Słowacja / O Słowacji / Regiony / Północno-środkowa

Północno-środkowa Słowacja ma przeważnie chłodny klimat górski. W związku z tym osiedlanie w epoce brązu odbywało się w jednorazowych falach osiedlania. Pomimo chłodniejszego klimatu lata są ciepłe a miejscowi jak i turyści cieszą się spacerammi w przyrodzie, kąpią się w zbiornikach wodnych i basenach termalnych. W regionie tym zachowało się parę dawnych wsi oraz kilka skansenów. Dzięki nim możena dowiedzieć się więcej o życiu i tradycjach przodków. Nie daleko od Rużomberka znajduje się dawna miejscowość Vlkoliniec. Zbytek ten architektury ludowej leży w południowej części u podnóża szczytu Sidrovo. W 1993 r. Vlkoliniec został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Możena tu znaleźć kilka ciekawych zamków i pałaców.

Miejsca oddychające historią

zamek orawskiJedną z głównych atrakcji turystycznych jest  Zamek Orawski zbudowany na skale nad rzeką Orawa. Składa się z kompleksu budynków. Ciekawe jest połączenie trzech bram wejściowych z tunelem, pod którym znajdują się podziemne tunele. W Choczskich Górach leży na wysokości 993 m najwyżej położony zamek na Słowacji – Zamek Liptowski . W zamku mieści się ekspozycja archeologiczna. Warto zauważyć także ruiny kasztel Blatnica, Pałac Blatnica i Zamek Hradok, które można znaleźć na niewielkim wzniesieniu w pobliżu rzeki Bela.

rużomberkDalszym miastem zabykowym tego regionu jest Rużomberk. Znajduje się w nim Liptowskie muzeum ze stałą ekspozycją nauki, archeologii, historii i etnografii Liptowa. Z zabytków warto wymienić rynek Andreja Hlinku, kościół św. Andrzeja, ratusz i kościół św. Krzyża. Na prawym brzegu rzeki Wag pośrodku Liptowkiej kotliny leży centrum turystyczne Liptowa, miasto powiatowe Liptowski Mikulasz. Lokalizacja w pobliżu zbiornika wodnego Liptowska Mara, w pobliżu Tatry Zachodnie, Tatry Niskie i Gór Choczskich spowodowała, że miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Słowacji. Również tam istnieje wiele zabytków takich jak kościół św. Mikołaja, Pongracowska kuria, synagoga żydowska lub secesyjny budynek gimnazjum M. M. Hodžu.

Piękna przyrody

demianowska jaskinia lodowaZaledwie kilka kilometrów od Liptowskiego Mikulasza znajduje się znany na całym świecie system jaskiń - Demianowska Jaskinia Wolności ze zjawiskami krasowymi oraz Demianowska Jaskinia Lodowa. Dolina Demianowska oferuje dziesięć tras oznakowanych i sieć chodników szczególnie dla wygodnych turystów. Można wspiąć się na najwyższe szczyty Tatr Niskich na Chopok i Diumbier, które oferują zachwycające widoki na prawie połowę Słowacji. Park Narodowy Tatry Niskie znajduje się w środkowej Słowacji. Doskonałe warunki dla turystyki są również w okolicy miasta Rużomberk, które jest punktem wyjścia turystyki pieszej do okolicznych Tatr Niskich, Choczskich Gór i Wielkiej Fatry. Piękne widoki na miasto i jego okolicę oferuje szczyt Czebrat. Największą atrakcją dla turystów jest najstarszy park na Słowacji - Tatrzański Park Narodowy. Na jego terenie można znaleźć chronione rośliny, takie jak szarotki alpejskie. Z rzadkich gatunków zwierząt tu żyje niedźwiedź brunatny, orzeł skalny i świstak tatrzański. Jednak najcenniejszym z gatunków jest kozica tatrzańska, która została symbolem Tatr. Tatrzański Park Narodowy oferuje turystom niezapomniane spacery, ponad 100 krystalicznie czystych jezior i kilka wodospów. Można również wspiąć się na szczyt Krywań, symbol Słowacji. Ze względu na bezpieczeństwo są szlaki turystyczne w górach na terenie TANAP-u zamknięte w okresie od 1 listopada do 15 czerwca. Tatry Zachodnie są z pewnością jednym z miejsc, które powinien zobaczyć każdy, kto odwiedza Słowację.

zbiornik orawskiDo uprawiania turystyki pieszej nadaje się obszar chroniony Górna Orawa. Obejmuje gęste lasy, tradycyjne wsie i  Orawskie morze często nazywane jazero Orawskie. Zjawiskiem Górnej Orawy są torfowiska.

