Slovensko / O Slovensku / Regiony / Jihozápadní Slovensko

Díky příznivým klimatickým podmínkám byla tato oblast již od nejstarších dob mimořádně vhodná pro usazení se. Nasvědčují tomu mnohá naleziště v dolním povodí Hrona, v severní části Podunajské nížiny i v podhůří Tribeca. Jihozápadní Slovensko tím odkazuje na bohatou historii již od období staršího a středního paleolitu. Důkazem osídlení tohoto území v pravěku je nález Moravianskej Venuše. Tento mimořádně významný archeologický artefakt se nachází v klenotnici na Bratislavském hradě. Další pozůstatky starověkých civilizaci najdeme v okolí Bratislavy. Římané zde postavili vojenské tábory na Děvíně a v Rusovciach (Gerulata). Další historické a umělecké artefakty můžeme obdivovat ve Slovenském národním muzeu a Slovenské galerii.

Hlavní město - Bratislava

bratislava

Turisticky nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším městem na jihozápadě Slovenska je Bratislava, která patří mezi nejmladší evropské metropole. Najdeme zde množství architektonických památek z různých období. Hlavní dominantou města a symbolem jeho bohaté historie je Bratislavský hrad. Z nádvoří je nádherný výhled nejen na Staré město, ale i na sousední Rakousko a Maďarsko. Pod hradem se nachází gotický Dóm sv. Martina s pozlacenou napodobeninou uherské královské koruny. Malebnými uličkami Starého města se dostaneme i k dalším památkám, jako jsou například Michalská věž, Mirbachův palác, Maximiliánova kašna na Hlavním náměstí nebo Primaciální palác. Oblíbeným místem pro procházky je také Hviezdoslavovo náměstí, kterému dominuje budova Slovenského národního divadla. K vyhledávaným atrakcím v Bratislavě patří rovněž ZOO a Dinopark Bratislava, Botanická zahrada, sportovně - rekreační areál Zlaté písky, bobová dráha na Kolibe nebo výlet lodí z Bratislavy do Vídně nebo na Děvín. Turisté zajisté ocení mnoho možností kulturního vyžití, jako například představení v bratislavských divadlech, koncerty vážné hudby a již tradičně populární Jazzové dny. Bohatý a lákavý je taky noční život v Bratislavě. Kromě koncertů domácích i známých zahraničních skupin a zpěváků či zpěvaček si můžeme vychutnat procházky po bratislavském korzu, jež každý večer ožívá.

devínska kobyla

Hlavní město a jeho okolí nabízí celou síť turistických tras. Nejznámější je trasa na Devínskou kobylu, která je nejzápadnějším výběžkem Karpat na Slovensku. Nabízí krásný výhled na řeku Moravu těsně před jejím ústím do Dunaje. Od roku 1964 jsou její západní stráně chráněny jako národní přírodní rezervace. Paleontologicky a geologicky zajímavou lokalitou na Devínské kobyle je Sandberg, pozůstatek mořského útesu s nalezišti zkamenělin.

Vinná cesta

hrad červený kameň

Dalším fenoménem je Malokarpatská vinná cesta, jež se nachází mezi Bratislavou a Trnavou. Rozkládají se na ní městečka pyšnící se starou tradicí svobodných královských měst, jako například Pezinok, Modra nebo Svätý Jur. Svůj titul získala díky produkci kvalitního vína. Malokarpatská vinná cesta nabízí celoroční program akcí spojených s pěstováním vinné révy a výrobou vína.

Kousek od turisticky oblíbeného hradu Červený kámen najdeme chráněný přírodní výtvor - jeskyni Driny. Jako jediná zpřístupněná jeskyně ve Smolenickém krasu zaujme svou genezí a sintrovou výzdobou.

Golfová střediska a aquaparky

golf bernolákovo

Na své si přijdou i milovníci golfu. Oblíbeným střediskem je golfový areál  Golf Club Welten Báč. Dalším známým golfovým střediskem je Golf Club Bernolákovo. Ten je situován v blízkosti hlavního města, takže zároveň umožňuje i kulturní vyžití v Bratislavě, nebo zábavu, kterou nabízí Aquapark Senec.

Mezinárodní cyklotrasy za historickými památkami

malé karpaty

Na jihozápadě Slovenska najdeme stovky kilometrů cykloturistických tras. Jsou značené čtyřmi barvami: červenou mají dálkové cyklomagistrály, modrou jsou značené delší paralelní trasy, zelenou okruhy a rodinné trasy a žlutou nenáročné krátké trasy. Mezi nejznámější cyklotrasy patří Dunajská cyklomagistrála a Bratislavská cyklomagistrála, jež vede většinou po asfaltových hrázích a cestách. V úseku bratislavské části Petržalka - Rusovce je velmi oblíbená i mezi in-line bruslaři. Slovensko je součástí Mezinárodní dunajské cyklotrasy, která vede z Rakouska do Maďarska. Na ní můžeme mimo jiné poznat i hlavní města zmíněných států. Pod Malými Karpatami prochází Malokarpatská cyklomagistrála, jež vede z Nového města nad Váhom až k Vysoké na Moravě. Na této trase poznáme malebná slovenská města a městečka, můžeme navštívit hrady, zámky, zámečky a užívat si výhled na nádherné Malokarpatské vrchy.

Pokud jste se rozhodli navštívit jihozápadní Slovensko letecky, díky našemu partnerovi Danube Wings si v sekci rezervace letenek můžete zakoupit levné letenky. Pro bližší poznávání krás jihozápadního Slovenska je Vám k dispozici pronájem auta od našeho partnera - autopůjčovny Avis. Pokud Vás zaujalo jihozápadní Slovensko, díky našemu partnerovi Vám nabízíme vhodné ubytování na Slovensku, kde si na své přijdou méně nároční, ale i ti náročnější návštěvníci.

Anketa

Měli byste zájem o kompletní naplánování Vašeho pobytu na Slovensku?

Ano
Ne


Využívejte výhody online rezervace!


restauracie_cz