Slovensko / Zoznam zaujímavostí / Historické pamiatky / Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji

Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji

Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji
Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji

Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva je komplexný projekt, ktorého súčasťou sú výskumné, vzdelávacie a propagačné aktivity. Jeho cieľom je prispieť ku zachovaniu a obnove židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Aktivity do veľkej miery vychádzajú z výsledkov výskumného projektu Synagoga Slovaca, ktorý v rokoch 2001-2006 zdokumentoval slovenské synagógy. Výstupy výskumu (architektonické plány, fotografická dokumentácia, popisy stavieb) sú sprístupnené verejnosti, slúžia na podporu návrhov v otázkach kultúrnej politiky a prispievajú k lepšej starostlivosti o pamiatkové objekty židovskej komunity. 

V Bratislavskom kraji nájdete tieto pamiatky židovského kultúrneho dedičstva:

 • Bratislava - Pamätník Chatama Sofera                                        
 • Bratislava - Múzeum židovskej kultúry
 • Bratislava - Synagóga
 • Malacky - Synagóga
 • Stupava - Synagóga 

Pamätník Chatama Sofera

chatam soferHistória cintorína pod hradom pri dnešnom tuneli siaha do 17. storočia, kedy Pálffyovci povolili svojim židovským poddaným, aby si na pozemku medzi skalným bralom a Dunajom zriadili cintorín. Slúžil komunite do roku 1847. Ohrozený bol až v roku 1943, kedy v dôsledku výstavby tunela a regulácie nábrežia bolo rozhodnuté o jeho likvidácii. Väčšinu hrobov exhumovali a ostatky starostlivo preniesli na neďaleký Nový ortodoxný cintorín. Iba malú skupinu (23) hrobov bratislavských učencov sústredených okolo hrobu Chatama Sofera ponechali na pôvodnom mieste a prekryli ju betónovými panelmi. V rokoch 2000-2002 prebehla generálna rekonštrukcia hrobky. Tento pozoruhodný objekt je dôstojným miestom posledného odpočinku významných učencov, ako aj atraktívnym pamätníkom bratislavskej židovskej minulosti.

Lokalita: Nábrežie arm. gen. L. Svobodu, Bratislava

Otváracie hodiny: Organizovane skupiny si môžu svoju návštevu dohodnúť vopred so Židovskou náboženskou obcou Bratislava

 

Múzeum židovskej kultúry

muzeumMúzeum židovskej kultúry (MŽK) sa nachádza v jednom z dvoch zachovaných objektov niekdajšej Židovskej ulice v Bratislave, ktorú zbúrali v šesťdesiatych rokoch 20. storočia pri výstavbe mosta SNP (Nový most). Baroková kúria z 18. storočia bola následne prestavaná v 19. storočí a od roku 1993 v nej po obnove sídli stála expozícia MŽK. Medzi najvýznamnejšie exponáty MŽK patria dva vzácne krčahy zo Senice. Pochádzajú z rokov 1734 a 1776 a boli majetkom židovského pohrebného bratstva Chevra Kadiša, ktoré v tradičnej židovskej obci zabezpečovalo dôstojný pohreb členov komunity a staralo sa o pozostalých. Na krčahoch sú zobrazené výjavy z činnosti bratstva. Tieto vzácne artefakty sa stali v roku 1999 námetom pre spoločnú slovensko-izraelskú známkovú edíciu.

Lokalita: Židovská 17, Bratislava

Otváracie hodiny: denne okrem soboty, 11.00 - 17.00

 

Synagóga v Bratislave

synagoga baPosledná zachovaná synagóga sa nachádza neďaleko historického centra mesta na Heydukovej ulici. Bola postavená v rokoch 1923-1926 podľa projektov architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Synagóga sa v uličnej fronte prezentuje monumentálnym stĺporadím, ktoré má sedem pilierov. V interiéri sa snúbi novátorská železobetónová konštrukcia a dobové kubistické detaily s historizujúcimi prvkami, ako napríklad rad arkád ženskej galérie, kovaná bima a z kameňa vytesaný svätostánok. Architektonické riešenie synagógy rešpektuje požiadavky ortodoxného judaizmu. Sedenie mužov a žien je oddelené a bima je situovaná v centre hlavnej modlitebne. Zároveň však zohľadňuje aj nároky vyplývajúce z potrieb členov komunity. Synagóga má priestory na štúdium i priestory pre menšie spoločenské zhromaždenia a, samozrejme, šatne a toalety. Synagóga dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. V areáli bude postupne umiestnených niekoľko pamätných tabúľ venovaných spomienke na obete holokaustu. V súčasnosti sa pripravuje stála výstava venovaná dejinám obce, ktorá bude inštalovaná v priestoroch ženskej galérie v roku 2011.

Lokalita: Heydukova ulica č. 11-13, Bratislava

Otváracie hodiny: Organizovane skupiny si môžu svoju návštevu dohodnúť vopred so Židovskou náboženskou obcou Bratislava 

 

Synagóga v Malackách

synagoga malackySynagóga, ktorá je jednou z najkrajších na Slovensku, je pozoruhodnou pamiatkou na židovskú komunitu v Malackách. Postavili ju v roku 1900 podľa plánov viedenského architekta Wilhelma Stiassneho (1842-1910) na mieste požiarom zničenej synagógy z roku 1887. Pôvodná synagóga postavená podľa plánov architekta Stiassneho vyhorela v roku 1899. Budova v typickom maurskom štýle s dvoma vežami, podkovovitými oblúkmi a typickými žlto-červenými pásmi je najexotickejšou stavbou v meste. Dnes patrí objekt bývalej synagógy mestu a slúži ako základná umelecká škola. Do interiéru vstavali podlažie, dolná časť modlitebne slúži ako dielňa, v hornej je koncertná miestnosť. Zachovalo sa tu pomerne dosť autentických architektonických prvkov - svätostánok, liatinové stĺpy a pozoruhodný drevený kazetový strop. Pôvodne stála synagóga v typickej mestskej zástavbe, kde žilo pred druhou svetovou vojnou mnoho príslušníkov židovskej komunity. V povojnovom období boli tieto domy zbúrané.

Lokalita: Na brehu 2, Malacky

Otváracie hodiny: podľa ohlásenia

 

Synagóga v Stupava

synagoga stupavaSynagóga bola postavená v roku 1803 a patrí medzi dva zachované príklady deväť klenbového typu synagóg na Slovensku. Nachádza sa v centre dediny oproti kaštieľu Pálffyovcov. Exteriér je charakteristický masívnymi stenami s drobnými barokovými oknami, sedlovou strechou a výrazným štítom s oválnymi otvormi na vetranie, čo je typické pre architektúru oblasti Záhoria. Modlitebnej hale dominujú štyri stĺpy, ktoré podopierajú deväťklenbový strop. Pôvodne ohraničovali centrálne umiestnenú bimu. Pamiatková obnova exteriéru synagógy a statické zabezpečenie objektu boli úspešne dokončené v roku 2008 vďaka dlhodobej iniciatíve bratislavskej neziskovej organizácie Jewrope. V interiéri synagógy prebiehajú aj naďalej rekonštrukčné a reštaurátorské práce. V budúcnosti bude synagóga slúžiť ako centrálny archív a depozitár kníh slovenskej židovskej komunity. Na ženskej galérii je plánovaná stála výstava judaík a archiválií z regiónu. Okrem synagógy môžu záujemcovia o židovskú históriu navštíviť aj rozsiahly a dobre udržiavaný cintorín s množstvom pozoruhodných náhrobných kameňov (ulica Pri Borníku).

Lokalita: Hlavná ulica, Stupava

Otváracie hodiny: do roku 2011 zatvorené

Adresa

The Slovak Jewish Heritage Route , Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva

Kontaktné údaje

 

Náš tip na gastro:

Náš tip pre nákupy:

Náš tip na outdoorové aktivity:

 • havefun - hlavna
  HAVE FUN Bernolákovo
  Eventová spoločnosť s hlavným zameraním na športové eventy.
  vzdialenosť: 27,58 km
  benefit: 10 % a 15 % zľava*
 • Paintball Bratislava
  Paintball Bratislava
  Adrenalín, napätie a zábava na dvoch ihriskách.
  vzdialenosť: 24,8 km
 • Raftovanie Čunovo
  Raftovanie Čunovo
  Rafting na jednom z najlepších umelých kanálov na svete.
  vzdialenosť: 31,91 km

Náš tip na relax:

 • pivne kupele presporok - hlavna
  Pivné kúpele BBB Prešpork
  Priamo v historickom centre Bratislavy sa nachádza prvý pivný kúpeľ.
  vzdialenosť: 15,38 km
  benefit: 32 % zľava na procedúry a pobyty

Náš tip na sprievodcu:

 • Panorama Tour
  Panorama Tour
   sprievodcovské služby v Bratislave a okolí, skupinové zľavy
  vzdialenosť: 13,94 km
 • tour4u-hlavna bratislava
  TOUR4U – GUIDES & SIGHTSEEING TOURS
  cestovná kancelária so špecializáciou na organizáciu prehliadok v Bratislave a okolí
  vzdialenosť: 15,57 km
  benefit: 5 % zľava na služby

Tip na večerný život:

Mestá a obce
Historické pamiatky
Múzeá a galérie
Turistické oblasti
Kúpele a aquaparky
Golfová strediska
Cykloturistika
Atrakcie

Odporúčané hotely

Hotel Viktor***
Hotel Viktor*** Bratislavaod €25,00/osoba

Hotel Color Bratislava
Hotel *** Color Bratislavaod €25,00/osoba

botel gracia hlavna
Botel Gracia Bratislavaod €32,50/osoba

Hotel Michalská Brána
Hotel Michalská Brána*** Bratislavaod €39,50/osoba

Hotel Divoká Voda Bratislava
Hotel*** a bungalovy Divoká Vodaod €23,00/osoba

Hotel Gaudio *** Bratislava
Hotel Gaudio *** Bratislavaod €34,50/osoba

Hotel President *** Garni Bratislava
Hotel President *** Garni Bratislavaod €25,00/osoba

Hotel Matyšák***
Hotel Matyšák*** Bratislavaod €48,00/osoba

Patio Hostel Bratislava
Patio Hostel Bratislavaod €14,00/osoba

Melrose Apartmány Bratislava
Melrose Apartmány Bratislavaod €35,00/osoba

w hotel bratislava - hlavna
W HOTEL *** Bratislavaod €39,50/osoba

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie