Slovensko / O Slovensku / Regióny / Juh stredného Slovenska

Juh stredného Slovenska je oblasť, ktorá vás upúta svojou rozmanitou živou aj neživou prírodou. Je rajom pre turistov, ktorí sú večne hladní po nových miestach. Príďte preskúmať bohaté lesy s vysokým výskytom zveri a príťažlivé prírodné krásy okolitej krajiny. Alebo vás viac zaujíma množstvo kultúrnohistorických pamiatok a ľudovej architektúry? Juh stredného Slovenska vás zaiste očarí kontrastom hlbokých lesov, malebných dediniek a historických miest. V zimných mesiacoch sa táto oblasť mení na raj pre lyžiarov. Vyberte si z viacerych zjazdoviek pre aktívny odpočinok a potom zrelaxujte v niektorom z termálnych kúpalísk a kúpeľov v okolí. Juh stredného Slovenska vám ponúka široké možnosti ako príjemne prežiť voľné chvíle. Či už sa rozhodnete pre športové vyžitie alebo sa vyberiete po poznaní prírody, kultúry a histórie, v srdci Slovenska nájdete určite čosi neodolateľné a magické.  

Historické mestá

banská štiavnicaK historicky zaujímavým a turisticky veľmi obľúbeným mestám tohto regiónu patrí Banská Štiavnica, ktorá je od roku 1993 na zozname UNESCO. Ťažba a spracovanie kovov, predovšetkým zlata a striebra, v tomto starom banskom meste, siaha až do doby bronzovej. Z 13. storočia pochádza opevnenie a mestský erb, ktorý je najstarším zachovaným erbom na Slovensku. Už pri príchode do mesta Banská Štiavnica nás upúta dominanta mesta, Nový zámok, ktorá sa vypína na Dievčenskom vrchu. Nájdeme tu expozíciu protitureckých bojov na Slovensku. Z najvyššieho podlažia sa nám naskytne nezabudnuteľný pohľad na mesto a široké okolie. Na výbežku vrchu Paradajz sa týči Starý zámok. Jeho súčasťou je Kostol Panny Márie, Kaplnka sv. Michala, ale aj bašta „Himmelreich“, v minulosti používaná ako väzenie a mučiareň. V súčasnosti sa objekte nachádza expozícia Slovenské banské múzeum. Kúsok od mesta Banská Štiavnica sa nachádza skanzen v pôvodnej časti šachty Ondrej a štóly Bartolomej. Južne od Banskej Štiavnice nájdeme kaštieľ Svätý Anton. Táto národná kultúrna pamiatka dnes slúži ako múzeum, v ktorom si môžeme prehliadnuť expozície loveckých zbraní, vyše 2000 kusov trofejí a zbierku abnormalít.

banská bystricaJedným z prvých miest, ktoré boli na Slovensku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu je Banská Bystrica. Jej história sa datuje od čias ťažby zlata a medi v tejto oblasti. Jadro Banskej Bystrice je historickým dedičstvom a hradná oblasť bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Pri prechádzkach Banskou Bystricou stojí tiež za pozornosť Thurzov dom, Farský kostol a stará radnica. Obľúbenými miestami turistov sú tiež Múzeum SNP, Štátna galéria, Poštové múzeum, Literárne a hudobné múzeum alebo mestský vláčik Pretórium.  Len pár kilometrov od Banskej Bystrice sa nachádza mesto Zvolen, kde nájdeme viacero významných kultúrnych a historických pamiatok. Vo Zvolene sú dve kráľovské sídla, a to Zvolenský zámok a Pustý hrad. Napriek prebiehajúcemu archeologickému výskumu je Pustý hrad stále prístupný verejnosti. K turisticky vyhľadávaným miestam v tejto oblasti patrí tiež rozprávkový Bojnický zámok a jeho ZOO Bojnice.

Krásna príroda

štiavnické vrchyIdeálnym miestom na trávenie voľného času sú Štiavnické vrchy. V tomto najväčšom sopečnom pohorí Západných Karpát nájdeme veľa turistických chodníkov a zaujímavé cyklotrasy. Atraktívnosť územia podporujú aj vodné nádrže - tajchy, ktoré spolu s napájacími a náhonovými jarkami tvoria unikátny vodný technický systém. Dnes však slúžia hlavne na rekreačné účely. Vďaka množstvu prírodných zvláštností a rozmanitostí sú medzi turistami vyhľadávané aj Kremnické vrchy. Môžeme tu nájsť početné prírodné výtvory, ktoré zaujmú svojou jedinečnosťou. V okolí Banskej Bystrice nájdeme vyše 500 kilometrov značených turistických  trás. Vďaka ich vysokej úrovni patrí Banská Bystrica k najlepšie vyznačeným oblastiam pre potreby turizmu na Slovensku. Od roku 2007 sú pre turistov k dispozícii aj nové trasy na území Mestských lesov ako napríklad Mestský lesopark Urpín - Stará kopa, alebo Mestský lesopark Podlavice - Laskomer. Pre tých, ktorí chcú spojiť turistiku s poznávaním prírody je ideálnym miestom Lesnícky skanzen vo Vydrovej doline v Čiernom Balogu. Zaujímavé exponáty na náučnom chodníku ponúkajú nové pohľady na životodárne schopnosti lesa. Populárny je aj atraktívny výlet historickou Čiernohorskou železničkou. Atraktívne cyklotrasy v Štiavnických vrchoch lákajú cyklistov nezabudnuteľnými zážitkami. Pre zdatnejších cyklistov sú vhodné aj trasy na Krížnu, Kordíky alebo Brestovú v okolí Banskej Bystrice.

Top destinácie - kúpele a aquaparky

kúpele sliačK obľúbeným miestam oddychu na juhu stredného Slovenska patria termálne kúpele. V Santovke je návštevníkom k dispozícii kúpalisko s teplotou vody 26°C. Voda, ktorá tu pramení je vhodná na liečbu nervových chorôb a srdcového reumatizmu. Podľa názvu obce je pomenovaná aj minerálna voda Santovka. Kúpele Sliač sú špecializovaným kúpeľným zariadením s dlhoročnou tradíciou. Jeden zo štyroch prameňov prirodzenej izotermickej teploty na svete vyviera práve tu. Kúpeľní hostia majú možnosť okrem liečebných procedúr navštíviť aj kultúrne a športové akcie, koncerty, vychutnať si prechádzky a spoznať zaujímavé miesta v okolí. K ďalším navštevovaným kúpeľom patria kúpele Sklené Teplice, a kúpele Turčianske Teplice, ktorý ponúka návštevníkom komplexné wellness služby a množstvo športových aktivít.

Top destinácie - golf a lyžovanie na Slovensku

park snow donovalyJedno z najznámejších golfových ihrísk na Slovensku nájdeme práve v jeho srdci - na Táľoch. Golfový klub Tále je jediným domácim klubom na golfovom ihrisku Gray Bear, ktoré je prvým majstrovským ihriskom na Slovensku. Golfové ihrisko je situované v rekreačnej oblasti, ktorú obklopujú nádherné lesy. Návštevníci si tak môžu vychutnať výlety do okolitých lesov a v zime aj lyžovačku na zjazdovkách v centre Tále Ski Resort. V zimných mesiacoch si tu prídu na svoje lyžiari všetkých kategórií. Rôznorodé kopce na okolí ponúkajú kvalitné športové vyžitie. Medzi najnavštevovanejšie lyžiarske strediská na Slovensku v okolí patrí PARK SNOW Donovaly a Tále Ski Resort.

 

Ak ste sa rozhodli navštíviť  juh stredného Slovenska letecky, ponúkame vám zakúpiť si lacné letenky vďaka nášmu partnerovi Danube Wings v sekcii rezervácia leteniekPre bližšie spoznávanie krás tohto regiónu Slovenska je Vám k dispozícii prenájom auta od nášho partnera - autopožičovne Avis. Ak Vás zaujal juh stredného Slovenska, vďaka nášmu partnerovi Vám ponúkame ubytovanie na Slovensku, kde si prídu na svoje menej nároční ale aj tí náročnejší návštevníci.

Vyberte si našej z ponuky a navštívte Juh stredného Slovenska; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


restauracie_sk


baner_kupele