Slovensko / Seznam zajímavostí / Lázně a aquaparky / Lázně Sklené Teplice

Lázně Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice
Kúpele Sklené Teplice

Fotogalerie:

Sklené Teplice 1 Sklené Teplice 2 Sklené Teplice 3 Sklené Teplice 4 Sklené Teplice 5 Sklené Teplice 6 Sklené Teplice 7 Sklené Teplice 8 id_2.jpg id_8.jpg id_12.jpg id_34.jpg id_42.jpg id_76.jpg

Charakteristika:

V krásném údolí na úpatí Štiavnických vrchů najdeme lázně Sklené Teplice. Teplota pramenů se pohybuje od 37 °C až 52 °C. Lázně Sklené Teplice se využívají k léčbě pohybového aparátu a nemocí nervového ústrojí. Zimy tu bývají mírné, díky čemuž je návštěva lázní Sklené Teplice vhodná v kterémkoli roční období. Návštěvníci lázní se díky výborné poloze mohou věnovat i aktivní turistice v okolních Štiavnických vrchů.

V lázních lze nalézt ojedinělý jeskynní termální koupel "Parenica", který se řadí mezi evropské unikáty. Léčivá voda s teplotou 42 °C z termálních pramenů ústí přímo do jeskyně a svou teplotou vyhřívají přírodní jeskynní bazén.

Historie:

Obec Sklené Teplice začína psát svou slavnou historii již v roce 1340, kdy za panování krále Krala Roberta vznikla obec Skleno. Sklené Teplice byly tehdy známé výrobou skla.

První zmínka o lázních je z roku 1550. V té době již vzácné horké prameny využívaly bohatí feudálové - majitelé Štiavnických a Kremnických dolů, v nichž se těžilo zlato a stříbro. Význam léčivých pramenů popsal dokonce ve své medicínské studii i Matej Bel.

Nejslavnější události se odehrály za panování Marie Terezie, kdy se uskutečnil první vědecký světový kongres v lázeňské obci Sklené Teplice. Vědec Anton von Born představil metodu nepřímé amalgamácie (způsob oddělování drahých kovů od ostatní rudy). Této významné události se zúčastnil i J.W. Goethe, který byl nejen spisovatelem, ale i vášnivým mineralogem.

Indikace:

V případě léčby lázeňských hostů na základě Návrhu na lázeňskou léčbu typu B se léčí indikace:

  • VI / 2,3,9,10,11,12
  • VII / 1,3,5,6,7,8,9
  • XII / 4, 8

V případě léčby lázeňských hostů na základě Návrhu na lázeňskou léčbu typu A se léčí indikace:

  • VI / 1,4,7,8
  • VII / 2,4,10,11

Adresa

, Sklené Teplice , 96603

Kontaktní údaje

 
Města a obce
Historické památky
Muzea a galerie
Turistické oblasti
Lázně a aquaparky
Golfová střediska
Lyžařská střediska
Cykloturistika
Atrakce

Anketa

Měli byste zájem o kompletní naplánování Vašeho pobytu na Slovensku?

Ano
Ne