Slovensko / O Slovensku / Aktivity / Historické cesty

Všeobecné informácie o histórii Slovenska

Slovania žijúci na dnešnom území Slovenska patria medzi najstarších obyvateľov Európy a svoje domovy si tu našli prvé kmene už koncom 5. a začiatkom 6. storočia. Pod hrozbou nájazdov a útokov Avarov sa zjednotili pod vedením franského kupca Sama, ktorý vytvoril Samovu ríšu. Bol to prvý štátny útvar na území Slovenska. Ten bol v ďalších storočiach základom vzniku ďalších kmeňových útvarov, neskôr kniežactiev, ktoré umožnili spojením Moravského a Nitrianskeho vznik Veľkomoravskej ríše na čele s kráľom Svätoplukom. Toto obdobie znamenalo veľký kultúrny rozmach a prostredníctvom byzantských vierozvestcov Cyrila a Metoda prinieslo na územie nielen kresťanstvo, ale aj prvé písmo. Množstvo pamiatok z týchto čias nájdeme v mesta Nitra a jeho okolí, ktoré bolo súčasne miestom posvätenia prvého kresťanského kostola na dnešnom území Slovenskej republiky. Obdobie rozmachu Veľkomoravskej ríše potvrdzujú aj bohaté náleziská na hrade Devín pri Bratislave, ktorý patrí k najstarším hradom na Slovensku a bol významnou veľkomoravskou obrannou pevnosťou. Dnes sa z vrcholu jeho zachovalých a zrekonštruovaných ruín možno pokochať nádherným výhľadom na sútok riek Dunaj a Morava. Po smrti kráľa Svätopluka sa však Veľkomoravská ríša začala rozpadať a postupne sa stala súčasťou uhorského štátu. Nastalo obdobie vlád cudzích panovníckych rodov, nasledovali vpády Turkov z Osmanskej ríše, ktoré trvali takmer 150 rokov.

Spomienky na dávne doby a ich vládcov možno dnes objavovať prostredníctvom návštev stredovekých hradov a kaštieľov či unikátnych drevených kostolíkov ako kostoly v Hervartove v Šariši alebo Tvrdošíne na Orave. Oravský hrad, Spišský hrad, ktorý je na zozname pamiatok UNESCO, Zvolenský zámok, zámok v Topoľčiankach známy svojím Národným žrebčínom s chovom ušľachtilých Lipicánov, Bratislavský hrad týčiaci sa nad hlavným mestom – to je len zlomok historických pamiatok, ktoré môžete na Slovensku spoznávať.

Novodobá história sa na území Slovenska začala písať pod vládou Márie Terézie a jej syna Jozefa II. V tomto období sa položili základy možnosti vzniku budúceho Slovenska – uzákonil sa slovenský jazyk a v roku 1848 vznikla vo Viedni Slovenská národná rada.

Vznik Československej republiky v roku 1918, na ktorej sa podieľala jedna z najvýznamnejších osobností Slovenska M. R. Štefánik, si možno pripomenúť pri jeho mohyle na vrchu Bradlo. Tá je architektonicky zaujímavým dielom nielen tej, ale aj súčasnej doby a poskytuje krásny výhľad na okolitú krajinu.

Zavŕšením mnohoročných snáh Slovákov o samostatnosť bol nakoniec vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993.

Ak chcete spoznať jej dávnu históriu do detailov, nájsť romantiku skrytú v múroch starobylých hradov, vidieť, kadiaľ kráčali dejiny, navštívte Slovensko. Krajinu, ktorá ukrýva poklady minulosti, ktoré stoja za to objavovať.

Všeobecné informácie o historickom umení

Na Slovensku nájdete múzeá a galérie, stačí sa rozhodnúť, o aký druh máte záujem. Ručíme však za to, že každé z nich dokáže nadchnúť svojimi exponátmi. Či už sú to banské múzeá, prírodovedné s tajmi a krásami slovenskej prírody, vlastivedné, múzeá so zbierkami vzácnych mincí alebo archeologické ukrývajúce staroveké vykopávky a artefakty dávnej doby. Nájsť ich možno skoro v každom meste či mestečku, pretože celá krajina dýcha minulosťou z rôznych oblastí života Slovenska.

Rovnako v každom kúte krajiny nájdete rôzne typy galérií výtvarného umenia. Najvzácnejšie umelecké poklady starých aj moderných majstrov zhromažďuje Slovenská národná galéria, kde majú svoje miesto známi slovenskí aj zahraniční výtvarníci. Ďalšie galérie nájdete v okresných mestách. V Banskej Bystrici a Nitre je to Štátna galéria, v Ružomberku Galéria Ľudovíta Fullu, jedného z najznámejších výtvarníkov Slovenska, na Orave v Dolnom Kubíne Oravská galéria vystavujúca diela významnej maliarky Márie Medveckej.

Slovenské divadelné umenie je dobre známe aj za hranicami a to nielen hosťovaním našich umelcov v zahraničí, ale cielenými návštevami divadelných predstavení v našich divadlách. V novovybudované moderné Slovenské národné divadlo v Bratislave je miestom, kde pôsobí činohra, balet aj opera. Mená operných spevákov ako Peter Dvorský, Ján Galla či Edita Grúberová a Ľubica Rybárska preslávili operné majstrovstvo Slovenska po celom svete a vystupovali na najslávnejších operných scénach v zahraničí.

Krajina pod Tatrami sa hrdí aj úspešnými umelcami z oblasti hudby. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester patria medzi svetovú špičku v oblasti komornej hudby. Moderná hudba je rovnako súčasťou slovenskej hudobnej scény.

Slovensko je však známe po celom svete svojím jedinečným a neopakovateľným folklórom. Folklórne súbory Lúčnica či SĽUK sa stali fenoménom aj v zahraničí. Slovenský folklór patrí medzi najväčšiu pýchu krajiny. Každé mesto, mestečko, kraj či dedinka má svoj vlastný charakter a folklór – hudbu, nezameniteľné kroje a architektúru, zvyky a nárečie. Má svoje ľudové gastronomické špeciality, rázovitú keramiku a nástroje.

Slovensko je jednoducho obrovská studnica tradícií, aké nenájdete nikde inde na svete. Presvedčiť sa o tom možno na vychýrených folklórnych festivaloch vo Východnej na východe Slovenska, pod Poľanou na Zamagurí či v Detve.

Slovenské gastronomické špeciality ako bryndza, syry oštiepok a korbáčiky nenájdete nikde inde na svete a sú vyhľadávanou delikatesou návštevníkov.

Medzi jedinečné ľudové výrobky patrí aj hudobný nástroj fujara, ktorý je jedinečný nielen svojím charakteristickým zvukom, ale aj tvarom, ktorý charakterizuje špecifický tvar píšťale dlhej až 180 centimetrom. A vedieť na ňom hrať je skutočné umenie. Nie nadormo je fujara zaradená medzi nehmotné pamiatky UNESCO.

A čo je ešte na Slovensku NAJ? No všeobecne sa vo svete tvrdí, že predsa slovenské dievčatá. Ale o tom sa je najlepšie presvedčiť na vlastné oči.

Ak plánujete navštíviť letecky,  sú Vám blízke letiská Košice a Poprad vďaka pravidelným linkám nášho partnera Danube Wings na dosah.

 

Vyberte si z historických ciest a navštívte Slovensko; kliknite sem >>

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


baner_kupele


restauracie_sk