Charakteristika:
V krásném údolí na úpatí Štiavnických vrchů najdeme lázně Sklené Teplice. Teplota pramenů se pohybuje od 37 °C až 52 °C. Lázně Sklené Teplice se využívají k léčbě pohybového aparátu a nemocí nervového ústrojí. Zimy tu bývají mírné, díky čemuž je návštěva lázní Sklené Teplice vhodná v kterémkoli roční období. Návštěvníci lázní se díky výborné poloze mohou věnovat i aktivní turistice v okolních Štiavnických vrchů.
V lázních lze nalézt ojedinělý jeskynní termální koupel "Parenica", který se řadí mezi evropské unikáty. Léčivá voda s teplotou 42 °C z termálních pramenů ústí přímo do jeskyně a svou teplotou vyhřívají přírodní jeskynní bazén.
Historie:
Obec Sklené Teplice začína psát svou slavnou historii již v roce 1340, kdy za panování krále Krala Roberta vznikla obec Skleno. Sklené Teplice byly tehdy známé výrobou skla.
První zmínka o lázních je z roku 1550. V té době již vzácné horké prameny využívaly bohatí feudálové - majitelé Štiavnických a Kremnických dolů, v nichž se těžilo zlato a stříbro. Význam léčivých pramenů popsal dokonce ve své medicínské studii i Matej Bel.
Nejslavnější události se odehrály za panování Marie Terezie, kdy se uskutečnil první vědecký světový kongres v lázeňské obci Sklené Teplice. Vědec Anton von Born představil metodu nepřímé amalgamácie (způsob oddělování drahých kovů od ostatní rudy). Této významné události se zúčastnil i J.W. Goethe, který byl nejen spisovatelem, ale i vášnivým mineralogem.
Indikace:
V případě léčby lázeňských hostů na základě Návrhu na lázeňskou léčbu typu B se léčí indikace:
-
VI / 2,3,9,10,11,12
-
VII / 1,3,5,6,7,8,9
-
XII / 4, 8
V případě léčby lázeňských hostů na základě Návrhu na lázeňskou léčbu typu A se léčí indikace:
-
VI / 1,4,7,8
-
VII / 2,4,10,11