Slovensko / O Slovensku / Regiony / Jih středního Slovenska

Jih středního Slovenska je oblastí, která vás upoutá svou rozmanitou živou i neživou přírodou. Je rájem pro turisty, které nemohou odolat novým místům. Přijeďte prozkoumat husté lesy s vysokým výskytem zvěře a dech beroucí přírodní krásy okolní krajiny. Nebo vás více zajímají kulturní památky a lidová architektura? Jih středního Slovenska vás zajisté okouzlí kontrastem hlubokých lesů, malebných vesniček a historických míst. V zimních měsících se tato oblast mění na ráj pro lyžaře. Pro aktivní odpočinek si vyberte z mnoha sjezdovek a pak své tělo odměňte v některém z termálních koupališť a lázní v okolí. Jih středního Slovenska vám nabízí nekonečno možností jak příjemně prožít volné chvíle. Ať už se rozhodnete pro sportovní aktivity, nebo se vydáte za poznáním přírody, kultury a historie, v srdci Slovenska určitě objevíte něco neodolatelného a magického.

Historická města

banská štiavnica

K historicky zajímavým a turisticky velmi oblíbeným městům tohoto regionu patří Banská Štiavnica, která je od roku 1993 na seznamu UNESCO. Těžba a zpracování kovů, především zlata a stříbra, v tomto starém důlním městě sahá až do doby bronzové. Ze 13. století pochází opevnění města a městský erb, který je nejstarším dochovaným erbem na Slovensku. Už při příjezdu do města Banská Štiavnica nás upoutá dominanta města, Nový zámek, který se vypíná na Dievčenskom vrchu. Najdeme zde expozici o protitureckém odboji na Slovensku. Z nejvyššího podlaží se nám naskytne nezapomenutelný pohled na město a široké okolí. Na výběžku vrchu Paradajzom se tyčí Starý zámek. Jeho součástí je kostel Panny Marie, kaple sv. Michala, ale i bašta "Himmelreich", v minulosti využívaná jako vězení a mučírna. V současnosti se v objektu také nachází Slovenské důlní muzeum. Kousek od Banské Štiavnice se nachází skanzen v zachovalé původní části šachty Ondrej a štoly Bartolomej. Jižně od Banské Štiavnice najdeme zámeček Svätý Anton. Tato národní kulturní památka dnes slouží jako muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnout expozice loveckých zbraní, více než 2000 kusů trofejí a sbírku rarit.

banská bystrica

Jedním z prvních míst, které bylo na Slovensku prohlášeno městskou památkovou rezervaci je Banská Bystrica. Její historie se datuje od dob těžby zlata a mědi v této oblasti. Centrum Banské Bystrice je historickým dědictvím a hradní oblast se stala národní kulturní památkou. Při procházkách Banskou Bystricou za pozornost stojí také Thurzův dům, farní kostel a stará radnice. Turisté si také oblíbili místa jako muzeum SNP, Státní galerie, Poštovní muzeum, Literární a hudební muzeum nebo městský vláček Pretórium. Jen pár kilometrů od Banské Bystrice se nachází město Zvolen, kde najdeme řadu významných kulturních a historických památek. Ve Zvolenu jsou dvě královská sídla, a to Zvolenský zámek a Pustý hrad. Navzdory probíhajícímu archeologickému výzkumu je Pustý hrad stále přístupný veřejnosti. K turisticky vyhledávaným místům v této oblasti patří také pohádkový Bojnický zámek a jeho ZOO Bojnice.

Krásná příroda

štiavnické vrchy

Štiavnické vrchy jsou ideálním místem pro trávení volného času. V tomto největším sopečném pohoří Západních Karpat najdeme mnoho turistických stezek a zajímavé cyklotrasy. Atraktivnosti území napomáhají i vodní nádrže - rybníky, které spolu s napájením a přívodními kanály tvoří unikátní vodní technický systém. Dnes však slouží hlavně k rekreačním účelům. Díky množství přírodních unikátností a jejich rozmanitosti jsou mezi turisty vyhledávané i Kremnické vrchy. Můžeme zde najít četné přírodní výtvory, jež zaujmou svou jedinečností. V okolí Banské Bystrice najdeme přes 500 kilometrů značených turistických tras. Díky pečlivé údržbě Banská Bystrica patří k nejlépe vyznačeným turistickým oblastem na Slovensku. Od roku 2007 jsou pro turisty k dispozici i nové trasy na území městských lesů, jako například městský lesopark Urpín - Stará kopa, nebo městský lesopark Podlavice - Laskomer. Pro ty, kteří chtějí spojit turistiku s poznáváním přírody, by si neměli nechat ujít návštěvu lesnického skanzenu v údolí Vydrová v Černém Balogu. Zajímavé exponáty podél naučné stezky představují novou úhel pohledu na životodárnou schopnost lesa. Populární je i atraktivní výlet historickou Černou železnicí. Atraktivní cyklotrasy ve Štiavnických vrších lákají cyklisty nezapomenutelnými zážitky. Pro zdatnější cyklisty jsou vhodné i trasy na, Kordíky nebo Brestovou v okolí Banské Bystrice.

Top destinace - lázně a aquaparky

kúpele sliač

K oblíbeným místům pro relaxaci na jihu středního Slovenska patří termální lázně. V Santovce je návštěvníkům k dispozici koupaliště s teplotou vody 26° C. Voda, která zde pramení, je vhodná pro léčbu nervových chorob a srdečního revmatismu. Podle názvu obce je pojmenována i minerální voda Santovka. Lázně Sliač jsou specializovaným lázeňským zařízením s dlouholetou tradicí. Jeden ze čtyř pramenů s přirozenou izotermickou teplotou na světě vyvěrá právě zde. Kromě Vydrová hosté mají možnost navštívit i kulturní a sportovní akce, koncerty, vychutnat si procházky a poznat zajímavá místa v okolí. K dalším navštěvovaným lázním patří lázně Sklené Teplice a lázně Turčianské Teplice, které návštěvníkům nabízí komplexní wellness služby a množství sportovních aktivit.

Top destinace - golf a lyžování na Slovensku

park snow donovaly

Jedno z nejznámějších golfových hřišť na Slovensku najdeme právě v srdci této země - na Táloch. Golfový klub Tále je jediným domácím klubem na golfovém hřišti Grey Bear, které je prvním mistrovským hřištěm na Slovensku. Golfové hřiště je situované v rekreační oblasti, kterou obklopují nádherné lesy. Návštěvníci si tak mohou vychutnat výlety do okolních lesů a v zimě i lyžování na sjezdovkách Tále Ski Resort. V zimních měsících si zde přijdou na své lyžaři všech kategorií. Různě náročné kopce v okolí nabízejí kvalitní sportovní vyžití. Mezi nejnavštěvovanější lyžařská střediska Slovenska v této oblasti patří PARK SNOW Donovaly a Tále Ski Resort.

Pokud jste se rozhodli navštívit jižní část středního Slovenska letecky, díky našemu partnerovi Danube Wings si můžete v sekci rezervace letenek zakoupit si levné letenky. Chcete-li krásy jihu Slovenska poznat blíže, náš partner - autopůjčovny Avis - Vám nabízí pronájem auta. Pokud Vás zaujala tato oblast, díky našemu partnerovi Vám nabízíme kvalitní ubytování na Slovensku, kde si n své přijdou méně nároční, ale i ti náročnější, návštěvníci.

Anketa

Měli byste zájem o kompletní naplánování Vašeho pobytu na Slovensku?

Ano
Ne


restauracie_cz


Využívejte výhody online rezervace!