Slovensko / Čo robiť / Historické cesty / Severovýchodné Slovensko
Bazilika Panny Márie na Mariánskej Hore

Bazilika Panny Márie na Mariánskej Hore

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči patrí medzi najstaršie pútnické miesta východného Slovenska.

Červený kláštor

Červený kláštor

Okrem úžasného kláštorného komplexu Vás tu čaká aj jedinečná atrakcia v Európe - splav Dunajca na drevených pltiach v nádhemej prírodnej scenérii národného parku Pieniny.

Múzeum Majstra Pavla z Levoče

Dom Majstra Pavla Levoča (Spišské múzeum)

Tento významný slovenský umelec po sebe v okolí Levoče zanechal množstvo hodnotných sochárskych a rezbárskych prác. Dom Majstra Pavla v Levoči ponúka múzeum Majstra, ktorý sa zaraďuje medzi vrcholných gotických umelcov.

Drevený chrám Kožany

Drevené chrámy severovýchodného Slovenska

Drevené chrámy patria medzi najunikátnejšie poklady umenia a náboženstva na Slovensku. Po architektonickej a sakrálnej stránke ich považujeme za unikátne stavby.

Drevený chrám Brežany

Drevený kostol Brežany

Drevený gréckokatolícky chrám sv. Lukáša trojpriestorového východného typu, jediný v okrese Prešov bol postavený v roku 1727 a obnovili ho v druhej polovici 18. storočia. Radí sa tým medzi najstaršie drevené kostolíky na Slovensku. 

Dukla

Dukla

Severovýchodné Slovensko bolo počas II. sv. vojny kľúčovým bodom pri oslobodzovaní Slovenska od fašistických vojsk. Tieto udalosti nám pripomína národná kultúrna pamiatka Duklianske bojisko.

Žehra

Farský kostol Žehra

Farský kostol Sv. Ducha v Žehre je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 11. decembra 1993 a bol zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Galéria umelcov Spiša Spišská Nová Ves

Galéria umelcov Spiša Spišská Nová Ves

Galéria sa nachádza v architektonicky zaujímavej budove s množstvom detailov. Galéria umelcov Spiša ponúka diela autorov zo Spiša od druhej polovice 19. storočia až po súčasnosť, zaujímavú budovu Galérie, ktorá je chránenou pamiatkou.

Ľubovniansky hrad

Hrad Ľubovňa

Majestátny starobylý Hrad Ľubovňa na 711 metrov vysokom brale nad mestom Stará Ľubovňa ponúka historické expozície prepravných prostriedkov, návštevu hladomorne, podzemnej chodby a unikátny prírodný skanzen.

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Navštívte druhý najväčší kostol na Slovensku. V Chráme sv. Jakuba v Levoči nájdete najvyšší drevený neskorogotický oltár na svete vyrobený Majstrom Pavlom z Levoče, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a dodnes slúži na bohoslužby.

Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky

Patrí medzi významné pamiatky Spiša a spolu s neskorogotickým kostolom sv. Anny a goticko-renesančnou zvonicou tvoria jednotný architektonicko-urbanistický komplex.  

Kaštieľ v Markušovciach

Kaštieľ v Markušovciach

Nenechajte si ujsť impozantný rokokový kaštieľ zo 17. storočia. Kaštieľ v Markušovciach Vám ponúka históriu a oddych v tieni francúzskeho parku, koncerty a expozíciu historického nábytku.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad

Vychutnajte si krásne zreštaurované priestory Kežmarskéh hradu, v ktorom dodnes straší hradná Čierna pani. Kežmarský hrad ponúka múzeum, divadelné predstavenia, unikátny prístroj, ktorý zostrojil prvé röntgenové snímky v Uhorsku.

Kostol sv. Egídia v Poprade

Kostol sv. Egídia v Poprade

Navštívte najcennejšiu stavebnú pamiatku Popradu a dominantu Námestia sv. Egídia. Kostol sv. Egídia ponúka atmosféru plnú histórie a 2 barokové výjavy - Sedembolestnú Pannu Máriu a obraz Sv. Egídia.

Hervartov

Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove

Drevená gotická stavba pochádza z 15. storočia a jeho architektúra sa zachovala až do dnešných čias. Kostol bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Skanzen

Ľubovniansky skanzen

Národopisná expozícia v prírode predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša, kde po stáročia vedľa seba žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia.

Muzeum Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Ako prvé múzeum na Slovensku koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva aj tie tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, ktoré doposiaľ málo inštitúcií akceptuje.

Námestie sv. Egídia

Námestie sv. Egídia v Poprade

Príďte si prezrieť námestie, okolo ktorého sa rozkladá centrum Popradu. Námestie sv. Egídia Vám ponúka meštianske domy barokového a klasicistického štýlu, Kostol sv. Egídia z 13. storočia a významnú maľbu - najstaršie vyobrazenie Vysokých Tatier.

Podtatranské múzeum Poprad

Podtatranské múzeum Poprad

V roku 1945 sa spojili múzeá vo Veľkej Lomnici a v Poprade, a vzniklo Podtatranské múzeum ako ho poznáme dnes. Podtatranské múzeum Vám ponúka expozície podtatranskej prírody, histórie mesta Poprad, expozíciu výroby Modrotlače.

Putnicka hora Zvir - Litmanová

Pútnická hora Zvir – Litmanová

Hora Zvir sa nachádza v nadmorskej výške 820 metrov. Je vzdialená 5 km od začiatku obce Litmanová v Ľubovnianskej vrchovine. Panna Mária sa tam zjavila dvom dievčatám v izbičke dreveného zrubu (majdanu).

Radnica v Levoči

Radnica v Levoči

Radnica z 15. storočia je zaujímavou architektonickou budovou v meste. Pôvodnú gotickú stavbu totiž v 17. storočí prestavali v renesančnom štýle. Radnica v Levoči ponúka historickú klietku hanby z roku 1600 a expozície Spišského múzea.

Skanzen Bardejovské Kúpele

Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské Kúpele

Skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov.

Skanzen

Skanzen - Múzeum ukrajinskej kultúry Svidník

Komplexná národopisná expozícia, sprístupnená v r. 1982, na základe výrazného hmotného materiálu. Skanzen podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov - Ukrajincov Slovenska v minulosti. 

Spišské múzeum Levoča

Spišské múzeum Levoča

Navštívte Spišské múzeum založené v roku 1884. Spišské múzeum Vám ponúka historické zbierky, zbierky umeleckej histórie, etnografiu spišského regiónu.

Spišský hrad

Spišský hrad

Úžasná monumentálna stavba rozložená na 4 ha. Spolu s okolitými stredovekými pamiatkami je hrad zapísaný do zoznamu pamiatok UNESCO. Návšteva Spiškého hradu Vám ponúka expozície o dejinách hradu a stredovekých zbraniach.

Solivar pri Prešove

STM - NKP Solivar pri Prešove

Solivar pri Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky.

Vojenský tábor

Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa

Stredoveký vojenský tábor je miestom, odkiaľ začínajú všetky turistické značené trasy pre pešiu turistiku, v zimnej sezóne na udržiavané bežecké trate.  

Šarišské múzeum Bardejov

Šarišské múzeum Bardejov

Šarišské múzeum patrí k najstarším na Slovensku, ako jediné u nás sa špecializuje na ikonopisnú tvorbu východného obradu.

Tatranská galéria Poprad

Tatranská galéria Poprad

Príďte si pozrieť expozície Tatranskej galérie, ktoré nájdete na viacerých miestach.  V Tatranskej galérii nájdete diela umelcov zo Spiša a východoslovenského regiónu, diela významných osobností slovenského výtvarného diania, umelcami kreatívne využité priestory galérie.

Vihorlatská hvezdáreň

Vihorlatská hvezdáreň

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, založená v roku 1952, je regionálnou špecializovanou vedecko-výskumnou, kultúrno-vzdelávacou a odborno-pozorovateľskou inštitúciou v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied.

Múzeum Humenné

Vihorlatské múzeum v Humennom

Svojim návštevníkom múzeum ponúka stále expozície: umelecko-historickú, prírodovednú, sakrálnu a expozíciu ľudovej architektúry a bývania (skanzen).

Múzeum Hanušovce

Vlastivedné múzeum Hanušovce nad Topľou

Múzeum vzniklo ako jedno z posledných múzeí na Slovensku, a od začiatku sa kreovalo ako vlastivedné so zbernou oblasťou vranovského regiónu. Vlastivedné múzeum sídli v renesančno-barokovom kaštieli  

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk