Slovensko / O Slovensku / Aktivity / Príroda a turistika

Všeobecné informácie o prírode na Slovensku

Na Slovensku nájdete dva odlišné typy prírody. Tretina patrí nížinám, zvyšok karpatským pohoriam a kotlinám. Bohatá je na panenské územia, ktoré radi vyhľadávajú všetci návštevníci Slovenska a ktoré možno vidieť len v niektorých kútoch sveta. Slovensko k nim určite patrí.

Pohorie Karpát sa začína už na západe a tiahne sa naprieč stredom celého Slovenska. Sedem ich najvyšších pohorí presahuje nadmorskú výšku 1 500 metrov a dve najvyššie dokonca 2 000 metrov. Gerlachovský štít s výškou 2 654 metrov je najvyšším vrchom Slovenska a zároveň je aj najvyšší vrch Karpát. Druhým je štít Vysoká, ktorá meria 2 547 metrov. Vysoké Tatry počas celého roka navštevuje tisícky turistov a radi sa sem za ich krásami opäť vracajú. Tiahnu sa severnou hranicou s Poľskom a potešenie tu nájdu vyznavači nielen turistiky, športov, jaskyniarstva, ale aj horolezectva, pre ktorých sú Tatry často výstupom za ich prvými horolezeckými zážitkami. Ak však neobľubujete práve závratné výšky na strmých skalách, vysokohorský vzduch si môžete dopriať aj návštevou svojráznych horských chát ako napríklad Bílikova či Terryho chata, na ktoré sa pohodlne dostanete po vyznačených horských trasách a chodníkoch. A výšku z výšky si môžete pohodlne zažiť aj vďaka lanovkám, ktorých sa tu nachádza veľké množstvo. Dostanete sa nimi dokonca aj na Lomnický štít, kde má svoju konečnú vysutá lanovka, z ktorej pohľad na okolie bol šokujúci. Niet sa čo diviť, veď prekonáva výškový rozdiel až 1 722 metrov. Za neopakovateľné zážitky stojí aj výstup na niektorý zo skokanských mostíkov, ktoré si pamätajú majstrovstvá sveta v skokoch na lyžiach. Ak sa zahľadíte na „pokrivený“ štít vrchu Kriváň, dáte zapravdu legende, ktorá hovorí, že krivý je od tých čias, čo do neho narazil anjel, ktorý letel príliš nízko. Na svoje si vo Vysokých Tatrách prídu aj tí, ktorí potrebujú upevniť svoje zdravie. Odporúčané sú nenáročné prechádzky okolo Štrbského plesa, ale aj po nenáročných chodníkoch v blízkosti kúpeľov. Obdivovať môžete nielen bohatsvo flóry s mnohými chránenými rastlinami. Ťiež tu bežne možno vidieť svište, na skalách skáčuce stáda kamzíkov a ak zablúdite na výsostné územie kráľa našich hôr, tak aj medveďa. Samozrejmosťou sú vysoká zver, líšky, orly a dokonca aj vlky, ktoré v okolitých krajinách už nenájdete. Na Slovensku je dnes celkom bežné a vďačí tomu vysoký stupeň ochrany prírody.

Po vyhlásení Tatranského národného parku v roku 1949 začali vznikať ďalšie a dnes môžete okrem neho navštíviť Pieninský národný park, Národný park Malá Fatra, Národný park Slovenský raj a Národný park Nízke Tatry, ktoré sú menším súrodencom Vysokých. Sú rovnako krásne, aj keď nie také vysoké. Vrch Ďumbier je jedinečný chránený ľadovcový reliéf, rovnako ako ich najvyšší vrch Chopok. Nízke Tatry sú taktiež rajom pre milovníkov jaskýň. Tých sa však na Slovensku nachádza až 4 000.

Štyri sprístupnené jaskyne Slovenského krasu - Jaskyňa Domica, Gombasecká jaskyňa, Silická jaskyňa a Jasovská jaskyňa boli spolu s niektorými jaskyňami Aggtelegského národného parku na maďarskej strane v roku 1995 zaradené do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. K nim sa v roku 2000 priradila Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí spolu s Demänovskou jaskyňou slobody a Demänovskou ľadovou jaskyňou medzi najnavštevovanejšie jaskyne Slovenska.
Najznámejšie zo Slovenských jaskýň sú vyhlásené za národné pamiatky. Štrnásť slovenských jaskýň je sprístupnených verejnosti. Väčšina z nich je kvapľových, niekoľko ľadových a výnimočnú hodnotu má aragonitová jaskyňa v Ochtinej. Patrí medzi tri sprístupnené jaskyne svojho druhu na svete a je unikátom svojho druhu. Spomenúť a navštíviť určite treba aj jedinečnú Jaskyňu Mŕtvych netopierov a je cieľom mnohých návštevníkov a poskytuje neopakovateľné pohľady do dávnej minulosti. Nepochybne najpozoruhodnejšie sú nálezy veľkého množstva netopierích kostičiek, starých asi 6000 rokov. Každoročne možno pozorovať nové prírastky čerstvo vyhynutých jedincov z rôznych krajín Európy a vďaka ním dostala jaskyňa svoje pomenovanie.

