Slovensko / Čo robiť / Historické cesty / Sever stredného Slovenska
Havránok

Archeoskanzen Havránok

Navštívte jedinečný archeologický park nad hladinou Liptovskej Mary a jednu z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Havránok ponúka významné slovenské archeologické nálezisko, pozostatky sídliska mladšej doby železnej a krásny výhľad z obrannej veže.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad

Navštívte perlu slovenskej ľudovej kultúry. Budatínsky hrad ponúka prehliadku zbierky prírodovedného múzea, dominantu Žiliny s unikátnym múzeom drotárskeho umenia.

Hrad Lietava

Hrad Lietava

Vychutnajte si prekrásny výhľad z mohutnej zrúcaniny stredovekej pevnosti. Hrad Lietava je jednou z najrozsiahlejších pevností na Slovensku a zároveň ideálnym miestom na turistiku.

Hrad Strečno

Hrad Strečno

Majestátna hradná pevnosť týčiaca sa na skale nad riekou Váh, kedysi považovaná za najbezpečnejšiu pevnosť kraja, navždy zviazaná s osobným príbehom Žofie Bosniakovej. Hrad Strečno ponúka krásny výhľad na Žilinskú kotlinu a kópiu múmie Žofie Bosniakovej.

Kaštieľ Blatnica

Kaštieľ Blatnica

Príďte si pozrieť síce malý, ale architektonicky príťažlivý kaštieľ Blatnica, ktorý ponúka neskorobarokovú architektúru a expozíciu starých fotografií Slovenska od známeho a uznávaného fotografa Karola Plicku. .

Kostol Najsvätejšej Trojice v Žiline

Kostol Najsvätejšej Trojice v Žiline

Pôvodne gotický trojloďový kostol s renesančnými prvkami, Kostol Najsvätejšej Trojice, známy tiež ako farský kostol Panny Márie, pochádza z roku 1400 a ponúka Kaplnku sv. Jána Nepomuckého, ktorá mala slúžiť ako miesto Božieho hrobu.

Kostol sv. Pavla Apoštola

Kostol sv. Pavla Apoštola v Žiline

Mariánske námestie ponúka Kostol sv. Pavla Apoštola zložený z dvoch 32 m vysokých veží a Kláštor Jezuitov. Nájdete tu významný barokový oltár v interiéri kostola a pamätnú dosku venovanú biskupovi J. Vurumovi na kláštore.

Likavsky hrad

Likavský hrad

Likavský hrad v minulosti slúžil ako obranný hrad. V tomto hrade možete vidieť reprodukcie dobových rytín, drevorytov, kresieb a malieb a kreslenú dokumentáciu archeologických nálezov.

Liptovský hrad

Liptovský hrad

Liptovský hrad je najvyššie položeným hradom - v súčasnosti zrúcaninou, na Slovensku, ktorý kedysi chránil hranice krajiny. Zrúcanina vo výške 993 m, ktorá si pamätá časy kráľov Vám ponúka bohatú archeologickú expozíciu v prírode.

Malá synagóga

Malá synagóga v Žiline

Malá synagóga patrí k najvýznamnejším budovám modernej synagogálnej architektúry v Európe. Svojim návštevníkom ponúka expozíciu Múzea židovskej kultúry a modlitebňu drevenou mrežou oddelenú od výstavnej siene.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny

Expozícia podávajúca ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska. V múzeu môžete navštíviť expozície Región Orava, Región Kysúc-Podjavorníky, Región Turiec, Región Liptov.

Oravský hrad

Oravský hrad

Navštívte "Orlie hniezdo" na vysokej skale nad okolitou krajinou. Nechajte sa zlákať jedným z najpríťažlivejších hradov na Slovensku. Vychutnajte si Oravské múzeum, spleť sprístupnených podzemných chodieb, nočné strašidelné prehliadky a divadelné predstavenia.

Považská galéria umenia v Žiline

Považská galéria umenia Žilina

Klenotnica súčasného slovenského výtvarného umenia. Považská galéria umenia Vám ponúka netradičné umelecké projekty, tzv. specific art, výstavné siene s množstvom slovenských i zahraničných umeleckých diel.

Turčianska galéria

Turčianska galéria Martin

Navštívte Turčiansku galériu, klenotnicou predovšetkým moderného slovenského výtvarného umenia. Turčianska galéria Vám ponúka skvosty najznámejších slovenských výtvarníkov 20. storočia, akcie a projekty so zahraničnými umelcami a galériami.

Vlkolínec

Vlkolínec

Nenechajte si ujsť unikátnu a najzachovalejšiu rezerváciu ľudovej architektúry Slovenska, ktorá ako jediná nie je narušená novou výstavbou. Vo Vlkolínci uvidíte čisto drevenú obec zapísanú v UNESCO, 45 pôvodných stavieb ľudovej architektúry, dominantnú drevenú zvonicu.

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk