Slovensko / Zoznam zaujímavostí / Kúpele a aquaparky / Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice
Kúpele Sklené Teplice

Fotogaléria:

Sklené Teplice 1 Sklené Teplice 2 Sklené Teplice 3 Sklené Teplice 4 Sklené Teplice 5 Sklené Teplice 6 Sklené Teplice 7 Sklené Teplice 8 id_2.jpg id_8.jpg id_12.jpg id_34.jpg id_42.jpg id_76.jpg

Charakteristika:

V krásnej doline na úpätí Štiavnických vrchov nájdeme kúpele Sklené Teplice. Teplota prameňov sa pohybuje od 37°C až do 52°C. Kúpele Sklené Teplice sa využívajú sa na liečbu pohybového aparátu a chorôb nervového ústrojenstva. Zimy tu bývajú mierne, vďaka čomu je návšteva kúpeľov Sklené Teplice vhodná v ktoromkoľvek období. Návštevníci kúpeľov sa vďaka výbornej polohe môžu venovať aj aktívnej turistike v okolitých Štiavnických vrchoch.

V kúpeľoch možno nájsť ojedinelý jaskynný termálny kúpeľ „Parenica“, ktorý sa radí medzi európske unikáty. Liečivá voda s teplotou 42 °C z termálnych prameňov ústi priamo do jaskyne a svojou teplotou vyhrieva prírodný jaskynný bazén.

História:

Obec Sklené Teplice začína písať svoju slávnu históriu už v roku 1340, keď za panovania kráľa Karola Róberta vznikla obec Skleno. Sklené Teplice boli vtedy známe výrobou skla.

Prvá zmienka o kúpeľoch je z roku 1550. V tom čase už vzácne horúce pramene využívali bohatí feudáli – majitelia štiavnických a kremnických baní, v ktorých sa ťažilo zlato a striebro. Význam liečivých prameňov opísal  dokonca vo svojej medicínskej štúdii aj Matej Bel.

Najslávnejšie udalosti sa udiali za panovania Márie Terézie, kedy sa uskutočnil prvý vedecký celosvetový kongres v kúpeľnej obci Sklené Teplice. Vedec Anton von Born predstavil metódu nepriamej amalgamácie (spôsob oddeľovania vzácnych kovov od ostatnej rudy). Tejto významnej udalosti sa zúčastnil aj J.W.Goethe, ktorý bol nielen spisovateľom, ale aj vášnivým mineralógom.

Indikácie:

V prípade liečby kúpeľných hostí na základe Návrhu na kúpeľnú liečbu typu B sa liečia indikácie:

  • VI / 2,3,9,10,11,12
  • VII / 1,3,5,6,7,8,9
  • XII / 4, 8

V prípade liečby kúpeľných hostí na základe Návrhu na kúpeľnú liečbu typu A sa liečia indikácie:

  • VI / 1,4,7,8
  • VII / 2,4,10,11

Adresa

, Sklené Teplice , 96603

Kontaktné údaje

 
Mestá a obce
Historické pamiatky
Múzeá a galérie
Turistické oblasti
Kúpele a aquaparky
Golfová strediska
Lyžiarske strediská
Cykloturistika
Atrakcie

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie