Slovensko / O Slovensku / Regióny / Sever stredného Slovenska

Sever stredného Slovenska má väčšinou chladnú horskú klímu. Preto aj osídľovanie v dobe bronzovej prebiehalo v jednorázových osídľovacích vlnách. Napriek chladnejšiemu podnebiu bývajú letá teplé a domáci aj návštevníci si vychutnávajú prechádzky v prírode, alebo kúpanie sa vo vodných nádržiach a termálnych kúpaliskách. V tomto regióne ostalo zachovalých niekoľko historických osád a skanzenov. Vďaka nim môžeme aj v dnešnej dobe bližšie spoznávať život a tradície predkov. Neďaleko od Ružomberka nájdeme napríklad historickú osadu Vlkolínec. Táto pamiatková rezervácia ľudovej architektúry leží na južnom úpätí vrchu Sidrovo. V roku 1993 bola zapísaná do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nájdeme tu aj niekoľko zaujímavých hradov a kaštieľov. 

Miesta dýchajúce históriou

oravský hradJednou z najväčších turistických atrakcií je Oravský hrad vybudovaný na skale nad riekou Orava. Tvorí ho komplex budov kopírujúci tvar hradnej skaly. Zaujímavým je prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V Chočských vrchoch leží vo výške 993 m najvyššie položený hrad na Slovensku – Liptovský hrad. V jeho areáli sa nachádza archeologická expozícia a môžeme si tu prehliadnuť zvyšky odkrytej architektúry na základe archeologického výskumu. Za pozornosť stojí aj zrúcanina Blatnického hradu, kaštieľ Blatnica a hrad Hrádok, ktorý nájdeme na malej vyvýšenine pri rieke Belá.

ružomberokĎalšie historické mesto tohto regiónu je Ružomberok. Nachádza sa v ňom Liptovské múzeum so stálou expozíciou prírodovedných, archeologických, historických a národopisných zbierok z Liptova. Z pamätihodností stojí za zmienku Námestie Andreja Hlinku, Chrám sv. Ondreja, alebo Mestská radnica či kostol sv. Kríža. Na pravom brehu rieky Váh uprostred Liptovskej kotliny leží turistické centrum stredného Liptova, okresné mesto Liptovský Mikuláš. Poloha blízko vodnej nádrže Liptovská Mara, neďaleké Západné Tatry, Nízke Tatry a Chočské vrchy, predurčili toto mesto stať sa jedným z najvýznamnejších stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Nájdeme v ňom však aj veľa historických pamiatok, napríklad Kostol sv. Mikuláša, Pongrácovskú kúriu, židovskú synagógu alebo secesnú budovu Gymnázia M. M. Hodžu.

Prírodné krásy

demänovská ľadová jaskyňaLen niekoľko kilometrov od Liptovského Mikuláša sa nachádza svetovo preslávený systém jaskýň - Demänovská jaskyňa Slobody s krasovými javmi a Demänovská ľadová jaskyňa. Demänovská dolina tiež ponúka desať značkovaných trás a sieť chodníkov hlavne pre pohodlnejších turistov. Tí zdatnejší môžu vystúpiť na najvyššie nízkotatranské končiare Chopok a Ďumbier, ktoré ponúkajú úžasné výhľady takmer na polovicu Slovenska. Národný park Nízke Tatry, ktorý sa rozprestiera v tejto oblasti je najrozľahlejším na strednom Slovensku. Výborné podmienky pre turistiku sú tiež v okolí mesta Ružomberok, ktoré je východiskom pre turistiku do okolitých pohorí Nízkych Tatier, Chočských vrchov a Veľkej Fatry. Nádherný výhľad na mesto a jeho okolie sa nám naskytne z vrchu Čebrať. Najväčším lákadlom pre turistov je najstarší park na Slovensku – Tatranský národný park. Na jeho území nájdeme chránené rastliny, napríklad plesnivec alpínsky. Zo vzácnych živočíchov tu žije medveď hnedý, orol skalný a svišť tatranský. Najvzácnejší z nich je kamzík tatranský, ktorý sa stal symbolom Tatier. Tatranský národný park ponúka návštevníkom nezabudnuteľné prechádzky, vyše 100 krištáľovo čistých plies a niekoľko vodopádov. Vytrvalci tiež môžu absolvovať výstup na vrch Kriváň, ktorý je symbolom Slovenska. Kvôli bezpečnosti sú turistické chodníky vo vysokohorskom prostredí TANAP-u uzatvorené v období od 1. novembra do 15. júna. Západne Tatry sú rozhodne jedno z miest, ktoré by mal vidieť každý, kto navštívi Slovensko.

oravská priehradaNa turistiku je vhodná aj Chránená krajinná oblasť Horná Orava. Jej súčasťou sú husté lesy, rázovité dediny a Oravské more, ako sa často nazýva Oravská priehrada. Fenoménom v oblasti Horná Orava sú rašeliniská, ktoré sú práve tu najrozvinutejšie na Slovensku.

Cestou z Ružomberka do Liptovského Mikuláša nemôžeme prehliadnuť obrovskú vodnú plochu. Liptovská Mara je najväčšia vodnú nádrž na Slovensku. Vodné dielo dostalo názov podľa jednej zo zatopených obcí. Voda zaplavila aj kultúrno-historické pamiatky, ktoré však rozobrali a nanovo postavili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Najvýznamnejším rekreačným strediskom na brehu Liptovskej Mary je Liptovský Trnovec, ktorý je vyhľadávaným miestom letných rekreácií.

Top destinácie - kúpele a aquaparky

thermal park bešeňováV blízkosti sa nachádza aquapark Tatralandia Liptovský Mikuláš s celoročnou prevádzkou. Veľký, atraktívny, zábavný aquapark ponúka návštevníkom 27 toboganov a šmýkačiek, z toho 8 je celoročných. V bazénoch je minerálna voda, ktorá blahodárne pôsobí na dýchacie cesty. Návštevníci môžu tiež využiť saunu, masáže, absolvovať procedúry a relaxačné kúpele. V areáli Tatralandie nájdeme množstvo športových príležitostí, napríklad lezeckú lanovú dráhu, trampolíny, bludiská a šmýkačky pre deti. Tatralandia poskytuje nekonečnú zábavu pre celú rodinu. V prekrásnom prostredí Chočských vrchov s výhľadom na Nízke Tatry sa nachádza Thermal Park Bešeňová. Relax a zábavu v krytých aj vonkajších bazénoch si tu môžeme vychutnať po celý rok.

Top destinácie - lyžiarske strediská na Slovensku

ski park ružomberokSever stredného Slovenska je v zimných mesiacoch rajom pre lyžovanie na Slovensku. Najväčšie lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry sa nachádza na severnom svahu Chopku v Nízkych Tatrách. Od roku 2007 je Jasná prepojená s lyžiarskym strediskom na južnej strane Chopku. Množstvo jednoduchých aj náročných zjazdoviek, vlekov a lanových dráh zaručuje návštevníkom príjemnú a kvalitnú zimnú dovolenku. Ďalšími navštevovanými lyžiarskymi strediskami v tejto oblasti sú SKI PARK Kubínska hoľaSKI PARK Ružomberok. Aj tu si môžete užiť zábavu na snehu s výhľadom na nádherné okolité vrchy.

Cykloturistika

tichá a kôprová dolinaKrásy tejto časti Slovenska sa priam núkajú na cyklistické výlety. Nájdeme tu množstvo jednoduchých aj náročnejších cyklistických trás. Demänovská cykloturistika vedie Demänovskou dolinou, kde nájdeme aj náučný chodník. Popri vodnej nádrži sa vinie Cyklotúra okolo Liptovskej Mary s nádhernými panoramatickými výhľadmi na okolité pohoria. Pokiaľ vás lákajú obrovské štíty, Vysoké Tatry sú pre vás ako stvorené. Ideálna je Cyklotúra cestou Slobody alebo, Cyklotúra Tichou a Kôprovou dolinou, v ktorej sa prelínajú Západné Tatry a Vysoké Tatry. Zaujímavá je tiež Liptovská cyklomagistrála, na ktorých môžeme spoznávať typické liptovské dediny a mestá.

Ak ste sa rozhodli navštíviť  sever stredného Slovenska letecky, ponúkame vám zakúpiť si lacné letenky vďaka nášmu partnerovi Danube Wings v sekcii rezervácia leteniekPre bližšie spoznávanie krás tejto časti Slovenska je Vám k dispozícii prenájom auta od nášho partnera - autopožičovne Avis. Ak Vás zaujal sever stredného Slovensko, vďaka nášmu partnerovi Vám ponúkame ubytovanie na Slovensku, kde si prídu na svoje menej nároční ale aj tí náročnejší návštevníci.

Vyberte si našej z ponuky a navštívte Sever stredného Slovenska; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk