Slovensko / O Slovensku / Aktivity / Lyžovanie

Všeobecné informácie o lyžovaní na Slovensku

Najnavštevovanejšie lyžiarske strediskáJasná Nízke Tatry a PARK SNOW Vysoké Tatry na obľúbenom Štrbskom Plese. Dokonalú lyžovačku však možno zažiť v každom jednom. Či už je to Ski Park Ružomberok, Snow paradise Veľká Rača pri Oščadnici, skvelé a vyhľadávané PARK SNOW Donovaly s najmodernejšími lanovkami, Martinské hole, Ski Vrátna, Jasenská Dolina a nespočetné množstvo ďalších.

Každé z nich však neponúka len obyčajnú lyžovačku. Sú tu skvelé možnosti rôzneho zimného športového vyžitia, zimná turistika, oddych v aquaparkoch v bazénoch s teplou termálnou vodou pod holým nebom, služby wellness a večerná zábava rôzneho typu v hoteloch či romantika v útulných baroch. Stačí si len vybrať, čo komu najviac vyhovuje. Zima na Slovensku však neznamená len lyžovanie. Vyznavači snowboardu aj milovníci adrenalínu si tu tiež prídu na svoje. Možno si vyskúšať skialpinizmus na zasnežených skalách, vybrať sa na náročnú túru s horskými vodcami, sánkovať sa na skvelých sánkarských dráhach, vyskúšať si snowtubing (zimné kolesá), vyletieť nad zasnežené údolia na paraglidingu či spustiť sa bláznivou rýchlosťou dolu bobovou dráhou. Top strediskom napríklad pre netradičné, no obľúbené freeride snowboarding a freeskiing je stopercentne stredisko Jasná. Ponúka až 5 freeridových zón, ale oplatí sa navštíviť aj lyžiarske stredisko Vrátna Free Time Zone, kde si tento druh športu môžno užiť rovnako naplno. Obe strediská sú ako stvorené pre každého, kto miluje adrenalín a divokú, nespútanú jazdu.

Ak ste vyznávači zjazdového lyžovania, zalyžovať si môžete skoro v každom regióne. Viac ako 100 lyžiarskych stredísk je pripravených na menej náročných aj tých najnáročnejších. Môžete si vybrať od Malých Karpát, Nízkych a Vysokých Tatier na severe až po Nízke Beskydy na východe. Vysoké Tatry ponúkajú nespočetné množstvo lyžiarskych svahov aj pre najnáročnejších. Vynikajúce sú napríklad priamo pod Slevkovským štítom na Hrebienku. Ten je aj nástupným bodom pre nenáročné zimné túry k Studenovodským vodopádom, ktoré v zime ponúkajú úchvatný pohľad na zmrznuté kaskády a stĺpy vody. Vo väčšine zimných stredísk sa, samozrejme, myslí aj pre úplných začiatočníkov či malých lyžiarov. K dispozícii sú nielen skvele a moderne vybavené požičovne lyžiarskych potrieb, ale aj detské škôlky, lyžiarski inštruktori či detské zábavné centrá na snehu. A ten, kto chce zažiť neopakovateľnú atmosféru nočného lyžovania, môže sa spúšťať po svahoch s výborným osvetlením až do neskorých nočných hodín.

Sneh na Slovensku však nie je len o zjazdovom lyžovaní. Ten, kto chce pri lyžovaní súčasne obdivovať krásu zasneženej prírody, môže využiť tisícky skvele upravených bežeckých tratí rôznych náročností a dĺžok. Najzámejšie nájdete na Štrbskom Plese, v Tatranskej Lomnici, na kremnickej Skalke, na Táloch, vo svete bežkársky známom Osrblí, v ktorom sa jazdia svetové poháre v bežeckom lyžovaní. Skvelé podmienky pre tento druh zimného športu však nájdete aj v Nízkych Tatrách na Donovaloch či v Jasnej. Ak by ste však chceli spoznať aj iné bežecké kúty Slovenska, odporúčané sú Karpaty, pohorie Považský Inovec, Beskydy a mnoho ďalších. Neopakovateľné zážitky poskytujú hrebeňové prechody slovenských pohorí, v ktorých si možno nielen skvele zabehať na lyžiach, ale zároveň aj obdivovať krásnu scenériu okolia. Nachádza sa v nich množstvo vynikajúco značkovaných turistických tratí a chodníkov, ale aj neporušené cesty a chodníčky, po ktorých pred vami neprešla ani lyža.

Na Slovensko však turistov v zime priťahujú aj možnosti čoraz populárnejšieho skialpinizmu. Je to vlastne spojenie lyžiarskej turistiky, lyžovania vo vysokohorsky položených terénoch a horolezectva. Často sa pri nich zdolávajú svahy v náročných terénoch so sklonom aj viac ako 45 stupňov, čo si však už vyžaduje dobrú kondíciu a pripravenosť skialpinistu. Pre stále vzrastajúcu obľúbenosť tohto relatívne mladého športu každým rokom pribúdajú ďalšie nové lyžiarske terény, ktoré dokážu uspokojiť aj tých najnáročnejších. Nájsť ich možno vo Vysokých Tatrách v úchvatnom teréne Malej a Veľkej Studenej doliny a Skalnatej doliny, v Nízkych Tatrách v oblasti Chopku a Ďumbiera, v Západných Tatrách v Žiarskej doline a na Roháčoch. Obľubu si získali aj Vrátna v Malej a Jasenská dolina vo Veľkej Fatre.

Lyžovačku na Slovensku možno ale súčasne spojiť aj s príjemným oddychom. Pretože veľké množstvo kúpeľných centier a wellness stredísk sa nachádza na krásnom horskom území, turisti môžu po náročnom dni zrelaxovať svoje telo príjemnými wellness programami. Svojimi službami lákajú Bešeňová, Nový Smokovec, Turčianske Teplice aj Trenčianske Teplice, Bardejov. Na svoje si prídu aj tí, ktorí si chcú zábavu spojenú s oddychom v aquaparkoch, ktoré nájdeme v každej časti Slovenska.

A ak sa rozhodnete obdivovať krásy slovenských hôr, aj v zimnom období sú pre návštevníkov maximálne pripravené slovenské národné parky a chránené územia. Odporúčané sú nenáročné zimné prechádzky okolo Štrbského plesa, výstupy za neopakovateľnými zážitkami buď upravenými chodníkmi či brodiac sa snehom na množstvo horských chát. Čaká v nich na vás nielen šálka výborného čaju či grogu, tanier slovenských síce nenáročných, ale orginálnych a vynikajúcich špecialít na posilnenie, ale aj prívetiví ľudia, ktorí slovenským horám upísali svoje srdce a stali sa pre nich životnou láskou. Ak budete mať šťastie, uvidíte sa na skalných útesoch krkolomne preskakovať v kopách snehu chránené kamzíky či stretnúť pri prechádzkach zasneženými lesmi vysokú zver.

Slovensko je jednoducho v zime úchvatné. Je rajom lyžiarov, turistov, milovníkov prírody a neopakovateľných scenérií. Zažiť v ňom môžete neopakovateľnú lyžovačku v krátkych rukávoch na svahoch zaliatych slnkom, ale aj snehovú fujavicu, ktorá vás ráno môže prekvapiť závejmi rovnako vysokými ako vy. Slovensko je krajina, kde je zima uchvacujúco krásna, fascinujúca a do ktorej sa budete radi vracať každý rok. Pretože zimné Slovensko si jednoducho zamilujete.

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk