Slovensko / O Slovensku / Regióny / Juhovýchodné Slovensko

Tí, ktorí túžia spoznávať nové miesta si pobyt na juhu východného Slovenska skutočne vychutnajú. Okolité pohoria im ponúknu čarovnú kulisu pri nekončiacich sa prechádzkach. Či už vás viac láka príroda, alebo nádherné mestá, z pobytu v tomto kraji si zaručene odnesiete množstvo dojmov a nádherných spomienok.  Juhovýchodné Slovensko tvorí Východoslovenská nížina lemovaná Slovenským Rudohorím, Slánskymi a Vihorlatskými vrchmi. Významnou časťou je dolný Spiš, ktorý bol vďaka bohatstvu nerastov rudnou základňou Uhorska. Na tomto území sa nachádzajú štyri veľkoplošné chránené územia.

Historické pamiatky

košiceBohatú históriu môžeme spoznávať pri prehliadkach množstva hradov, zámkov, kaštieľov a skvostov sakrálnej architektúry. Najznámejšie historické pamiatky nájdeme v druhom najväčšom meste Slovenska, v Košiciach. Košice sú prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. Ďalšie prvenstvo sa spája so športom. Každoročne tu prvú októbrovú nedeľu štartuje najstarší európsky maratón, Medzinárodný maratón mieru. V centre mesta nájdeme najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Dominuje jej Dóm sv. Alžbety, gotická katedrála, s nádherným hlavným oltárom, ktorý pozostáva zo 48 gotických malieb a sôch. Spolu so susednou kaplnkou sv. Michala a Urbanovou vežou vytvárajú komplex národnej kultúrnej pamiatky. Historická budova Štátneho divadla patrí medzi najkrajšie v strednej Európe.

slovenské technické múzeumTuristami často navštevované je aj Východoslovenské múzeum, ktoré v podzemnom trezore vystavuje jeden z najvzácnejších pokladov sveta, košický zlatý poklad. Ide o 2920 mincí z rôznych krajín Európy z rôznych období ako aj dvojkilogramovú zlatú renesančnú reťaz. Slovenské technické múzeum v Košiciach s prvým planetáriom na Slovensku je jediné svojho druhu v republike. Jeho súčasťou je aj nové Letecké múzeum pri letisku.

Najväčšia mestská pamiatková rezervácia je práve v historickom centre Košíc. Pokojnú pešiu zónu zdobí fontána prepojená so zvonkohrou. Park okolo fontány je obľúbeným miestom oddychu pre mladých aj starých. Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je ZOO Košice. Zameriava sa prevažne na eurázijskú faunu chovanú v priestoroch, ktoré sa približujú prírodným podmienkam.

Turisticky atraktívnym miestom je tiež hrad Krásna Hôrka. Jeden z posledných pánov tohto hradu tu dal vybudovať umelecky vyzdobené secesné mauzóleum pre svoju manželku.

Prírodné klenoty

markušovský skalný hríbNa území juhovýchodného Slovenska sa nachádza najrozsiahlejšie krasové územie, Slovenský kras. Nachádza sa tu jedna z najstarších jaskýň na Slovensku, Jasovská jaskyňa. Vznikla v masíve Jasovská skala, ktorý tvoria čisté svetlosivé druhohorné vápence. Na strmom brehu rieky Hornád sa nachádza Markušovský skalný hríb. Na 8 metrovej nohe, ktorú tvoria mäkké zlepence leží 4 metre široký pieskovcový klobúk. Tento útvar sa považuje za najkrajší svojho druhu.

Nádherné miesta na prechádzky v prírode nájdeme v pohorí Vihorlat, kde sa nachádza klenot slovenskej prírody – sopečné jazero Morské oko. Kúsok od Košíc leží mestečko Herľany. Preslávil ho Herliansky gejzír, ktorý samovoľne strieka do výšky 10 až 15 metrov. Erupcia sa opakuje každých 32 až 36 hodín a trvá približne 25 minút. Aktívny je od roku 1872 a na rozdiel od iných gejzírov, sa líši nízkou teplotou vody. Vďaka tomu je európskym unikátom a je vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Športové vyžitie pre každého

zemplínska šíravaTáto oblasť je tiež populárnou destináciou letných dovolenkárov. Priehrada Ružín ponúka široké možnosti pre letné športy. Zemplínska šírava, alebo Východoslovenské more, ako ju s obľubou nazývajú domáci je jednou z najväčších vodných plôch v Európe. Je 11 kilometrov dlhá a 3,5 kilometrov široká. Okrem priaznivých podmienok na kúpanie ponúka možnosti pre rybolov, windsurfing, jazdy na vodných skútroch, ale aj plavby výhliadkovou loďou. Je to skutočne ideálne miesto pre rodinnú dovolenku spojenú s relaxom a turistikou.

V roku 2006 bol pri Košiciach založený golfový klub Alpinka s úmyslom podporiť rozvoj golfu na východnom Slovensku. 9 – jamkové ihrisko je situované v Čermeľskom údolí a je lemované Čermeľským potokom. Nachádza sa iba 15 kilometrov od Košíc, čo umožňuje jeho návštevníkom spoznať aj toto nádherné historické mesto.

Cykloturistika

slovenský rajV tomto regióne nájdeme osem cyklotrás, ktoré sa nachádzajú hlavne v ochrannom pásme národného parku Slovenský raj. Modrá trasa vedie cez Mlynkov, Hajdovu lúku na Biele Vody, zelená z Novoveskej Huty na Hajdovu lúku a zo Spišskej Novej Vsi na Košiarny briežok. Úseky žltej trasy vedú zo Spišskej Novej Vsi na Košiarny briežok, zo Smižanskej Maše na rázcestie nad ňou a z Dobšinskej Maše do Vodniarok. Nachádzajú sa tu aj neoznačené trasy, napríklad Stratený kaňon a cesta z Podleska cez Kopanec do Dobšinskej ľadovej jaskyne s celkovou dĺžkou 24 kilometrov.

 

Ak ste sa rozhodli navštíviť  juhovýchodné Slovensko letecky, ponúkame vám zakúpiť si lacné letenky vďaka nášmu partnerovi Danube Wings v sekcii rezervácia leteniekPre bližšie spoznávanie krás juhovýchodného Slovenska je Vám k dispozícii prenájom auta od nášho partnera - autopožičovne Avis. Ak Vás zaujalo juhovýchodné Slovensko, vďaka nášmu partnerovi Vám ponúkame ubytovanie na Slovensku, kde si prídu na svoje menej nároční ale aj tí náročnejší návštevníci.

Vyberte si našej z ponuky a navštívte Juhovýchodné Slovensko; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk