Slovensko / O Slovensku / Regióny / Severozápadné Slovensko

Severozápadné Slovensko je jedna z najkrajších oblastí Slovenskej republiky, ktorá sa vyznačuje miernym podnebím. Výbežky pohorí majú mierne teplú až mierne chladnú horskú klímu. Práve tu nachádzame historický odkaz, ktorý nám zanechali rímske vojská. Severozápadné Slovensko tak v sebe spája nádych dávnej histórie s nádhernou prírodou a modernými mestami. Tento región je skutočne bohatý na historické prechádzky. Množstvo hradov potvrdzuje jeho bohatú históriu. V okolí mesta Žilina nájdeme Lietavský hrad, Budatínsky zámok a hrad Strečno, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou. Pri potulkách v okolí Trenčína zase natrafíme na neslávne známy Čachtický hrad s krvavou povesťou jeho pani, hrad Beckov a samozrejme aj najznámejší Trenčiansky hrad. Na strmej stene trenčianskej hradnej skaly sa nachádza nápis, ktorý potvrdzuje prítomnosť rímskych legionárov na tomto území. Vytesali ho tu v roku 179 na pamiatku víťazstva nad Kvádmi.

Historické mestá

trenčín

Pod Trenčianskym hradom sa nachádza Trenčín. Patrí medzi najvýznamnejšie slovenské mestá s bohatým kultúrnym a spoločenským životom. Trenčín je mesto, kde nájdete architektonické pamiatky a múzeá,  je tiež organizátorom výstav a spoločenských akcií. K najznámejším patrí hudobný festival Pohoda, ktorý každoročne priláka do tohto mesta tisíce návštevníkov. Ďalším známym festivalom v tomto meste je Medzinárodný filmový festival Art film, ktorý je organizovaný v spolupráci s neďalekým kúpeľným mestom Trenčianske Teplice.

žilina

Najväčším mestom a skutočnou metropolou severozápadného Slovenska je Žilina. V roku 1990 po rekonštrukcii historického jadra sa zaradila k najkrajšie zrenovovaným mestám na Slovensku. Pamiatky v centre patria do mestskej pamiatkovej rezervácie. Dominantou je barokový kostol sv. Pavla Apoštola a kláštor jezuitov z polovice 18. storočia. Najstaršou zachovanou pamiatkou je kostol sv. Štefana v mestskej časti Rudiny, s mimoriadne cennou vnútornou výzdobou. Na sever od Žiliny sa nachádza Budatínsky hrad, kde môžeme obdivovať starodávne drotárske remeslo. Táto expozícia je jedinou svojho druhu na svete.

Za poznaním histórie slovenského národa sa vyberieme do mesta Martin. Je sídlom Národného múzea a Národnej knižnice. Cintorín v Martine bol vyhlásený za Národný cintorín a nachádza sa na ňom miesto posledného odpočinku mnohých významných osobností spoločenského a kultúrneho života.

Nevšedná prírodná krása a bohatstvo

čičmany

Keď vojdeme do chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, ocitneme sa vo svete hustých lesov, bizarných skál a nádherných dolín a kotlín. Turisticky najpríťažlivejšou obcou v tejto oblasti sú Čičmany s typickými drevenými domami, ktoré sú zdobené maľovanými ornamentmi.

Na moravsko-slovenskom pomedzí sa nachádza krajina kopaníc, ktorá patrí do Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Prekvapí nás nádhernými výhľadmi, kde sa oblé tvary striedajú s vápencovými bradlami. Severozápadné Slovensko ponúka aj niekoľko prírodných fenoménov. Jedným z nich sú kamenné gule v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Sú to záhadné prírodné výtvory z pieskovca a zlepenca, ktorých vznik nebol dodnes objasnený. Ďalším fenoménom je Korňanský ropný prameň, ojedinelý prirodzený výver ropy, doprevádzaný nepravidelným výronom zemného plynu.

malá fatra

Pre nevšedné prírodné krásy a bohatstvo rastlinných a živočíšnych druhov bol za chránenú krajinnú oblasť vyhlásený aj Národný park Malá Fatra. Nájdeme tu pozoruhodné tiesňavy, rokliny a skalnaté štíty, ktoré v návštevníkoch vzbudzujú skutočný rešpekt.

 

 

Svetoznáme kúpeľné mestá

kúpele piešťany

Svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany preslávil výskyt sírneho bahna a geotermálnej vody s liečivými účinkami na zápalové ochorenia. Najväčší rozmach kúpeľov nastal v roku 1889 keď sa z malého mestečka Piešťany stalo kúpeľné mesto. Aj tu sa nachádzajú zaujímavé historické pamiatky ako napríklad Napoleonské kúpele. Za povšimnutie tiež stoja umelecké plastiky, ktoré nájdeme v Kúpeľnom parku. Na Kolonádovom moste sa nachádza socha muža, ktorý láme barlu. Táto socha sa stala v roku 1894 symbolom mesta a dnes je súčasťou jeho znaku. Okrem kúpeľných a relaxačných procedúr ponúkajú Piešťany svojim hosťom aj bohatý kultúrny život a športové vyžitie. Prebiehajú tu rôzne podujatia ako Piešťanský hudobný festival, Organové dni, Country lodenica, multimediálny festival Hodokvas alebo medzinárodná veslárska regata.

Jedným z najstarších kúpeľných miest na Slovensku sú Turčianske Teplice. Nachádzajú sa v Turčianskej kotline, ktorú obklopujú pohoria Veľká Fatra, Malá Fatra, Žiar a Kremnické vrchy. Tieto moderné slovenské kúpele ponúkajú aj wellness pobyty a celoročnú prevádzku SPA & Aquaparku. Vďaka vhodným klimatickým podmienkam a nádhernej prírode je toto mesto vyhľadávanou destináciou domácich aj zahraničných turistov. Ďalšími známymi kúpeľmi v tejto oblasti sú Rajecké Teplice a Trenčianske Teplice, ktoré ponúkajú svojim návštevníkom množstvo ozdravovacích a wellness procedúr.

Golfové strediská pre všetky generácie

golf žilina

Športové a spoločenské vyžitie v príjemnom prostredí pre nadšencov golfu poskytuje Golf Club Žilina. Súčasťou areálu je obchod s golfovými potrebami a bar s príjemným posedením pri krbe. Návštevníci určite ocenia bezprostrednú blízkosť mesta Žilina s kultúrnymi, ale hlavne spoločenskými akciami pre mladých.

 

Cyklotrasy každej úrovne

Severozápadné Slovensko ponúka rozmanité cyklotrasy, hlavne pre náročných cyklistov, ako napríklad Cyklotúru na Martinské hole. Pre začiatočníkov je tu nenáročná Cyklotúra okolo Trenčianskej kotliny vedúca po málo frekventovaných štátnych cestách.

kysuce a javorníky

Kysucká cyklomagistrála je stredne náročná trasa, ktorá spája severnú časť Kysúc a vedie predhorím Kysuckých Beskýd. Je na nej množstvo stúpaní, ale aj krásnych, rýchlych a dlhých zjazdov. Okrem nej je na severozápadnom Slovensku obľúbená aj Cyklotúra Súčanskými kopanicami, kde okrem pamiatok mestskej pamiatkovej rezervácie Trenčín nájdeme aj viaceré prírodné zaujímavosti.

 

Top destinácie - lyžiarske strediská na Slovensku

vrátna free time zoneVyznávači zimných športov si prídu na svoje v lyžiarskych strediskách Vrátna Free Time Zone, Snowparadise Veľká Rača a Winter Park Martinky. Všetky sú vybavené lanovými dráhami, vlekmi a poskytujú športovcom okrem kvalitných zjazdoviek aj program a zábavu pre celú rodinu. V lyžiarskom stredisku Jasenská dolina Veľká Fatra sú výborné podmienky i pre horskú turistiku a bežecké lyžovanie. 

 

Ak ste sa rozhodli navštíviť  severozápadné Slovensko letecky, ponúkame vám zakúpiť si lacné letenky vďaka nášmu partnerovi Danube Wings v sekcii rezervácia leteniekPre bližšie spoznávanie krás severozápadného Slovenska je Vám k dispozícii prenájom auta od nášho partnera - autopožičovne Avis. Ak Vás zaujalo severozápadné Slovensko, vďaka nášmu partnerovi Vám ponúkame ubytovanie na Slovensku, kde si prídu na svoje menej nároční ale aj tí náročnejší návštevníci.

Vyberte si z našej ponuky a navštívte Severozápadné Slovensko; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk