Słowacja / O Słowacji / Regiony / Południowo-środkowa

Południowo-środkowa Słowacja jest obszarem, który przyciąga swoją różnorodnością żywej i nie żywej przyrody. Jest to raj dla turystów, którzy pragną ciągle poznawać nowe miejsca. Przyjedźcie zobaczyć okoliczne lasy o wysokim zagęszczeniu zwierzyny i atrakcyjne naturalne piękna krajobrazów. Lub pociąga Państwa bardziej historia, kultura, architektura ludowa? Południowa część Sąłowacji z pewnością zachwyci malowniczymi wioskami i miastami historycznymi. Zimą obszar ten zamienia się w raj dla narciarzy. Wybierzcie sobie jedną z kilku tras zjazdowych na spędzedenie aktywnego wypoczynku, a potem zrelaksujcie się w jednym z basenów termalnych i uzdrowisk w okolicy. Południe środkowej Słowacji daje możliwość miło spędzić wolny czas. Czy już uprawianiem sportu, albo wyjechaniem do przyrody, za kulturą i historią, w samym sercu Słowacji z pewnością znajdzą Państwo coś magiczne czemu nie da się oprzeć.

Historyczne miasta

bańska szczawnicaHistorycznie interesującym i bardzo popularnym miastem turystycznym w regionie tym jest miasto Bańska Szczawnica, która jest od 1993 r. wpisana na listę UNESCO. Wydobywanie i przetwarzanie metali, szczególnie złota i srebra, w tym starym mieście górniczym, pochodzi z epoki brązu. Z XIII wieku pochodzą fortyfikacje miasta i herb, który jest najstarszym zachowanym herbem Słowacji. Już po przybyciu do miasta Bańska Szczawnica pokazuje swoją dominantę, Nowy Zamek, który znajduje się na wzgórzu Frauenberg. Można zobaczyć ekspozycję z czasów bitew przeciwko Turkom na Słowacji. Na najwyższym piętrze czeka dla wszystkich niezapomniany widok na miasto i okolicę. Na wzgórzu Paradajz stoi Stary Zamek. Jego częścią jest Kościół Matki Boskiej, kaplica św. Michała, ale także baszta "Himmelreich" wcześniej wykorzystywana jako więzienie i do torturowania. Obecnie w budynku mieści się wystawa Słowackie Muzeum Górnictwa. Kawałek od miasta Bańska Szczawnica znajduje się skansen. Na południe od Bańskiej Szczawnicy można odwiedzić Kasztel w św. Antonie. Zabytek ten jest teraz muzeum, w którym nie można przeoczyć ekspozycji broni myśliwskiej, ponad 2000 sztuk trofei i zbiór nieprawidłowości.

bańska bystrzycaJednym z pierwszych miast na Słowacji, które zostało ogłoszone za miejski zazerwat zabytkowy jest Bańska Bystrzyca. Jej historia sięga do epoki wydobywania złota i miedzi w tym regionie. Centrum Bańskiej Bystrzycy jest dziedzictwem historycznym a obszar zamku został uznany za narodowy zabytek kultury. Podczas spaceru Bańską Bystrzycą warto zobaczyć Dom Turzów, Kościół parafialny i stary ratusz. Ulubionym miejscem turystów jest również Muzeum SNP, Galeria Państwowa, Muzeum Poczty, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki lub miejska ciuchcia Pretorium. Zaledwie kilka kilometrów od Bańskiej Bystrzycy leży miasto Zwoleń,gdzie znajduje się kilka ważnych zabytków. W Zwoleniu znajdują się dwie rezydencje królewskie i to Zamek Zwoleński i Pusty Zamek. Pomimo trwających wykopalisk archeologicznych Pusty Zamek jest nadal otwarty dla publiczności. Popularnym miejscem turystycznym w tym regionie jest również bajkowy Zamek Bojnicki i ZOO Bojnice.

Piękna przyroda

szczawnickie góryIdealne miejsce do wypoczynku to Szczawnickie Góry. W regionie tym w największych wulkanicznych górach Karpat Zachodnich można znaleźć wiele szlaków turystycznych i ciekawe ścieżki rowerowe. Atrakcyjność obszaru wspierają zbiorniki wodne - tajchy, wzajemnie połączone kanałami zbierającymi, napędzającymi i łączącymi określane jako unikatowy w skali światowej system sztucznych zbiorników wodnych. Dziś są jednak wykorzystywane głównie do celów rekreacyjnych. Ze względu na ilość osobliwości przyrodniczych są także popularne wśród turystów Góry Kremnickie. Około Bańskiej Bystrzycy znajduje się ponad 500 km oznakowanych szlaków turystycznych. Dzięki ich wysokiej jakości należy  Bańska Bystrzyca do najlepiej oznakowanych terenów dla uprawiania turystyki na Słowacji. Od 2007 roku są dostępne dla turystów także nowe drogi na terenach miejskich lasów, jak  Miejski park Urpin- Stary stos, albo Miejski park Podlavice - Laskomer. Dla tych, którzy chcą połączyć turystykę z poznawaniem przyrody idealnym miejscem jest muzeum leśnictwa w dolinie Wydrowej w Czarnym Balogu. Ciekawa ekspozycja na szlaku edukacyjnym to oferta szlaku o życiodajnej mocy lasu. Popularne wycieczki to również wycieczki kolejką Czarnogórską. Atrakcyjne trasy rowerowe w górach Szczawnickich. Dla doświadczonych rowerzystów są odpowiednie trasy na Krzyżną, Kordiki lub Brestową w okolicy Bańskiej Bystrzycy.

Najlepsze miejsca - uzdrowiska i aquaparki

uzdrowisko sliaczDo ulubionych miejsc na spędzenie wypoczynku w południowo-środkowej Słowacji należą Uzdrowiska termalne. W Santowce jest do dyspozycji dla zwiedzających woda o temperaturze wody w basenie 26 °C. Woda, która się tam znajduje używa się w leczeniu chorób nerwowych i reumatycznych zapaleń serca. Od nazwy wsi pochodzi także nazwa wody mineralnej Santovka. Uzdrowisko Sliacz jest uzdrowiskiem specjalistycznym z wieloletnią tradycją. Jeden z czterech naturalnych źródeł stałej temperatury na świecie znajduje się dokładnie tu. Goście mają możliwość oprócz zabiegów terapeutycznych odwiedzić również imprezy kulturalne i sportowe, koncerty, zrobić sobie spacery, aby cieszyć się i dowiedzieć się coś ciekawego o miejscach w okolicy. Dalsze uzdrowiska to uzdrowisko Szklane Teplice i raj rozrywki wodnej Wyhne, który oferuje gościom kompleksowe usługi odnowy biologicznej a liczne zajęcia sportowe.

Najlepsze miejsca - golf i ośrodki narciarskie na Słowacji 

park snow donovalyJeden z najbardziej znanych ośrodków golfowych na Słowacji znajduje się dokładnie tu w sercu ośrodka turystycznego – na Taloch. Klub golfowy Tale jest jedynym klubem krajowym na polu golfowym Gray Bear, który jest pierwszym mistrzowskim polem na Słowacji. Pole golfowe znajduje się w strefie rekreacyjnej otoczonej pięknymi lasami. Goście mogą korzystać z wycieczek do okolicznych lasów a zimą ze stoków narciarskich w centrum SKI Tale. Różnorode wzgórza w okolicy stwarzają dobre warunki do uprawiania sportu. Do najczęściej odwiedzanych ośrodków narciarskich należy PARK SNOW Donovaly i Tale Ski, Golf & Hotel Resort.   

Jeśli zdecydują się Państwo odwiedzić południowo-środkową Słowację samoletem, proponujemy kupić sobie tanie bilety u naszego partnera Danube Wings w sekcji rezerwacja letenek. Aby lepiej odkrywać piękno południowo-środkowej Słowacji jest do Państwa dyspozycji rezerwacja auta od naszego partnera – wypożyczalnia samochodów Avis. Jeśli zainteresowała Państwa południowo-środkowa Słowacja, dzięki naszemu partnerowi oferujemy rezerwacja hotelu na Słowacji dla mniej lub bardziej wymagających gości. 

Wybierz z naszej oferty i odwiedzenia południowo-środkowej Słowacji, kliknij tutaj>>

Ankieta

Czy Pan/Pani jest zainteresowany/a kompleksowym planowaniem pobytu na Słowacji?

Tak
Nie


Wykorzystaj  korzystną rezerwację online!


restauracie_pl