Slovensko / O Slovensku / Regióny / Severovýchodné Slovensko

Severovýchodné Slovensko vám prináša veľa možností ako tráviť voľný čas po celý rok. Užite si lyžovačku na zjazdovkách nádherných Vysokých Tatier, prežite nezabudnuteľné leto pri jednej z východoslovenských priehrad, alebo sa vydajte za poznaním stredovekých miest, ktoré vás okúzlia svojou špecifickou architektúrou. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek výlet alebo rekreáciu, tento región vo vás určite zanechá nezabudnuteľné spomienky. Územie severovýchodného Slovenska sa vyznačuje veľkými výškovými rozdielmi, ktoré nám ponúkajú výhľad na nádherné scenérie a panorámy. Členený terén a prírodné bohatstvo tohto regiónu v minulosti prispeli k vytváraniu umeleckých hodnôt v architektúre a iných oblastiach ľudovej činnosti. Východoslovenská renesancia, spišská gotika, hrady, zámky a typické drevené kostolíky právom patria do svetového kultúrneho dedičstva.

Miesta pre milovníkov histórie

kežmarokViac ako štvrtina kultúrnych pamiatok Slovenska sa nachádza na území Prešovského kraja. V malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami sa nachádza mesto Kežmarok. Vyše sedem storočí jeho existencie sa odrazilo aj v architektúre, ktorá obsahuje románsky, gotický, renesančný aj barokový sloh. Zvláštnosťou tohto mesta je riešenie námestia vidlicového tvaru s radnicou v strede, ktoré je ukončené mestským zámkom. Kežmarský hrad je sídlom múzea zameraného na spoločenské vedy. V okolí Kežmarku tiež nájdeme Hrad Ľubovňa a pamiatkovú rezerváciu Podolínec.

levočaMilovníkov histórie určite zaujme stredoveké mesto Levoča, ktoré je najvýznamnejším mestom spišského etnika. Svojimi historickými pamiatkami patrí tiež k najvýznamnejším mestám na Slovensku. Nachádza sa tu druhý najväčší kostol na Slovensku - Chrám sv. Jakuba. Jeho hlavný oltár vysoký 18,6 metra a široký 6 metrov je najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete. Toto dielo Majstra Pavla z Levoče je národnou kultúrnou pamiatkou.

spišská kapitulaDominantou tejto oblasti je Spišský hrad, ktorý dodnes prekvapuje svojou monumentálnou architektúrou. Tento najväčší hradný komplex v strednej Európe je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Oproti hradu sa na kopci nachádza cirkevné mestečko Spišská Kapitula, charakteristické katedrálou s dvomi románskymi vežami.

V juhozápadnej časti Popradskej kotliny leží mesto Poprad, administratívne, hospodárske a kultúrne centrum regiónu pod Tatrami. Nachádza sa tu ranogotický kostol sv. Egídia, pri ktorom stojí renesančná zvonica z roku 1658. Mestská časť Popradu Spišská Sobota bola vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Krásy pre milovníkov prírody

Prírodné prostredie s množstvom lesov, vodnými plochami a veľkým počtom historických pamiatok je využívané ako miesto pre rekreáciu, aktívny a pasívny odpočinok. V pestrej prírode Prešovského kraja je množstvo chránených území, ktoré lákajú domácich aj zahraničných turistov.

Nachádzajú sa tu aj tri národné parky - Tatranský národný park, Pieninský národný park a Národný park Slovenský raj.

lomnický štítVysoké Tatry sú oblasť, ktorá je vďaka najkrajšiemu slovenskému horstvu najatraktívnejšou turistickou destináciou s prírodnou ponukou. Vďaka svojej podmanivosti sú Vysoké Tatry vyhľadávané domácimi aj zahraničnými turistami a tiež sa stali symbolom Slovenska. Svojimi krásami, vysokými štítmi a nádhernými plesami lákajú každoročne tisíce turistov, horolezcov a lyžiarov. Čistý tatranský vzduch slúži aj k liečbe respiračných chorôb. Okrem nádhernej prírody je atrakciou pre turistov ozubnicová železnica, domácimi nazývaná tiež zubačka. Vysoké Tatry učarovali mnohým horolezcom a skialpinistom. Pre tých, ktorí túžia obdivovať túto nádhernú krajinu z výšky hôr, ale nemajú odvahu a skúsenosti pokoriť ich, je vybudovaná visutá lanová dráha na Lomnický štít. Okrem nádherného výhľadu si tu môžeme aj užiť noc v najvyššie položenom hoteli v Európe. Vysoké Tatry vás očaria a vaša návšteva v nich určite nebude posledná.

pieninyPrvý medzinárodný prírodný park v Európe bol vyhlásený v roku 1932 na území Pienin. Pieniny sú súčasťou bradlového pásma, ktoré sa nachádza na rozhraní vnútorných a vonkajších Karpát. Majú komplikovanú geologickú stavbu, ktorá vytvára zaujímavý reliéf skalných stien, vežičiek a bradiel rôznych tvarov. Turisticky zaujímavou atrakciou je splavovanie Prielomu Dunajca na pltiach. V blízkosti národného parku sa nachádza múzeum Červený kláštor a kúpeľná osada Červený kláštor - kúpele.

slovenský rajZa jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska sa považuje Slovenský raj. Toto horské pásmo v oblasti Spiša je charakteristické členitým terénom. Nájdeme tu množstvo kaňonov, tiesňav, roklín a dolín, ale aj vodopádov a jaskýň. Najznámejšia a najkrajšia je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorej výzdobu tvorí výlučne ľad. Čo sa týka výzdoby, patrí táto jaskyňa medzi najbohatšie na svete.

Kúpele v historickom prostredí

Východoslovenské kúpele patria k významným liečebným miestam. Klimatické kúpele na báze termálnych vôd v Bardejove sú známe v celej Európe. Okrem liečebných domov, ktoré ponúkajú aj wellness služby, tu nájdeme množstvo historických pamiatok už od obdobia stredoveku. V okolí Bardejova sa nachádzajú nádherné drevené kostolíky, z toho dva sú priamo v Skanzene v Bardejovských Kúpeľoch.

aquacity popradRelaxačno-športový areál AquaCity Poprad využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50 °C. Voda v bazénoch sa tak prirodzene zohrieva na teplotu 30 - 38 °C, vďaka čomu si v nich môžeme zaplávať aj v zime. K dispozícii sú vnútorné a vonkajšie termálne bazény, vodné atrakcie, detské ihriská, sauny, bary a kaviarne. Veľkej obľube návštevníkov sa teší aj wellness centrum s inhalačnými miestnosťami, vírivkami alebo snehovou jaskyňou. Vďaka dômyselnému UV systému čistenia, ktorý necháva vodu bezpečnú a hygienickú, získal tento areál svetové ekologické ocenenie v oblasti turizmu. AquaCity Poprad určite splní aj vysoké nároky turistov a je ideálnym miestom pre dovolenku v ktoromkoľvek ročnom období.

Golf v nádhernej prírode

black stork tatranská lomnicaFanúšikovia golfu určite ocenia nádherné prostredie, v ktorom sa nachádza najväčší golfový areál na Slovensku, Black Stork Veľká Lomnica. Hráči si tu môžu vychutnať hru na 27 jamkách s kompletným zázemím. Aj deti tu majú možnosť objavovať svet golfu v golfovom tábore a dennej golfovej škole. Súčasťou areálu je aj wellness hotel, ktorý poskytuje kvalitné a komplexné služby počas celého roka.

 

Nevšedné zážitky pri lyžovaní

park snow vysoké tatryK vysokým štítom v zimných mesiacoch pochopiteľne patrí dobrá lyžovačka, ktorú ponúkajú lyžiarske strediská na Slovensku. PARK SNOW Štrbské Pleso bolo vyhlásené za jedno z najlepších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Lyžiari tu majú pripravené vynikajúce podmienky, trate na slalom, zjazdové lyžovanie, bežkovanie alebo snowboarding. K dispozícii je tu viac ako 12 kilometrov upravovaných lyžiarskych tratí, ktoré sú umelo zasnežované technickým snehom. K obľúbeným atrakciám tiež patrí nočné lyžovanie, paragliding alebo freeriding na snowboarde. Pobyt v tomto stredisku vám určite poskytne množstvo nevšedných lyžiarskych zážitkov. Lyžovačku si v tejto oblasti ponúkajú aj lyžiarske strediská Smokovec, Skalnaté Pleso alebo SKI Tatranská Lomnica.

Cykloturistika

malá studená dolinaSpoznávať krásy, ktoré ponúka severovýchodné Slovensko môžeme aj na bicykli. K najkrajším cyklotrasám vo Vysokých Tatrách patrí trasa na Hrebienok, turistami obľúbené východisko do Veľkej a Malej studenej doliny. Cyklotrasa má krátke, ale náročné stúpanie. Zdatnejší cyklisti privítajú dlhšiu trasu na Hrebienok cez Zelené pleso, alebo 97 km dlhý Tatranský okruh, ktorý prechádza mnohými krásnymi mestami tohto regiónu.

 

Ak ste sa rozhodli navštíviť  severovýchodné Slovensko letecky, ponúkame vám zakúpiť si lacné letenky vďaka nášmu partnerovi Danube Wings v sekcii rezervácia leteniekPre bližšie spoznávanie krás severovýchodného Slovenska je Vám k dispozícii prenájom auta od nášho partnera - autopožičovne Avis. Ak Vás zaujalo severovýchodné Slovensko, vďaka nášmu partnerovi Vám ponúkame ubytovanie na Slovensku, kde si prídu na svoje menej nároční ale aj tí náročnejší návštevníci.

Vyberte si našej z ponuky a navštívte Severovýchodné Slovensko; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk