Slovensko / O Slovensku / Regiony / Sever středního Slovenska

Pro sever středního Slovenska je typické povětšinou chladné horské klima. Proto i osidlování v době bronzové probíhalo v jednorázových osídlovacích vlnách. Navzdory chladnějšímu podnebí léta bývají teplá a místní i návštěvníci si vychutnávají procházky v přírodě nebo koupání ve vodních nádržích a na termálních koupalištích. V tomto regionu se zachovalo několik historických osad a skanzenů. Díky nim i v dnešní době můžeme blíže poznávat život a tradice našich předků. Nedaleko od Ružomberka najdeme například historickou osadu Vlkolínec. Tato památková rezervace lidové architektury leží na jižním úpatí vrchu Sidrovo. V roce 1993 byla zapsána do Seznamu památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Najdeme zde i několik zajímavých hradů a zámků.

Místa dýchající historii

oravský hrad

Jednou z největších turistických atrakcí je Oravský hrad vybudovaný na skále nad řekou Orava. Tvoří jej komplex budov kopírující tvar hradní skály. Zajímavým prvkem je propojení tří vstupních bran s tunelem, pod kterým se nacházejí podzemní chodby. V Chočských vrších se ve výšce 993 m rozprostírá nejvýše položený hrad na Slovensku - Liptovský hrad. V jeho areálu se nachází archeologická expozice a můžeme si tu prohlédnout zbytky odkryté architektury, jež byla objevena během archeologického výzkumu. Za pozornost stojí i zřícenina Blatnického hradu, zámeček Blatnica a hrad Hrádok, který najdeme na malé vyvýšenině u řeky Belá.

ružomberok

Další historickým městem tohoto regionu je Ružomberok. Nachází se v něm Liptovské muzeum se stálou expozicí přírodovědných, archeologických, historických a národopisných sbírek z Liptova. Z pamětihodností stojí za zmínku náměstí Andreja Hlinku, Chrám sv. Ondřeje, nebo Městská radnice či kostel sv. Kříže. Na pravém břehu řeky Váh uprostřed Liptovské kotliny leží turistické centrum středního Liptova, okresní město Liptovský Mikuláš. Poloha blízko vodní nádrže Liptovská Mara, nedaleko vrcholků Západních Tater, Nízkých Tater a Chočských vrchů, předurčily toto město stát se jedním z nejvýznamnějších středisek cestovního ruchu na Slovensku. Najdeme zde však i mnoho historických památek, např. kostel sv. Mikuláše, Pongrácovskou kúrii, židovskou synagogu nebo secesní budovu Gymnázia M. M. Hodži.

Přírodní krásy

demänovská ľadová jaskyňa

Jen několik kilometrů od Liptovského Mikuláše se nachází světově proslulý systém jeskyní - Demänovská jeskyně Svobody s krasovými jevy a Demänovská ledová jeskyně. Demänovská dolina také nabízí deset značených tras a síť chodníků hlavně pro rekreační turisty. Ti zdatnější mohou vystoupit na nejvyšší nízkotatranské vrcholky Chopok a Ďumbier, které nabízejí úžasné výhledy téměř na polovinu Slovenska. Národní park Nízké Tatry, jež se rozprostírá v této oblasti, je nejrozlehlejším parkem na středním Slovensku. Výborné podmínky pro turistiku jsou také v okolí města Ružomberok, které je výborným výchozím bodem pro turistiku po okolním pohoří Nízké Tatry, Chočské vrchy a Velké Fatry. Nádherný výhled na město a jeho okolí se nám naskytne z vrchu Čebrať. Největším lákadlem pro turisty je nejstarší park na Slovensku - Tatranský národní park. Na jeho území najdeme chráněné rostliny, jako například plesnivec alpský. Ze vzácných živočichů zde žije medvěd hnědý, orel skalní a svišť tatranský. Nejvzácnější z nich je kamzík tatranský, který se stal symbolem Tater. Tatranský národní park návštěvníkům nabízí nezapomenutelné procházky, přes 100 křišťálově čistých ples a několik vodopádů. Vytrvalci mohou také absolvovat výstup na horu Kriváň, který je symbolem Slovenska. Kvůli bezpečnosti jsou turistické chodníky ve vysokohorském prostředí TANAPu v období od 1. listopadu do 15. června uzavřené. Západní Tatry jsou také jedním z míst, které by měl každý, kdo zavítá na Slovensko, navštívit.

oravská priehrada

Pro turistiku je vhodná i chráněná krajinná oblast Horná Orava. Její součástí jsou husté lesy, rázovité vesnice a Oravské more, jak se často přezdívá Oravská přehrada. Fenoménem v oblasti Horná Orava jsou rašeliniště, které jsou právě zde nejrozvinutější na Slovensku.

Cestou z Ružomberka do Liptovského Mikuláše nemůžeme přehlédnout obrovskou vodní plochu - Liptovská Mara je největší přehradou na Slovensku. Vodní dílo dostalo název podle jedné ze zatopených obcí. Voda zaplavila i kulturně-historické památky, které však byly rozebrány a nově postaveny v Muzeu liptovské dědiny v Pribylině. Nejvýznamnějším rekreačním střediskem na břehu Liptovské Mary je Liptovský Trnovec, který je vyhledávaným místem pro letní rekreaci.

Top destinace - lázně a aquaparky

thermal park bešeňová

V blízkosti se nachází aquapark Tatralandia Liptovský Mikuláš s celoročním provozem. Velký, atraktivní aquapark návštěvníkům nabízí 27 tobogánů a skluzavek, z toho 8 je přístupných po celý rok. V bazénech je minerální voda, která blahodárně působí na dýchací cesty. Návštěvníci mohou také využít saunu, masáže, absolvovat procedury a relaxační lázně. V areálu Tatralandie najdeme množství sportovních příležitostí, například lezeckou lanovou dráhu, trampolíny, bludiště a skluzavky pro děti. Tatralandia poskytuje nekonečnou zábavu pro celou rodinu. V překrásném prostředí Chočských vrchů s výhledem na Nízké Tatry se nachází Thermal Park Bešeňová. Relaxaci a zábavu v krytých i venkovních bazénech si zde můžeme vychutnat po celý rok.

Top destinace - lyžařská střediska na Slovensku

ski park ružomberok

Severní část středního Slovenska je v zimních měsících rájem pro lyžování. Největší lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry se nachází na severním svahu Chopku v Nízkých Tatrách. Od roku 2007 je Jasná propojena s lyžařským střediskem na jižní straně Chopku. Množství jednoduchých i náročných sjezdovek, vleků a lanovek návštěvníkům zaručuje příjemnou a kvalitní zimní dovolenou. Mezi populární lyžařská střediska v této oblasti patří také SKI PARK Kubínska hola a SKI PARK Ružomberok. I zde si můžete užít zábavu na sněhu s výhledem na nádherné okolní vrchy.

Cykloturistika

tichá a kôprová dolina

Krásy této části Slovenska přímo vybízejí k cyklistickým výletům. Najdeme zde množství snadných i náročnějších cyklistických tras. Demänovská cykloturistika vede Demänovskou dolinou, kde najdeme i naučnou stezka. Podél vodní nádrže Liptovská Mara se vine cyklostzka s nádherným panoramatickým výhledem na okolní pohoří. Pokud vás lákají obrovské štíty, Vysoké Tatry jsou pro vás jako stvořené. Ideální je cyklotúra cestou Slobody nebo cyklotúra Tichá a Koprová dolina, v níž se prolínají Západní Tatry a Vysoké Tatry. Zajímavé jsou také Dolnoliptovská cyklotúra a Hornoliptovská cyklotúra, na kterých můžeme poznávat typické liptovské vesnice a města.

Pokud jste se rozhodli navštívit severní část středního Slovenska letecky, díky našemu partnerovi Danube Wings vám v sekci rezervace letenek nabízíme možnost zakoupení levných letenek. Pro bližší poznávání krás severní části středního Slovenska je Vám k dispozici pronájem auta od našeho partnera - autopůjčovny Avis. Pokud Vás zaujala severní část středního Slovenska, díky našemu partnerovi vám nabízíme vhodné ubytování na Slovensku, kde si na své přijdou méně nároční, ale i ti náročnější návštěvníci.

Anketa

Měli byste zájem o kompletní naplánování Vašeho pobytu na Slovensku?

Ano
Ne


restauracie_cz


Využívejte výhody online rezervace!