roku 1993 v ní po obnově sídlí stálá expozice MŽK. Mezi nejvýznamnější exponáty MŽK patří dva vzácné džbánky ze Senice. Pocházejí z let 1734 a 1776 a byly majetkem židovského pohřebního bratrstva Chevry kadiša, které v tradiční židovské obci zabezpečovalo důstojný pohřeb členů komunity a staralo se o pozůstalé. Na džbánů jsou zobrazeny výjevy z činnosti bratrstva. Tyto vzácné artefakty se staly v roce 1999 námětem pro společnou Slovensko-izraelskou známková edici.

Lokalita: Židovská 17, Bratislava

Otvírací hodiny: denně kromě soboty, 11.00 - 17.00

Synagoga v Bratislavě

synagoga baPoslední zachována synagoga se nachází nedaleko historického centra města na ulici Heydukova. Byla postavena v letech 1923-1926 podle projektů architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Synagoga se v uliční frontě prezentuje monumentálním sloupovím, které má sedm pilířů. V interiéru se snoubí novátorská železobetonová konstrukce a dobové kubistické detaily s historizujúcimi prvky jako řada arkád ženské galerie, kovaná bima a z kamene vytesán svatostánek. Architektonické řešení synagogy respektuje požadavky ortodoxního judaismu. Sezení mužů a žen je oddělené a bima je situována v centru hlavní modlitebny. Zároveň však zohledňuje i nároky vyplývající z potřeb členů komunity. Synagoga má prostory pro studium i prostory pro menší společenské shromáždění a samozřejmě, šatny a toalety. Synagoga dodnes slouží svému původnímu účelu. V areálu bude postupně umístěno několik pamětních desek věnovaných vzpomínce na oběti holocaustu. V současnosti se připravuje stálá výstava věnovaná dějinám obce, která bude instalována v prostorách ženské galerie v roce 2011.

Lokalita: Heydukova ulice č.. 11-13, Bratislava

Otvírací hodiny: Organizované skupiny si mohou svou návštěvu dohodnout předem s Židovskou náboženskou obcí Bratislava

Synagoga v Malackách

synagoga malackySynagoga, která je jednou z nejkrásnějších na Slovensku, je pozoruhodnou památkou na židovskou komunitu v Malackách. Postavili ji v roce 1900 podle plánů vídeňského architekta Wilhelma Stiassneho (1842-1910) na místě požárem zničené synagogy z roku 1887. Původní synagoga postavena podle plánů architekta Stiassneho vyhořela v roce 1899. Budova v typickém maurském stylu se dvěma věžemi, podkovovitého oblouky a typickými žluto-červenými pruhy je ty exotické stavbou ve městě. Dnes patří objekt bývalé synagogy městu a slouží jako základní umělecká škola. Do interiéru zabudovány podlaží, dolní část modlitebny slouží jako dílna, v horní je koncertní místnost. Zachovalo se zde poměrně dost autentických architektonických prvků - svatostánek, litinové sloupy a pozoruhodný dřevěný kazetový strop. Původně stála synagoga v typické městské zástavbě, kde žilo před druhou světovou válkou mnoho příslušníků židovské komunity. V poválečném období byly tyto domy zbořeny.

Lokalita: Na břehu 2, Malacky

Otvírací hodiny: podle oznámení

Synagoga v Stupava

synagoga stupavaSynagoga byla postavena v roce 1803 a patří mezi dva zachované příklady devět klenbové typu synagog na Slovensku. Nachází se v centru vesnice oproti zámečky Pálffyovců. Exteriér je charakteristický masivními stěnami s drobnými barokními okny, sedlovou střechou a výrazným štítem s oválnými otvory pro větrání, což je typické pro architekturu oblasti Záhoria. Modlitebně hale dominují čtyři sloupy, které podpírají deväťklenbový strop. Původně rámec pro centrálně umístěnou bimu. Památková obnova exteriéru synagogy a statické zajištění objektu byly úspěšně dokončeny v roce 2008 díky dlouhodobé iniciativě bratislavské neziskové organizace Jewrope. V interiéru synagogy probíhají i nadále přestavby a restaurátorské práce. V budoucnu bude synagoga sloužit jako centrální archiv a depozitář knih slovenské židovské komunity. Na ženské galerii je plánována stálá výstava judaík a archiválií z regionu. Kromě synagogy mohou zájemci o židovskou historii navštívit i rozsáhlý a dobře udržovaný hřbitov s množstvím pozoruhodných náhrobků (ulice U odborníka).

Lokalita: Hlavní ulice, Stupava

Otvírací hodiny: do roku 2011 zavřeno

Adresa

The Slovak Jewish Heritage Route , Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva

Kontaktní údaje

 

Náš tip na gastro:

Náš tip pro nákupy:

Náš tip na outdoorové aktivity:

 • havefun - hlavna
  HAVE FUN Bernolákovo
  Eventová společnost s hlavním zaměřením na sportovní eventy.
  vzdálenost: 27,58 km
  benefit: 10 % a 15 % sleva*
 • Paintball Bratislava
  Paintball Bratislava
  Adrenalin, napětí a zábava na dvou hřištích.
  vzdálenost: 24,8 km
 • Raftovanie Čunovo
  Rafting Čunovo
  Rafting na jednom z nejlepších umělých kanálů na světě.
  vzdálenost: 31,91 km

Náš tip na relax:

 • pivne kupele presporok - hlavna
  Pivní lázně BBB Prešpork
  Přímo v historickém centru Bratislavy se nachází první pivní lázeň.
  vzdálenost: 15,38 km
  benefit: 32 % sleva na procedury a ubytování

Náš tip na průvodce:

 • Panorama Tour
  Panorama Tour
  průvodcovské služby v Bratislavě a okolí, skupinové slevy
  vzdálenost: 13,94 km
 • tour4u-hlavna bratislava
  TOUR4U – GUIDES & SIGHTSEEING TOURS
  cestovní kancelář se specializuje na organizaci prohlídek města, na různé programy v Bratislavě a okolí
  vzdálenost: 15,57 km
  benefit: sleva 5 %

Typ na noční život:

Města a obce
Historické památky
Muzea a galerie
Turistické oblasti
Lázně a aquaparky
Golfová střediska
Cykloturistika
Atrakce

Doporučené hotely

Hotel Viktor***
Hotel Viktor*** Bratislavaod €25,00/osoba

Hotel Color Bratislava
Hotel Color*** Bratislavaod €25,00/osoba

Hotel Michalská Brána
Hotel Michalská Brána***od €39,50/osoba

w hotel bratislava - hlavna
W HOTEL *** Bratislavaod €39,50/osoba

botel gracia hlavna
Botel Gracia Bratislavaod €32,50/osoba

Hotel President *** Garni Bratislava
Hotel President *** Garni Bratislavaod €25,00/osoba

Hotel Divoká Voda Bratislava
Hotel *** a bungalovy Divoká Vodaod €23,00/osoba

Melrose Apartmány Bratislava
Melrose Apartmány Bratislavaod €35,00/osoba

Hotel Gaudio *** Bratislava
Hotel Gaudio *** Bratislavaod €34,50/osoba

Patio Hostel Bratislava
Patio Hostel Bratislavaod €14,00/osoba

Hotel Matyšák***
Hotel Matyšák*** Bratislavaod €48,00/osoba

Anketa

Měli byste zájem o kompletní naplánování Vašeho pobytu na Slovensku?

Ano
Ne