Slovensko / O Slovensku / Regióny / Juhozápadné Slovensko

Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam bola táto oblasť už od najstarších dôb mimoriadne vhodná na osídľovanie. Nasvedčujú tomu mnohé náleziská v dolnom povodí Hrona, v severnej časti Podunajskej nížiny ako aj v Podhorí Tríbeča. Juhozápadné Slovensko tak ponúka bohatú históriu už od obdobia staršieho a stredného paleolitu. Dôkazom osídlenia tohto územia v praveku je nález Moravianskej Venuše. Tento mimoriadne významný archeologický artefakt sa nachádza v Klenotnici na Bratislavskom hrade. Ďalšie pozostatky starovekých civilizácii nájdeme v okolí Bratislavy. Rimania tu postavili vojenské tábory na Devíne a v Rusovciach (Gerulata). Ďalšie historické a umelecké artefakty môžeme obdivovať v Slovenskom národnom múzeu a Slovenskej galérii.

Hlavné mesto - Bratislava

bratislavaTuristicky najobľúbenejším a najnavštevovanejším mestom na juhozápade Slovenska je Bratislava, ktorá patrí medzi najmladšie európske metropoly. Nájdeme tu množstvo architektonických pamiatok z rôznych období. Hlavnou dominantou mesta a symbolom jeho bohatej histórie je Bratislavský hrad. Z nádvoria je nádherný výhľad nielen na Staré mesto, ale aj na susedné Rakúsko a Maďarsko. Pod hradom sa nachádza gotický Dóm sv. Martina s pozlátenou napodobeninou uhorskej kráľovskej koruny. Malebnými uličkami Starého mesta sa dostaneme aj k ďalším pamiatkam ako sú napríklad Michalská brána, Mirbachov palác, Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí alebo Primaciálny palác. Obľúbeným miestom na prechádzky je tiež Hviezdoslavove námestie, ktorému dominuje budova Slovenského národného divadla. K vyhľadávaným atrakciám v Bratislave patrí tiež ZOO a Dinopark Bratislava, Botanická záhrada, športovo – rekreačný areál Zlaté piesky, bobová dráha na Kolibe, alebo výlet loďou z Bratislavy do Viedne alebo na Devín po Dunaji. Turisti určite ocenia veľa možností kultúrneho vyžitia ako napríklad predstavenia bratislavských divadiel, koncerty vážnej hudby a tradične populárne Jazzové dni. Bohatý a lákavý je aj nočný život v Bratislave. Okrem koncertov domácich aj známych zahraničných skupín a interpretov si môžeme vychutnať prechádzky bratislavským korzom, ktoré ožíva každý večer.  

devínska kobylaHlavné mesto a jeho okolie ponúka množstvo turistických trás. Najznámejšou je turistika na Devínsku kobylu, ktorá je najzápadnejším výbežkom Karpát na Slovensku. Ponúka krásny výhľad na rieku Moravu tesne pred jej ústím do Dunaja. Od roku 1964 sú jej západné stráne chránené ako národná prírodná rezervácia. Paleontologicky a geologicky zaujímavou lokalitou na Devínskej kobyle je Sandberg, pozostatok morského útesu s náleziskami skamenelín.

Vínna cesta

hrad červený kameňĎalším fenoménom je Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa nachádza medzi Bratislavou a Trnavou. Ležia na nej mestečká pýšiace sa starou tradíciou slobodných kráľovských miest, ako napríklad Pezinok, Modra alebo Svätý Jur. Tento titul získali vďaka produkcii kvalitného vína. Malokarpatská vínna cesta ponúka celoročný program podujatí spojených s pestovaním viniča a výrobou vína.

Kúsok od turisticky obľúbeného hradu Červený kameň nájdeme chránený prírodný výtvor - jaskyňu Driny. Ako jediná sprístupnená jaskyňa v Smolenickom krase zaujme svojou genézou a sintrovou výzdobou.

Golfové strediská a aquaparky

golf bernolákovoNa svoje si prídu aj milovníci golfu. Obľúbeným strediskom je golfový areál Golf Club Welten Báč. Ďalším známym golfovým areálom je Golf Club Bernolákovo. Keďže je situovaný v blízkosti hlavného mesta, umožňuje aj kultúrne vyžitie v Bratislave, alebo zábavu, ktorú ponúka Aquapark Senec.

Medzinárodné cyklotrasy pri historických pamiatkach

malé karpatyNa juhozápade Slovenska nájdeme stovky kilometrov cykloturistických trás. Značené sú štyrmi farbami: červenú majú diaľkové cyklomagistrály, modrou sú značené dlhšie paralelné trasy, zelenou okruhy a rodinné trasy a žltou nenáročné krátke trasy. Medzi najznámejšie cyklotrasy patrí Dunajská cyklomagistrála a Bratislavská cyklomagistrála. Vedená je zväčša po asfaltových hrádzach a cestách. V úseku bratislavskej časti Petržalka – Rusovce je veľmi obľúbená aj u in-line korčuliarov. Slovensko je súčasťou Medzinárodnej Dunajskej cyklotrasy, ktorá vedie z Rakúska do Maďarska. Na nej môžeme okrem iného spoznať aj hlavné mestá týchto štátov. Popod Malé Karpaty prechádza Malokarpatská cyklomagistrála. Vedie z Nového mesta nad Váhom až k Vysokej na Morave. Na tejto trase spoznáme malebné slovenské mestá, môžeme navštíviť hrady, zámky, kaštiele a užívať si výhľad na nádherné malokarpatské vrchy.

Ak ste sa rozhodli navštíviť  juhozápadné Slovensko letecky, ponúkame vám zakúpiť si lacné letenky vďaka nášmu partnerovi Danube Wings v sekcii rezervácia leteniekPre bližšie spoznávanie krás juhozápadného Slovenska je Vám k dispozícii prenájom auta od nášho partnera - autopožičovne Avis. Ak Vás zaujalo juhozápadné Slovensko, vďaka nášmu partnerovi Vám ponúkame ubytovanie na Slovensku, kde si prídu na svoje menej nároční ale aj tí náročnejší návštevníci.

Vyberte si našej z ponuky a navštívte Juhozápadné Slovensko; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


restauracie_sk


baner_kupele