Slovensko / O Slovensku

Slovensko - malá velká země

slovenskoVšeobecné informace o Slovensku

Slovensko - oficiální název Slovenská republika - je 49 035 km2 území pro nekonečné množství zážitků. Žije zde 5 379 445 obyvatel (k 1. 1. 2004) různých národností. Nejvíce obyvatel je slovenské národnosti, ke které se hlásí 85,8%.

 

Slovensko leží takříkajíc ve středu Evropy a hraničí s pěti sousedními státy. Na západě s Rakouskem a Českou republikou, na jihu s Maďarskem, s kterým nejdelší hranice na východě s Ukrajinou s nejkratšími hranicemi a na severu s Polskem. Slovenské republika je od 1. května 2004 členem Evropské unie, od 21. prosince 2007 členem Schengenského prostoru, od 1. ledna 2009 je Součástí Evropské měnové unie jejích měnou je euro (). Stejně je členem NATO, OSN, UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO a Interpolu. Slovensko je země s převážně římskokatolickým náboženstvím, hlásí se k němu 69% lidí. Evangelická církev augsburského vyznání zastoupení u 7% věřících a je druhou nejpočetnější církví. Část obyvatelstva se hlásí k pravoslavné církve (5%) a bez vyznání je 13% lidí.

Státním zřízením je Slovensko parlamentní demokratickou republikou. Na čele státu stojí prezident volený na 5-leté funkční období přímo lidem. O svoji moc se během vládnutí dělí se Slovenskou národní radou - parlamentem, která je zákonodárným orgánem. Její členy je 150 poslanců volených na 4-leté funkční období, stejně jako prezident jsou voleni přímo lidem. Výkon moci v rukou vláda v čele s předsedou vlády. Díky své poloze ležící v mírném podnebném pásmu se zde střídají čtyři roční období. Klimatické podmínky se však liší podle nadmořské výšky. Léta v nížinách jsou suché a teplé, pokud se však rozhodnete navštívit v letním období Tatry, můžete zde zažít sněžení i uprostřed července či srpna.

 

Co všechno je možné na Slovensku zažít

vlkolínecHistorické památky. Slovensko není jen příroda. Naleznete v něm zachovalé a renovované hrady, zámky, zámečky, ve kterých se ocitnete přímo v dávné historii. Objevíte v něm neopakovatelné a světoznámé kouzlo slovenského folklóru a zvyků, ochutnáte tradiční slovenské speciality, poznáte dobrosrdečné a pohostinné lidi a vpadnete do víru zábavy a nočního života moderních měst. 

 

žilina

Krásná města. Historie zanechala na území Slovenska velké kulturní dědictví. Ze 138 slovenská míst je 18 městskou památkovou rezervací. Každé z nich je něčím unikátní a jedinečné. Lze tady najít více než 12 000 kulturních památek. Na Slovensku se nachází i 88 památkových zón.

 

 

slovenský rájPříroda a turistika. Slovensko leží ve střední Evropě a navzdory nevelké rozloze koncentruje na své ploše obrovské množství přírodních krás. Na relativně malém Slovensku se nachází více než 1 000 chráněných území. Najdete na nich 9 národních parků a 16 chráněných krajinných území s množstvím vzácných rostlin a živočichů. A co je výhodou, do každé části Slovenska je to prakticky jen na skok.

 

kúpele piešťanyLázně a aquaparky. Slovensko je svým lázeňstvím proslulé nejen v okolních zemích, ale i ve světě. Navštěvují ho lidé, kterým léčivé minerální prameny pomáhají při léčení různých druhů nemocí. Vyhledávají ho však i ti, kteří chtějí spojit ozdravný pobyt s odpočinkem, relaxací a poznáváním přírodních krás či bohaté historie této země.

                                        

golf_bernolakovo_170_120Golf. Vychutnejte si hru golfu v opravdu nádherném prostředí slovenské přírody. Slovenské golfové kluby jsou jedinečné okolím, do kterého jsou zasazeny. budete hrát v historickém areálu s barokním zámečkem nebo pod úpatím nejmenších velehor na světě, výhledy a zážitky budou neopakovatelné. V areálech najdete různé doplňkové služby od prostorů na grill party po možnost absolvovat golfovou školu.

 

vysoké tatry

Lyžování. Nejmenší velehory světa, Vysoké Tatry, si můžete užít v každém ročním období. Pokud patříte k vyznavačům zimy, lyžování na Slovensku je pro vás jako stvořené. Překrásné pohledy z vysokých tatranských štítů jako Lomnický štít, Rysy nebo Chopok, ukrývají křišťálově čistá horská plesa a bystřiny. Užít si můžete také dalších více než 30 lyžařských středisek evropské kvality.

 

 

cykloturistika

Cykloturistika. Na Slovensku najdete síť opravdu kvalitně značených cyklotras v různých délkách a náročnosti. Nasedněte na kolo a poznejte historická města, nebo nádhernou přírodu. Zastavte se na některém z množství přírodních jezer nebo Tajch a vychutnejte si pobyt u vody. Slovenské cyklostezky vám umožní cyklistiku každého druhu.

 

 

 Jak je možné se na Slovensko dopravit?

airport popradKrajina je protkána hustou silniční infrastrukturou a železnicemi. Pokud se na Slovensko rozhodnete přiletět, na západě vás v hlavním městě Bratislava přivítá moderní letiště spojující zemi se světem. Na severu ve městě Poprad můžete vystoupit přímo pod úpatím Tater a Košice, moderní metropole a druhé největší město, vám umožní přímo z přistávací plochy vyrazit za jedinečnými krásami východu.

 

 

Co je "nej" na Slovensku?

spišský hradNa Slovensku najdete to, co nikde na světě. Slovenský kras, nejrozsáhlejší krasové území ve střední Evropě, které ukrývá 1110 jeskyní. Spišský hrad, nejrozsáhlejší středověký hradní komplex ve střední Evropě, hrad Červený kámen s nejrozsáhlejšími podzemními prostorami, nejvyšší dřevěný gotický oltář na světě nacházející se ve městě Levoča nebo Sad Janka Krále v Bratislavě, nejstarší veřejný park v Evropě.

 

A mnoho dalších a fascinujících NEJ, které stojí za to poznat jejich vlastními očima a zážitky. Slovensko je část Evropy, která dýchá rozmanitostí na každém kroku - prostě "malá velká země".

 

 

Anketa

Měli byste zájem o kompletní naplánování Vašeho pobytu na Slovensku?

Ano
Ne


restauracie_cz


Využívejte výhody online rezervace!