Slovensko / Čo robiť / Krásne mestá
Banská Bystrica

Banská Bystrica

Navštívte mesto z 13. storočia, začiatok baníctva tohto regiónu a rodisko Slovenského národného povstania počas II. svetovej vojny. V Banskej Bystrici nájdete historické dedičstvo v centre mesta, či unikátnu Hodinovú vežu s fantastickým výhľadom.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Nechajte sa zlákať jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. Banská Štiavnica ponúka starobylé uličky so stredovekými budovami, jedinečné pamiatky, muzeálne zbierky alebo barokovú Kalváriu s 23 historickými objektmi.

Bardejov

Bardejov

Mesto Bardejov - historicky a kultúrne bohaté mesto, považované za jedno z najkrajších miest Slovenska. Od roku 2000 je zapísané do zoznamu - Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO.

Bojnice

Bojnice

Nechajte sa zlákať krásami kúpeľného mesta na styku Hornonitrianskej kotliny a Strážovských vrchov. Bojnice svojim návštevníkom ponúkajú Prepoštskú jakyňu, oddych v kúpeľoch, prekrásny zámok, ktorý spolu so zoologickou záhradou a parkom patrí k najnavštevovanejším miestam na Slovensku.

Bratislava

Bratislava

Turisticky najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie mesto Slovenska patrí medzi najmladšie európske metropoly. Bratislava Vás pozýva do mesta modernej zábavy, do prekrásneho historického centra, či do národných múzeí a galérii.

Čičmany

Čičmany

Ak Vás zaujíma slovenský folklór, bude pre Vás tým pravým návšteva dedinky Čičmany, v ktorej môžte aj prenocovať. V Čičmanoch nájdete drevenice pomaľované bielymi vzormi, Národopisné múzeum v Radenovom dome, alebo útulný barokový kaštieľ v strede dediny.

Kežmarok

Kežmarok

Navštívte tatranskú perlu, ktorá skrýva množstvo pamiatok. V Kežmarku nájdete drevený artikulárny kostol pod ochranou UNESCO, jeden z 5 zachovaných kostolov svojho druhu v strednej Európe a nezabudnite ani na evanjelické lýceum s unikátnou zbierkou kníh.

Komárno

Komárno

Navštívte jedno z najstarších miest na Slovensku, mesto na sútoku Váhu a Dunaja. Ponúka hodnotné kultúrne pamiatky, najväčší pevnostný systém Rakúsko-Uhorska - Komárňanskú pevnosť, jadro mesta, ktoré je pamiatkovou zónou a pravidelné kultúrne podujatia.

Košice

Košice

Najznámejšie historické pamiatky nájdete v druhom najväčšom meste Slovenska, v meste Košice. Centrum mesta ponúka najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Košice okrem toho ponúkajú každoročný najstarší európsky maratón, najvýchodnejšiu gotickú katedrálu v Európe, množstvo historických pamiatok a príjemnú atmosféru.

Kralovske mesta

Kráľovské mestá - Pezinok, Svätý Jur, Modra

Kráľovské mestá Bratislavského kraja okúzlia návštevníkov svojou jedinečnosťou. Navštívte staré vinohradnícke mesto Pezinok, architektonicky najzachovalejšie vinohradnícke mesto Svätý Jur a mesto Modra, ktorého historické jadro je vyhlásené za pamiatkovú zónu. 

Kremnica

Kremnica

Starobylé banícke mesto s historickým mestským hradným komplexom v centre s najzachovalejšími mestskými hradbami na Slovensku. Kremnica Vám ponúka expozície Múzea mincí a medailí, najstaršiu mincovňu na svete, Kostol sv. Kataríny s vzácnym organom.

Levoča

Levoča

Navštívte historický skvost Slovenska, diamant na spišskej korune, navštívte mesto Levoča. Levoča Vás láka najmä dielami rezbárskeho Majstra Pavla, najvyšším dreveným oltárom na svete, starobylými uličkami, pokojom a tichom kostolov.

Liptovský Ján

Liptovský Ján

Nechajte sa zlákať jednou z najkrajších lokalít Liptova a navštívte Liptovský Ján, ktorý Vám ponúka obľúbené termálne kúpalisko, lyžovačku na okolitých svahoch alebo oddych v príjemnom prostredí malebnej obce.

Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš

Centrum turizmu, štartovacie miesto za letnými aj zimnými športami do okolitých Nízkych Tatier, ktoré ponúka možnosti turistiky a športového vyžitia, krásnu okolitú prírodu, ale aj historické pamiatky. Liptovský Mikuláš je známy legendou o slovenskom hrdinovi, Jurajovi Jánošíkovi. 

Marianka

Marianka

Známe pútnicke miesto nachádzajúce sa v okrese Malacky. Marianka, ako najstaršie pútnické miesto na Slovensku, sa teší záujmu veriacich aj v zahraničí. Ponúka pútnický a exercičný dom a históriu zahalenú legendami.  

Martin

Martin

Navštívte mesto už v minulosti známe ako centrum národného a kultúrneho života na Slovensku. Mesto Martin svojim návštevníkom ponúka Národný cintorín osobností Slovenska, prekrásne historické centrum, múzeá, Turčiansku galériu a krásnu okolitú prírodu. 

Piešťany

Piešťany

Navštívte svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany. Preslávil ho výskyt sírneho bahna a geotermálnej vody s liečivými účinkami na zápalové ochorenia.

Podolínec

Podolínec

Nenechajte si ujsť mestskú pamiatkovú rezerváciu s malebným historickým námestím obkoleseným renesančnými domami. V Podolínci na Vás okrem iného čaká farský kostol s úchvatnými nástennými maľbami a zachované mestské hradby z 13. storočia.

Poprad

Poprad

Ak Vás láka história spojená s prírodou, určite nezabudnite navštíviť mesto pod Tatrami. Mestská časť Popradu je vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Navštívte historické klenoty, koncerty, spoločenské podujatia a zažite nádherné prostredie Tatier.

Prešov

Prešov

Prešov je počtom obyvateľov tretím najväčším mestom na Slovensku. Je metropolou rázovitého regiónu Šariš. Mesto je známe ako historické centrum kultúry a vzdelania – v minulosti nazývané i Aténami nad Torysou.

Rožňava

Rožňava

Nenechajte si ujsť najväčšie a najvýznamnejšie mesto severného Gemera, ktoré je od roku 1776 sídlom Rožňavského biskupstva. V Rožňave nájdete krásne historické kostoly, Banícke múzeum a tiež nádherné okolie, ktoré je súčasťou národného parku.

Ružomberok

Ružomberok

Navštívte moderné mesto dýchajúce dávnou históriou obklopené prekrásnymi horami, ktoré ponúka vynikajúce možnosti pre turistiku, mauzóleum slovenského buditeľa a kňaza A. Hlinku, Kostol sv. Ondreja, kalváriu, Liptovské múzeum  či Galériu Ľudovíta Fullu.

Sabinov

Sabinov

Mesto Sabinov sa zapísalo do pamäte svetovej kinematografie, vďaka filmu Obchod na Korze. Film v hlavnej úlohe s Jozefom Krónerom bol prvým československým filmom, ktorý ocenili zlatou soškou Oscara. 

Spišská Kapitula

Spišská Kapitula

„Slovenský Vatikán“ - starobylé cirkevné mestečko, odkiaľ bol v dávnej minulosti organizovaný cirkevný život na celom Slovensku. Spišská Kapitula Vás láka svojou neopakovateľnou atmosférou, alebo prekrásnou Katedrálou sv. Martina.

Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves

Spoznajte minulosť v bývalom stredovekom meste ležiacom na hranici národného parku. V Spišskej Novej Vsi nájdete najdlhšie šošovkovité námestie v Európe, sprístupnenú najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku, najmenšiu a najmladšiu ZOO na Slovensku. 

Spišská Sobota

Spišská Sobota

Spišská Sobota bola pre svoj neporušený, stredoveký urbanistický charakter v roku 1950 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Najstaršia písomná zmienka turistického skvostu Spiša sa nachádza v rovnakej listine, ako má Poprad, z roku 1256.

Štúrovo

Štúrovo

Mesto ležiace na ľavom brehu Dunaja na Slovensko-maďarskej hranici. Štúrovo je najjužnejšie mesto na Slovensku, ktoré priťahuje tisíce návštevníkov svojim zaujímavým kúpeľným prostredím.

Topoľčianky

Topoľčianky

Krásnou národnou kultúrnou pamiatkou obce je Zámok Topoľčianky, ktorý vie aj dnes  dôstojne reprezentovať Slovensko. Topoľčianky okrem neho ponúkajú národný žrebčín, hipologické múzeum, Vinárske závody Topoľčianky - Nitrianska kráľovská vínna cesta.

Trenčín

Trenčín

Najväčším magnetom a drahokamom Trenčína je krásne zrekonštruovaný Trenčiansky hrad týčiaci sa nad mestom na vysokom brale. Okrem neho Trenčín ponúka priľahlé uličiky s pamiatkami, najkrajšiu Židovskú synagógu na Slovensku a množsvto kultúrnych podujatí.

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice

Navštívte kúpeľnický raj v lone prekrásnej prírody a užite si príjemný relax v mestečku Turčianske Teplice. Turčianske Teplice svojim návštevníkom ponúkajú nádherný kúpeľný park, bohaté kultúrne podujatia, lyžovačku v zime a cykloturistiku v lete.

Zvolen

Zvolen

Bývalé sídlo uhorských kráľov popretkávané históriou Vám ponúka 2 mohutné kráľovské sídla - Pustý hrad a Zvolenský zámok, prekrásnu okolitú prírodu alebo oddych a relax v blízkych kúpeľoch posadených v príjemnom prostredí. 

Ždiar

Ždiar

Kultúrno-historické zaujímavosti a prírodné krásy sú prednosťami tejto podtatranskej oblasti. Je vyhľadávanou lokalitou pre turistiku a oddych našimi aj zahraničnými návštevníkmi vďaka prírodnej scenérii a pohostinnosti Ždiarčanov.

Žilina

Žilina

Navštívte „Perlu na Váhu“ a spoznajte jej jedinečnú históriu s množstvom unikátnych pamätihodností. Žilina Vám ponúka krásne zrenovované historické jadro a pamiatky patriace do pamiatkovej rezervácie. Okolie Žiliny je vhodné aj na turistiku a relax v neďalekých kúpeľoch.

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


restauracie_sk


baner_kupele