Po drodze Rużomberka do Liptowskiego Mikulasza nie można niezauważyć ogromną powierzchnię wody. Liptowska Mara jest największym zbiornikiem wodnym na Słowacji. Zbiornik otrzymał nazwę po jednej z zalanych wsi. Woda zalała tekże kulturalno-historyczne zabytki, ale te odbudowano i umieszczono w Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie. Najważniejszą miejscowością wypoczynkową na brzegu Liptowskiej Mary jest Liptowski Trnovec, który jest popularnym miejscem dla letniego wypoczynku.

Najlepsze miejsca - uzdrowiska i aquaparki

park rozrywki wodnej beszeniowaW pobliżu znajduje się park rozrywki wodnej Tatralandia Liptowski Mikulasz czynny przez cały rok. Duży, atrakcyjny aquapark rozrywkowy oferuje gościom 27 zjeżdżalni i ślizgawek, w tym 8 przez cały rok. W basenach jest woda mineralna, która korzystnie działa na drogi oddechowe. Goście mogą również korzystać z sauny, masaży, zabiegów i kąpieli relaksacyjnych. W kompleksie znajduje się mnóstwo możliwości do uprawiania sportów, takich jak linowy tor przeszków, trampoliny, zjeżdżalnie i labirynt dla dzieci. Tatralandia oferuje niekończącą się zabawę dla całej rodziny. W pięknym otoczeniu wzgórz Choczskiech z widokiem na Tatry Niskie znajduje się także inny park rozrywki wodnej Beszeniowa. Z relaksu i rozrywki w basenach odkrytych lub krytych można korzystać przez cały rok.

Najlepsze miejsca - ośrodki narciarskie na Słowacji 

ski park rużomberkPółnocno-środkowa Słowacja jest w okresie zimowym rajem dla narciarstwa. Największy ośrodek narciarski Jasna Tatry Niskie znajduje się na północnym stoku Chopku w Tatrach Niskich. Mnóstwo łatwych jak i trudnych tras narciarskich, wyciągów narciarskich i kolejek zapewnia gościom miły i dobrej jakości urlop zimowy. Inne odwiedzane ośrodki narciarskie w tym regionie to SKI PARK Kubinska hola i Ski Park Rużomberk. Także tu można skorzystać z zabawy na śniegu i kochać się widokiem na piękne wzgórza.

 

Turystyka rowerowa

cichą i koprową dolinąDziedzictwo tej części Słowacji jest wręcz przeznaczone na wycieczki rowerowe. Można znaleźć mnóstwo prostych oraz trudnych tras rowerowych. Demianowska turystyka rowerowa prowadzi Demianowską Doliną, gdzie znajduje się ścieżka naukowa. Obok zbiornika wody prowadzi trasa rowerowa Liptow z pięknym widokiem panoramicznym na okoliczne góry. Jeśli pociągają Państwa ogromne szczyty Tatry Wysokie są idealnym miejscem. Idealna jest wyprawa rowerowa Wolności lub Cichą i Koprową doliną, w której przekrywają się Tatry Zachodnie i Wysokie. Interesująca jest również Dolnoliptowska trasa rowerowa i Górnoliptowska trasa rowerowa, na których można poznawać typowe widoki tego regionu i miasta.  

Jeśli zdecydują się Państwo odwiedzić północno-środkową Słowację samoletem, proponujemy kupić sobie tanie bilety u naszego partnera Danube Wings w sekcji rezerwacja letenek. Aby lepiej odkrywać piękno północno-środkowej Słowacji jest do Państwa dyspozycji rezerwacja auta od naszego partnera – wypożyczalnia samochodów Avis. Jeśli zainteresowała Państwa północno-środkowa Słowacja, dzięki naszemu partnerowi oferujemy rezerwacja hotelu na Słowacji dla mniej lub bardziej wymagających gości.

Wybierz z naszej oferty i odwiedzenia północno-środkowej Słowacji, kliknij tutaj>>

Ankieta

Czy Pan/Pani jest zainteresowany/a kompleksowym planowaniem pobytu na Słowacji?

Tak
Nie


Wykorzystaj  korzystną rezerwację online!


restauracie_pl