Slovensko / O Slovensku / Aktivity / Krásne mestá

Všeobecné informácie o mestách

Ak patríte k milovníkom skvelého vína, odporúčame vám návštevu starobylého mestečka Svätý Jur, ktoré sa pýši až 700-ročnou vinohradníckou históriou. Pri jeho prehliadke nemožno vynechať Pálfyovský kaštieľ a zvyšky starého opevnenia.

Keď sa rozhodnete pre návštevu východného Slovenska, nezabudnite spoznať Kežmarok s najrozsiahlejším súborom pamiatok na Spiši, z ktorej je unikátna renezančná zvonica. Obec Spišská Kapitula sa nazýva i slovenský „Vatikán“. Zaslúžila sa o to mohutná Katedrála sv. Martina. K nezabudnuteľným zážitkom vás privedú uličky mesta Levoča s kostolom sv. Jakuba a jeho svetoznámy najvyšší drevený oltár na svete z dielne Majstra Pavla. Zabudnúť nesmiete ani na Bardejov s najzachovaleším stredovekým obranným systémom. Tretím najväčším mestom Slovenska je Prešov a jeho najcennejšou pamiatkou je Rákócziho palác, ktoré je dnes mestkým múzeom. Obísť nemožno ani metropolu východu Košice s monumentálnym gotickým Dómom sv. Alžbety, ktorý je najväčším kostolom na Slovensku. Jeho skvostom je hlavný oltár sv. Alžbety s najväčším európskym súborom 48 gotických tabuľových malieb.

Ak sa z východu presunieme na stredné Slovensko, môžete obdivovať mestskú pamiatkovú rezerváciu v centre mesta Banská Bystrica s množstvom kostolov a atipickou štíhlou Hodinovou vežou s krásnym výhľadom na celé mesto. Len kúsok ďalej stojí starobylá Banská Štiavnica s najstaršou baníckou školou, ktorá bola v roku 1762 povýšená na Banskú akadémiu, ktorá bola prvou vysokou školou svojho druhu v Európe. Ak sa prejdete po jej starobylých uličkách, čaká na vás množstvo ďalších pamiatok skrývajúcich zachovalé tajomstvo minulosti.

Mesto Trenčín na Považí zase svedčí o návšteve rímskych légií na svojom území a jeho dominantou je Trenčiansky hrad so Studňou Lásky hlbokou až 80 metrov, opradenou opesťou a tragickej láske Omara a Fatimy. Starobylá Nitra je zase najstarším sídelným mestským útvarom na Slovensku. A ak sa rozhodnete ukončiť návštevu mestských pamiatkových rezervácií, neobídite mesto Bratislava a jej pýchu Bratislavský hrad, ktorý sa týči sa na brale nad mestom. Schodami z neho zídete k Dómu sv. Martina, v ktorom korunovali cisárovnú Máriu Teréziu.

Toto je však len malý výpočet, čo všetko Slovensko zo svojej histórie návštevníkom ponúka. Stačí ho navšíviť a môžete z neho spoznať oveľa viac.

Všeobecné informácie o historických pamiatkach

Keď sa chcete stretnúť s históriou, najlepším miestom na stretávku s ňou je Slovensko. Nájdete v ňom hrady, zámky, kaštiele aj zachovalé zrúcaniny. Hrdé katedrály, maličké kostolíky, ľudové skanzeny a malebné dedinky s drevenými domčekmi pamätajúce si minulé storočia.

Nájdeme tu viac ako 180 hradov a zámkov a približne 400 kaštieľov. Týčia sa väčšinou na vysokých bralách, pretože v minulosti sa ich majitelia museli chrániť pred nájazdmi nepriateľov a slúžili im ako pevnosti. Ich história spadá do stredoveku a väčšina z nich bola postavená v 13. storočí. Pod vplyvom bitiek a dobyvačných vojen z nich mnohé vyhoreli, väčšinu sa však podarilo zrekonštruovať a dnes poskytujú návštevníkom neopakovateľný dotyk s dávnymi časmi.

K najatraktívnejším a najnavštevovanejším patria Oravský hrad, Spišský hrad, Bojnický zámok, hrad Devín z dôb Veľkomoravskej ríše, ale aj Trenčiansky hrad a Zvolenský zámok. S dlhého radu nemožno vynechať hrad Beckov či hrad Strečno opradenými povesťami, hrad Červený kameň, architektonicky jedinečný Bratislavský hrad alebo Betliar a Krásna Hôrka.

Ak však chcete spoznať historický skvost, nesmiete vynechať Spišský hrad. Patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy v Európe a je najväčším hradom na Slovensku. Jeho rozloha je unikátna - viac ako 41 000 m2. Jeho stavba sa začala už v 12. storočí a svoju obrovskú rozlohu získal počas nasledujúcich 600 rokov. V roku 1993 bol zaradený na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Územie, na ktorom sa rozprestiera, si pamätá neandrtálskeho človeka a jeho prvé hradisko vzniklo už v 5. storočí pred Kristom. Pamätá si Keltov, kráľovský rod Arpádovcov aj nájazdy Tatárov, ktorí ho však nedokázali dobyť.

Ak sa chcete nadýchnuť dávnej minulosti, oplatí sa vystúpiť na bratislavskú hradnú skalu a poprechádzať sa nádvoriami a komnatami starovekého Bratislavského hradu. Z jeho hradieb možno dovidieť ďaleko za Dunaj až do susedného Rakúska či Maďarska. A keď z neho zídete pár krokov po schodoch a ocitnete sa priamo pred oltárom Dómu svätého Martina, ktorý patrí k jednej z dominánt hlavného mesta. K jeho najslávnejším obdobiam sú roky 1563-1830, kedy bol korunovačným chrámom uhorského kráľovstva. Konalo sa tu devätnásť korunovácií a bolo v ňom korunovaných jedenásť kráľov vrátane cisárovnej Márie Terézie a osem kráľovských manželiek.

Kostoly a kostolíky rôznych architektonických slohov však možno nájsť v každom meste, ale aj najmenšej dedinke Slovenska. Pravdepodobne sa začali stavať v 9. Storočí a spadajú do Veľkomoravskej ríše. K najstarším sakrálnym pamiatkam patrí predrománsky Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch z polovice 11. storočia.

K unikátom predstaviteľom drevenej architektúry sú drevené kostoly východného Slovenska. Najstaršie sú z obdobia gotiky a nájsť ich môžete v Hervartove či v Tvrdošíne. Pôvodne boli gréckokatolícke, neskôr sa mnohé zmenili na pravoslávne. Sú zdobené unikátnymi karpatskými drevenými ikonami v barokovom a rokokovom štýle. Drevená architektúra je aj dnes charakteristická hlavne pre východ, ale aj sever Slovenska.

Navštíviť môžete skanzeny s typickými ľudovými stavbami, pripomínajúce minulosť kultúrno-spoločenskými podujatiami. Okrem skanzenov sa môžete kochať zaujímavosťami v pamiatkových rezerváciách ľudovej architektúry. K najznámejším patria Čičmany s drevenými domami s bielou ornamentálnou výzdobou. Ku skvostom patrí aj vo svete známa „drevená dedinka“ Vlkolínec, ktorú v roku 1993 zapísali do svetového dedičstva UNESCO.

Architektúra je na Slovensku zastúpená všetkými slohmi. Pretože stavby postupne prechádzali rôznymi prestavbami podľa práve rôznych módnych slohov, na niektorých stavbách možno vidieť aj niekoľko slohov. Románsky sloh sa vyznačuje najmä sakrálnymi pamiatkami. Unikátne sú románske rotundy a možno ich nájsť v Skalici či Bijacovciach. Ak sa rozhodnete vidieť monumentálnejšie, odporúčame navštíviť Katedrálu sv. Martina v Spiškej Kapitule a baziliky v Hronskom Beňadiku, Diakonciach, ale románsku architektúru možno vidieť na hlavných vežiach Spišského a Trenčianskeho hradu. Gotika je zastúpená hlavne Dómom sv. Alžbety v Košiciach, Kostolmi sv. Egídia v Bardejove a sv. Mikuláša v Prešove. Stopy gotiky nájdeme aj v korunovačnom Dóme sv. Martina v Bratislave. Najkrajšie renesančné stavby možno objavovať na Spiši v Kežmarku, Podolínci, Poprade, skvostami sú radnice v Bardejove či Levoči. Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba v Levoči patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Jeho drevený hlavný oltár sv. Jakuba je najvyšší svojho druhu na svete.Pôvodne gotický kostol postavili v 14. storočí na mieste staršieho kostola. Súčasne s ním vznikla aj gotická Kaplnka sv. Juraja. Vysoká štíhla veža Kostola sv. Jakuba z prvej polovice 19. storočia je najvýraznejším prvkom siluety mesta. Neskorogotický hlavný oltár sv. Jakuba je s výškou 18,6 m najvyšší svojho druhu na svete. Je z lipového dreva a zhotovili ho v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče. Mimoriadnu umeleckú hodnotu majú rezbárske práce vytvorené Majstrom Pavlom z Levoče.

Z pohľadu cestovného ruchu je jedným z najzaujímavejších mesto Banská Štiavnica, ktoré bolo v roku 1993 zaradené na Listinu UNESCO. Na území mesta sa nachádza 191 kultúrnych pamiatok. Patria k nim Banícka akadémia, Starý zámok, dominantou je Nový zámok, ktorý je renesančnou pevnosťou, Kalvária, prírodné banské múzeum a mnoho ďalších jedinečných pamiatok.

Na Zozname UNESCA nájdeme aj mesto Bardejov, jedno z najstarších miest v Strednej Európe. Ak sa rozhodnete spoznať ktorúkoľvek časť histórie Slovenska, navštíviť ktorékoľvek mesto či dedinku, môžete si byť istí, že to bude patriť k vašim najkrajším zážitkom.

 

Vyberte si z ponuky krásnych miest a navštívte Slovensko; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


restauracie_sk


baner_kupele