Národný park Veľká Fatra je skvostom v každom ročnom období. Krásne a zaujímavé sú svojím hôľnym pásmom a nájsť tu možno aj pralesy karpatského typu. Možno v nich obdivovať mohutné tisy, ktorý tu má najväčší výskyt v Európe.

Slovensko je však aj krajinou rozsiahlych úrodných nížin, ktoré sú rovnako bohaté na flóru a faunu. Prechádzať sa nimi možno v rozsiahlych listnatých aj zmiešaných lesoch. Vyskytuje sa v nich až 2 400 pôvodných druhov rastlín, ešte viac druhov rias, húb, machov či lišajníkov, čo je viac ako napríklad v Poľsku, ktoré je šesťkrát väčšie ako Slovensko.

Bohaté je však aj na vodstvo, ktoré tu zo svojich prameňov steká až do susedných štátov. Najväčšou riekou je Dunaj pritekajúci z Nemecka a Rakúska a spája Slovensko s Čiernym morom. Najdlhšou Slovenskou riekou je Váh s vodnými elektrárňami a priehradami, ktoré sú turistami vyhľadávané najmä v lete. Spomenúť treba aj množstvo jazier, z ktorých má väčšina ľadovcový pôvod a nachádzajú sa hlavne v Tatrách. Právom sa pre svoju krištáľovú čistotu nazývajú morskými okami. Tatranské plesá tvorí okolo 150 jazier ľadovcového pôvodu. Spolu predstavujú plochu 3 km² a zadržujú až 10 mil. m³ vody. Najväčšie a najhlbšie nie len v Tatrách, ale na celom Slovensku je Veľké Hincovo pleso a k najznámejším a najnavštevovanejším patrí Štrbské pleso.

Slovensko je z prírodného hľadiska krajina neobmedzených možností. Každé ročné obdobie umožňuje aktívny aj pasívny oddych v lone prekrásnej prírody.

Nájdete na ňom množstvo „NAJ“, ktoré nikde inde nenájdete. Najchladnejšou oblasťou sú Tatry, najteplejšou Štúrovo nachádzajúce sa na juhu. Najteplejším prameňom je Traján v meste Piešťany, najstudenším zase Ladienka v Štiavnických vrchoch. Najvyšším položeným jazerom Modré pleso, najnižším bodom rieka Bodrog v nadmorskej výške 94 metrov. Najnavštevovanejšou a najväčšou je Dobšinská ľadová jaskyňa s najzaľadniteľnejším charakterom na svete, čo zvýrazňuje jej poloha mimi Álp. Najkrajším vrchom je Kriváň, najhlbšou úzkou tieňavou Zádielská dolina. K najzaujímavejším úkazom patrí aj Gejzír v Herľanoch, ktorý je európskym unikátom, samovoľne strieka do výšky 5 až 20 metrov, s periódou 32 - 34 hodín, a jeho erupcia trvá 25 minút. Je aktívny nepretržite vyše 120 rokov a bol vyhlásený za chránený prírodný výtvor. Územím s najvyššou koncentráciou roklín v Karpatskom oblúku - 4,4 rokliny na 10 km2 je zase národný park Slovenský raj. K najúchvatnejším patrí aj pohľad na Kamenný vodopád v Národnej prírodnej rezevácii Šomoška, neďaleko od Fiľakova. Čadičový vodopád vznikol stuhnutím lávy za špecifických podmienok. V Cerovej vrchovine je ich niekoľko, no Šomošský vodopád sa vyznačuje neuveriteľnou pravidelnosťou a malými rozmermi stĺpov.

Na Slovensku možno obdivovať množstvo NAJ, stačí ho len navštíviť. Môžete si byť istí, že bude patriť k najväčším NAJ, ktoré možno vidieť na svete a ktoré môžete aj vy uvidieť na vlastné oči v malej krajine s obrovskou prírodnou krásou.

