Slovensko / O Slovensku

 

Slovensko - malá veľká krajina

slovenskoVšeobecné informácie o Slovensku

Slovensko – oficiálny názov Slovenská republika – je 49 035 km2 územia pre nekonečné množstvo zážitkov. Žije tu 5 379 445 obyvateľov (k 1. 1. 2004) rôznych národností. Najviac obyvateľov je slovenskej národnosti, ku ktorej sa hlási 85,8 %.

 

Slovensko leží takpovediac v strede Európy a hraničí s piatimi susednými štátmi. Na západe s Rakúskom a Českou republikou, na juhu s Maďarskom, s ktorým má najdlhšie hranice, na východe Ukrajinou s najkratšími hranicami a na severe s Poľskom.  Slovenská republika je od 1. mája 2004 členom Európskej únie, od 21. decembra 2007 členom Schengenského priestoru, od 1. januára 2009 je súčaťou Európskej menovej únie jej a menou je euro (€). Rovnako je členom NATO, OSN, UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO a INTERPOLU. Slovensko je krajina s prevažne rímskokatolíckym vierovyznaním, hlási sa k nemu až 69 % ľudí. Evanjelická cirkev augsburského vyznania má zastúpenie u 7 % veriacich a je druhou najpočetnejšou cirkvou. Časť obyvateľstva sa hlási k pravoslávnej cirkvy (5 %) a bez vierovyznania je 13 % ľudí.

Štátnym zriadením je Slovensko parlamentnou demokratickou republikou. Na čele štátu stojí prezident volený na 5-ročné funkčné obdobie priamo ľudom. O svoju moc sa počas vládnutia delí so Slovenskou národnou radou – parlamentom, ktorá je zákonodarným orgánom. Jej členmi je 150 poslancov volených na 4-ročné funkčné obdobie, rovnako ako prezident sú volení priamo ľudom. Výkon moci má v rukách vláda na čele s predsedom vlády. Vďaka svojej polohe ležiacej v miernom podnebnom pásme sa tu striedajú štyri ročné obdobia. Klimatické podmienky sa však líšia podľa nadmorskej výšky. Letá v nížinách sú suché a teplé, ak sa však rozhodnete navštíviť v letnom období Tatry, môžete tu zažiť sneženie aj uprostred júla či augusta.

 

Čo všetko je možné na Slovensku zažiť

vlkolínecHistorické pamiatky. Slovensko nie je len príroda. Nájdete v ňom zachovalé a zrenovované hradyzámky, kaštiele, v ktorých sa ocitnete priamo v dávnej histórii. Objavíte v ňom neopakovateľné a svetoznáme čaro slovenského folklóru a zvykov, ochutnáte tradičné slovenské špeciality, spoznáte dobrosrdečných a pohostinných ľudí či vhupnete do víru zábavy a nočného života moderných miest.

 

žilinaKrásne mestá. História zanechala na území Slovenska veľké kultúrne dedičstvo. Zo 138 slovenských miest je až 18 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Každé z nich je niečím unikátne a jedinečné. Možno v nájsť viac ako 12 000 kultúrnych pamiatok. Na Slovensku sa nachádza aj 88 pamiatkových zón.

 

 

slovenský rajPríroda a turistika. Slovensko leží v strednej Európe a napriek neveľkej rozlohe koncentruje na svojej ploche obrovské množstvo prírodných krás. Na relatívne malom Slovensku sa nachádza viac ako 1 000 chránených území. Nájdete na nich 9 národných parkov a 16 chránených krajinných území s množstvom vzácnych rastlín a živočíchov. A čo je výhodou, do každej časti Slovenska je to prakticky len na skok.

 

kúpele piešťanyKúpele a aquaparky. Slovensko je svojím kúpeľníctvom známe nielen v okolitých krajinách, ale aj vo svete. Navštevujú ho ľudia, ktorým liečivé minerálne pramene pomáhajú pri liečení rôznych druhov chorôb. Vyhľadávajú ho však aj tí, ktorí chcú spojiť ozdravovací pobyt s oddychom, relaxom a spoznávaním prírodných krás či bohatej histórie tejto krajiny.

 

 

golf_bernolakovo_170_120Golf. Vychutnajte si hru golfu v naozaj nádhernom prostredí slovenskej prírody. Slovenské golfové kluby sú jedinečné okolím, do ktorého sú zasadené. Či už budete hrať v historickom areáli s barokovým kaštieľom alebo pod úpätím najmenších veľhôr na svete, výhľady a zážitky budú neopakovateľné. V areáloch nájdete rôzne doplnkové služby od priestorov na grill party až po možnosť absolvovať golfovú školu.  

 

vysoké tatryLyžovanie. Najmenšie veľhory sveta, Vysoké Tatry, si môžete užiť v každom ročnom období. Ak patríte k vyznávačom zimy, lyžovanie na Slovensku je pre vás ako stvorené. Prekrásne pohľady z vysokých tatranských štítov ako Lomnický štít, Rysy či Chopok,  ukrývajú krištáľovo čisté horské plesá a bystriny. Užiť si môžete tiež ďalších viac ako 30 lyžiarskych stredísk európskej kvality.

 

 

cykloturistikaCykloturistika. Na Slovensku nájdete sieť naozaj kvalitne značených cyklotrás v rôznych dĺžkach a náročnostiach. Nasadnite na bicykel a spoznávajte historické mestá, alebo nádhernú prírodu. Zastavte sa na niektorom z množstva prírodných jazier alebo tájch a vychutnajte si pobyt pri vode. Slovenské cyklotrasy vám umožnia cyklistiku každého druhu.

 

 

 Ako je možné sa na Slovensko dopraviť?

airport popradKrajina je pretkaná hustou cestnou infraštruktúrou a železnicami. Ak sa na Slovensko rozhodnete pricestovať letecky, na západe vás v hlavnom meste Bratislava privíta moderné letisko spájajúce ho svetom. Na severe v meste Poprad môžete vystúpiť priamo pod úpätím Tatier a Košice, moderná metropola a druhé najväčšie mesto, vám umožní pohodlne priamo z pristávacej plochy vyraziť za jedinečnými krásami východu. 

 

 

Čo je "naj" na Slovensku?

spišský hrad

Na Slovensku nájdete to, čo nikde na svete. Slovenský kras, najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe, ktoré ukrýva až 1110 jaskýň. Spišský hrad, najrozsiahlejší stredoveký hradný komplex v strednej Európe, hrad Červený kameň s najrozsiahlejšími podzemnými priestormi, najvyšší drevený gotický oltár na svete nachádzajúci sa v meste Levoča alebo Sad Janka Kráľa v Bratislave, najstarší verejný park v Európe.

 

A mnoho ďalších a fascinujúcich NAJ, ktoré stoja za to spoznať ich vlastnými očami a zážitkami. Slovensko je časť Európy, ktorá dýcha rozmanitosťou na každom kroku - jednoducho "malá veľká krajina".

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


restauracie_sk


baner_kupele