Słowacja / O Słowacji / Regiony / Południowo-zachodnia

Ze względu na korzystne warunki klimatyczne obszar ten był już od czasów starożytnych szczególnie nadający się na odiedlanie. Świadczą o tym liczne znaliziska dolnego dorzecza rzeki Hron w północnej części Podunajskiej niziny jak i w Górach Tribecza. Południowo-zachodnia Słowacja oferuje bogatą historię z okresu starszego i średniego paleolitu. Dowodem na osadnictwo na tym terenie jest znalezienie Wenus z Dolnich Věstonic. Jest to niezwykle istotny archeologiczny artefakt, który znajduje się w skarbcu na Zamku Bratysławskim. Inne starożytne pozostałości po cywilizacjach można znaleźć w pobliżu Bratysławy. Rzymianie zbudowali tu obóz wojskowy na Devinie i w Rusowcach (Gerulata). Dalsze historyczne i artystyczne artefakty można podziwiać w Słowackim Muzeum Narodowym i Słowackiej galerii.

Stolica - Bratysława

bratysławaNajbardziej popularne i najczęściej odwiedzane miasto przez turystów jest miasto w południowo-zachodniej Słowacji Bratysława, która jest jedną z najmłodszych stolic Europy. Miasto oferuje liczne zabytki z różnych okresów. Najbardziej znanym symbolem miasta i jego bogatej historii jest Zamek Bratyslawa. ZOO Bratysława z Dinoparkiem, ogród botaniczny, kompleks sportowo – rekreacyjny Złote Piaski, tor bobslejowy na Kolibie, lub życie nocne Bratyslawa. Oprócz koncertów, zarówno krajowych jak i zagranicznych znanych grup i wykonawców można wybrać się na spacer wzdłuż Korzo, które ożywa co wieczór.

 

 

devinska kobylaStolica i okolica oferuje wiele szlaków turystycznych. Najbardziej znana jest droga  Dewinska Kobylaktóra jest najbardziej zachodnim cyplem Karpat na Słowacji. Oferuje piękny widok na rzekę Morawa tuż przed jej ujściem do Dunaju. Od 1964 r. stoki zachodnie są narodowym rezerwatem przyrody. Ciekawym miejscem z punktu paleontologicznego i geologicznego na Devinskiej Kobyle jest Sandberg, pozostałość klifu morskiego ze znaleziskami skamieniałości.

Szlak wina

czerwony kamieńInnym zjawiskiem jest Małokarpacki szlak wina, który znajduje się między Bratysławą i Trnawą. Na szlaku leżą miasteczka dumne na swoją tradycję wolnego królewskiego miasta, takie jak Pezinok, Modra i Święty Jur. Tytuł ten miasta uzyskały w wyniku produkcji wina wysokiej jakości. Małokarpacki szlak wina oferuje całoroczny program imprez związanych z chodowlą winorośli i produkcją wina.

Trochę dalej od ulubionego zamku Czerwony Kamień znajduje się chroniona Jaskinia Driny. Jako jedyna jaskinia dostępna w Krasie Smolenickim oferuje zobaczyć piękne stalagmity i stalaktyty.

Ośrodki golfowe i aquaparki

golf bernolakowoRównież miłosnicy gry Golf Club Bernolakowo. Ponieważ znajduje się w pobliżu stolicy, umożliwia połączyć kulturę w Bratysławie z rozrywką, którą oferuje Aquapark Senec.

 

 

Międzynarodowe trasy rowerowe przy zabytkach historycznych

małe karpatyW południowo-zachodniej części Słowacji znajdują się setki kilometrów tras rowerowych. Oznakowane są czteroma kolorami: czerwony dla tras dalekobieżnych, zaznaczone na niebiesko są dłuższe równoległe ścieżki, zielony kolor znaczy droga rodzinna a żółte są krótkie łatwe trasy. Do najbardziej znanych tras rowerowych należy Dunajska ścieżka rowerowaSłowacja jest Międzynarodowaja Bratysławska trasa rowerowa, która prowadzi z Austrii na Węgry. Na trasie tej można poznać stolice tych państw. Przez przechodzi Małokarpacka magistrala rowerowa. Zaczyna się w Nowym Mieście nad Wagiem aż do Wysokiej na Morawie. Na trasie tej można podziwiać na słowackie miasta, odwiedzać pałace, kasztele i cieszyć się pięknym widokiem na Karpaty.

Jeśli zdecydują się Państwo odwiedzić południowo-zachodnią Słowację samoletem, proponujemy kupić sobie rezerwacja letenek. Aby lepiej odkrywać piękno południowo-zachodniej Słowacji jest do Państwa dyspozycji rezerwacja hotelu na Słowacji dla mniej lub bardziej wymagających gości. 

Wybierz z naszej oferty i odwiedzenia południowo-zachodniej Słowacji, kliknij tutaj>>

Ankieta

Czy Pan/Pani jest zainteresowany/a kompleksowym planowaniem pobytu na Słowacji?

Tak
Nie


Wykorzystaj  korzystną rezerwację online!


restauracie_pl