Słowacja / O Słowacji

Słowacja – mały wielki kraj 

słowacja

Informacje ogólne o Słowacji

Słowacja – oficjalna nazwa Republika Słowackato 49 035 km2 powierzchni dla niezliczonej ilości przygód. Słowacja liczy 5 379 445 mieszkańców (dane z dnia 1 lutego 2004) różnych narodowości. Zdecydowana większość mieszkańców posiada słowackie obywatelstwo, jest to 85,8% obywateli.

 

Słowacja leży praktycznie w środku Europy i graniczy z pięcioma państwami. Na zachodzie z Austrią i Czechami, na południu z Węgrami, z którymi ma najdłuższą granicę, na wschodzie z Ukrainą, z którą ma najkrótszą granicę a na północy z Polską. 1 maja 2004 roku Republika Słowacka została członkiem Unii Europejskiej, od 21 grudnia 2007 jest członkiem strefy Schengen, a od 1 stycznia 2009 należy do Strefy Euro i walutą Słowacji jest Euro (€). Jest także członkiem NATO, ONZ, UNESCO, OECD, OBWE, CERN, WHO i INTERPOLU. Słowacja to kraj przede wszystkim wyznania rzymskokatolickiego – opowiada się za nim aż 69% obywateli. Kościół ewangelicko-augsburski jest reprezentowany w 7% i jest drugim największym wyznaniem. Część ludności wyznaje religię prawosławną (5%) a bez wyznania jest 13%.

Ustrój polityczny Słowacji to demokratyczna republika parlamentarna. Na czele państwa stoi prezydent wybierany na 5-letnią kadencję bezpośrednio przez ludzi. Swoją władzę podczas rządów dzieli z Radą Narodową Republiki Słowackiej – parlamentem, która jest władzą ustawodawczą. Jej członkami jest 150 posłów wybieranych na 4-letnią kadencję i tak samo jak prezydent są wybierani bezpośrednio przez ludzi. Władzę sprawuje premier, który stoi na czele Rządu. Dzięki swojemu położeniu w strefie umiarkowanej występują tutaj cztery pory roku. Warunki klimatyczne zmieniają się w zależności od wysokości nad poziomem morza. Lata na nizinach są suche i ciepłe, ale jeśli zdecydują się Państwo odwiedzić Tatry latem, można się spotkać ze śniegiem nawet w połowie lipca lub sierpnia.

 

Jakie przeżycia czekają na Słowacji?

vlkoliniecZabytki Słowacja. Słowacja to nie tylko przyroda. Znajdują się tu zachowane i odnowione grody, zamkikasztele, w których będziecie się Państwo czuć jak w epoce historycznej. Odkryją w nich niepowtarzalny urok słynnego folkloru i zwyczajów, skosztują tradycyjnych specjałów, poznają serdecznych i gościnnych ludzi lub skorzystają z rozrywki nocnego życia nowoczesnych miast.

 

żylinaPiękne miasta. Na terytorium Słowacji historia pozostawiła ogromne dziedzictwo historyczne. Spośród 138 miast aż 18 z nich zalicza się do miejskiego rezerwatu zabytkowego. Można w nich znaleźć ponad 12 000 zabytków. Na Słowacji znajduje się również 88 obszarów historycznych.

 

 

słowacki rajPrzyroda i turystyka. Słowacja leży w Europie Środkowej i pomimo małej powierzchni skupia na swoim terenie bogate piękno natury. Na względnie małej Słowacji znajduje się ponad 1 000 obszarów chronionych. Na tych obszarach znajduje się 9 parków narodowych i 16 chronionych obszarów przyrodniczych z wieloma rzadkimi roślinami i zwierzętami.

 

pieszczanyUzdrowiska i aquaparki. Słowacja słynie ze swoich uzdrowisk nie tylko w sąsiednich krajach, ale na całym świecie. Odwiedzają je ludzie, którym lecznicze źródła wód mineralnych pomagają w leczeniu różnego rodzaju chorób. Poszukują je także ci, którzy pobyt terapeutyczny chcą połączyć z wypoczynkiem, relaksem i poznawaniem piękna przyrody oraz bogatej historii tego kraju. 

 

golf_bernolakovo_170_120Golf. Grą w golfa można delektować się w przepięknym środowisku słowackiej przyrody. Słowackie kluby golfowe są wyjątkowe środowiskiem, w którym są usytuowane. Niezależnie od tego, czy granie będzie się odbywało w historycznym areale z barokowym kasztelem, albo u podnóży najmniejszych gór świata, widoki i doznania będą niepowtarzalne.

 

 

vysoké tatryJazda na nartach. Najmniejszymi wysokimi górami świata, Tatrami Wysokimi, można rozkoszować się o każdej porze roku. Jeśli należysz do grona fanów zimy, to jazda na nartach na Słowacji jest dla ciebie jak znalazł. Przepiękne widoki ze szczytów Tatr jak Szczyt Łomnicki, Rysy czy Chopok, ukrywają krystalicznie czyste górskie potoki i jeziora. Można również skorzystać z ponad 30 ośrodków narciarskich europejskiej jakości.

   

cykloturistikaTurystyka rowerowa. Na Słowacji znajdują się bardzo dobrze oznakowane trasy rowerowe o różnych długościach i stopniach trudności. Usiądź na rower i poznaj historyczne miasta, albo przepiękną przyrodę. Zatrzymajcie się na którymś z mnóstwa naturalnych jezior albo tajch i delektujcie się pobytem nad wodą. Słowackie trasy rowerowe umożliwią jazdę na rowerze każdego rodzaju.

 

Jak można dojechać na Słowację?

popradKraj opleciony jest ogromną siecią infrastruktury drogowej i kolejowej. Jeśli zdecydują się Państwo przylecieć samolotem na Słowację, stolica, miasto Bratysława, przywita Państwa na nowoczesnym lotnisku połączone ze światem. Na północy, w Popradzie, możecie Państwo wysiąść u podnóży Tatr a Koszyce, nowoczesna metropolia i drugie największe miasto, umożliwi Państwu wygodnie, prosto z płyty lotniska, wyruszyć w kierunku wyjątkowych malowniczości wschodu. 

 

Co jest na Słowacji "naj"?

zamek spiskiNa Słowacji można znaleźć to, czego nigdzie indziej na świecie Słowacki Kras, największy obszar krasowy w Europie, który ukrywa aż 1 110 jaskiń. Zamek Spiski, największy średniowieczny kompleks zamkowy w Europie, zamek Czerwony Kamień posiadający piwnice zamkowe, najwyższy na świecie drewniany gotycki ołtarz w mieście Lewocza, albo Sad Janka Kráľa w Bratysławie, najstarszy publiczny park.

 

I wiele innych fascynujących NAJ, które warto zobaczyć na własne oczy i doświadczyć. Słowacja, to część Europy, która oddycha różnorodnością na każdym kroku – po prostu "mały wielki kraj".

Ankieta

Czy Pan/Pani jest zainteresowany/a kompleksowym planowaniem pobytu na Słowacji?

Tak
Nie


restauracie_pl


Wykorzystaj  korzystną rezerwację online!