Všeobecné informácie o turistike na Slovensku

Asi najatraktívnejšími a najnavštevovanejšími sú z pohľadu turistiky Tatry. Vysoké priťahujú Gerlachovským štítom, Kriváňom alebo Lomnickým štítom. Ako prvé boli vyhlásené za národný park s rôznymi stupňami ochrany a svojou dĺžkou dosahujú 55 kilometrov. Sú vyhľadávané v každom ročnom období. V zime poskytujú široké možnosti skvelej lyžovačky na celkom miernych svahoch, ale aj strmé, ale výborne upravené svahy pre najnáročnejších lyžiarov. Rovnako sú vyhľadávaým regiónom bežeckých lyžiarskych športov. Počas zvyšku roka sa môžete prechádzať čarokrásnymi ihličnatými aj zmiešanými lesmi, kochať sa zakvitnutými dolinami a voňavými pasienkami či lúkami. K najznámejším strediskám patria Štrbské Pleso, Starý aj Nový Smokovec či Tatranská Lomnica. Nachádza sa tu množstvo hotelov, ubytovní a penziónov všetkých kategórií, takže ubytovanie si tu nájde naozaj každý. Ak dávate prednosť pešej turistike, rozhodne netreba obísť Tatranskú magistrálu s dĺžkou až 46,5 km a vedie súbežne s hlavným hrebeňom po južných dolinách a svahoch. Na náročných milovníkov horolezeckej turistiky čaká skalnatý raj pripravený na svoje zdolávanie. Vybrať si môže naozaj každý – pripravené sú jednodňové túry od najľahších až po najťažšie v najnáročnejších vysokohorských terénoch.

Nízkych Tatrách sa oplatí prejsť trasu od Kráľovej hole cez Chopok do známeho strediska Donovaly. Nízke Tatry poskytujú skvelé podmienky pre športové aktivity a relax a k najobľúbenejším patria turistické strediská Jasná, Čertovica a Tále. Na svoje si tu prídu aj milovníci golfu s 18-jamkovým golfovým ihriskom. Ak sa rozhodnete absolvovať krásy turistiky a prírody na dvoch kolesách, môžete sa vydať po cyklistických trasách okolo priehrady Liptovská Mara, pustiť sa 73-kilometrovým okruhom Horným Liptovom Nizkych Tatier až po Podbanské pod Vysokými Tatrami.

Nezabudnuteľný zážitok vám poskytnú čarokrásne tiesňavy, vodopády Národného parku Slovenský raj so zvyškami zrúcaniny bývalého kláštora, ktoré mu dalo názov Kláštorisko. Každoročne sa na ňom môžete pridať k dobrovoľníkom, vďaka ktorým priložíte vlasnú ruku a pomôžete v lone divokej prírody k jeho rekonštrukcii. V Slovenskom raji nájdete takmer 200 jaskýň a priepastí, z ktorých sa človeku až zakrúti hlava. Vystúpiť tu možno po 7 kovových mostíkoch a lávok, vyskúšať si odvahu na 320 metroch reťazí v skalných stenách, 140 stúpačkách a 70 drevených lávkach kaňonovitého údolia rieky Hornád. Nachádza sa tu aj 21 kilometrov dlhá Stratená jaskyňa, ktorá je najdlhšou na Slovensku. Oddýchnuť si možno v malebných, folklórom dýchajúcich dedinkách Mlynky, Dedinky či Čingov, počas zimy s výbornými možnosťami pre lyžovanie. Slovenský raj je jednoducho výnimočným prírodným rajom v Strednej Európe.

Len na skok je z neho do najmenšej prírodnej rezervácie Pieniny, ktorého však najväčšou atrakciou je prielom rieky Dunajec s jedinečným zážitkom splavovania na drevených pltiach.

Tajomstvo svetového prírodného dedičstva môžu na Slovensku spoznávať prostrednícvom sprístupnených jaskýň. Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, krásnohorská jaskyňa a Ochtínska aragonitová jaskyňa sú svetovými unikátmi.

Rovnako tak je Slovensko svetovým unikátom v počte minerálnych prameňov, ktoré sa v kúpeľoch využívajú na relaxáciu, ale aj dôležitú súčasť liečebných procesov rôznych chorôb. Najvýznamnejšie kúpele ponúkajú pacientom a návštevníkom najmodernejšie vybavenie a liečebné procedúry. Kúpele Piešťany, Bardejov, kúpele Trenčianske Teplice či kúpele Sliač majú svetové meno v balneológii a pochvaľuje si a vracia sa do nich klientela zo všetkých kútov sveta.

A ak chcete dopriať radosť z turistiky deťom, navšíviť možno množstvo moderných vodných parkov. K najnavštevovanejším patria Bešeňová, aquapark Tatralandia  a Aquacity Poprad v Tatrách či vodný park Aquathermal Senec pri obľúbených Seneckých teplých jazerách pri Bratislave, ktoré je už desaťročia cieľom oddych milovníkov letných slnečných lúčov z rôznych kútov Európy.

A nielen tieto lokality sú turistickým rajom domácich a zahraničných návštevníkov, je ním celé Slovensko. Je to raj turistov z celého sveta a keď ho objavíte, môže byť aj vaším.

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk