Slovensko / Čo robiť / Historické cesty
Havránok

Archeoskanzen Havránok

Navštívte jedinečný archeologický park nad hladinou Liptovskej Mary a jednu z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Havránok ponúka významné slovenské archeologické nálezisko, pozostatky sídliska mladšej doby železnej a krásny výhľad z obrannej veže.

Balneologické múzeum

Balneologické múzeum Piešťany

V tomto múzeu sa oboznámite s dejinami kúpeľníctva na Slovensku. Balneologické múzeum ponúka rôzne historické obrazy a pohľadnice, pozostalosti M.R. Štefánika, unikátne nálezy zo staršej doby kamennej, 22 800 rokov starú sošku Moravianskej venuše.

Bazilika Panny Márie na Mariánskej Hore

Bazilika Panny Márie na Mariánskej Hore

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči patrí medzi najstaršie pútnické miesta východného Slovenska.

Bojnický zámok

Bojnický zámok

Ak chcete spoznať rozprávku naživo, Bojnice a Bojnický zámok sú jej vstupnou bránou. Navštívte jeden z najstarších slovenských zámkov, ktorý ponúka zbierky umelecko-historického múzea, každoročný Festival duchov a strašidiel, ZOO v tesnej blízkosti a čarokrásny park.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je historickou dominantou Bratislavy na hradnej skale vo výške 85 metrov. Svojim návštevníkom ponúka prehliadku výstavy ARS LITURGICA - Zlatníctvo v službách liturgie, neopakovateľný výhľad na mesto z areálu hradu.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad

Navštívte perlu slovenskej ľudovej kultúry. Budatínsky hrad ponúka prehliadku zbierky prírodovedného múzea, dominantu Žiliny s unikátnym múzeom drotárskeho umenia.

Červený kláštor

Červený kláštor

Okrem úžasného kláštorného komplexu Vás tu čaká aj jedinečná atrakcia v Európe - splav Dunajca na drevených pltiach v nádhemej prírodnej scenérii národného parku Pieniny.

Danubiana

Danubiana Bratislava

Architektúra tu vo svojej rôznorodosti dáva príležitosť mnohým výstavným aktivitám. Návštevníci majú v Danubiane možnosť uvidieť prehliadky popredných svetových umelcov a nakúpiť v Art Shope.

Múzeum Majstra Pavla z Levoče

Dom Majstra Pavla Levoča (Spišské múzeum)

Tento významný slovenský umelec po sebe v okolí Levoče zanechal množstvo hodnotných sochárskych a rezbárskych prác. Dom Majstra Pavla v Levoči ponúka múzeum Majstra, ktorý sa zaraďuje medzi vrcholných gotických umelcov.

Dóm sv. Martina

Dóm sv. Martina v Bratislave

Pod Bratislavským hradom, na Rybnom námestí, stojí gotický Dóm sv. Martina s pozlátenou napodobeninou uhorskej kráľovskej koruny. Dóm sv. Martina je najvýznamnejšiu sakrálnu stavbu mesta a národnú kultúrnu pamiatku s dielami mnohých svetových umelcov.

Dôstojnícky pavilón Komárno

Dôstojnícky pavilón Komárno

Dôstojnícky pavilón bol postavený v rokoch 1858 až 1863 v neogotickom slohu, pripominajúcom anglickú gotiku. Návštevníkov láka 2 polygonálnymi nárožnymi vežami, nápisom VIRIBUS UNITIS na hlavnej fasáde a amfiteátrom na nádvorí.

Drevený chrám Kožany

Drevené chrámy severovýchodného Slovenska

Drevené chrámy patria medzi najunikátnejšie poklady umenia a náboženstva na Slovensku. Po architektonickej a sakrálnej stránke ich považujeme za unikátne stavby.

Drevený chrám Brežany

Drevený kostol Brežany

Drevený gréckokatolícky chrám sv. Lukáša trojpriestorového východného typu, jediný v okrese Prešov bol postavený v roku 1727 a obnovili ho v druhej polovici 18. storočia. Radí sa tým medzi najstaršie drevené kostolíky na Slovensku. 

Dukla

Dukla

Severovýchodné Slovensko bolo počas II. sv. vojny kľúčovým bodom pri oslobodzovaní Slovenska od fašistických vojsk. Tieto udalosti nám pripomína národná kultúrna pamiatka Duklianske bojisko.

Žehra

Farský kostol Žehra

Farský kostol Sv. Ducha v Žehre je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 11. decembra 1993 a bol zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Galéria umelcov Spiša Spišská Nová Ves

Galéria umelcov Spiša Spišská Nová Ves

Galéria sa nachádza v architektonicky zaujímavej budove s množstvom detailov. Galéria umelcov Spiša ponúka diela autorov zo Spiša od druhej polovice 19. storočia až po súčasnosť, zaujímavú budovu Galérie, ktorá je chránenou pamiatkou.

Hrad Beckov

Hrad Beckov

História hradu láka viacerými povesťami a aj preto je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Jedna z najvyhľadávanejších zrúcanín na Slovensku, hrad Beckov, je známy povesťou hradného pána, ktorého zaklial jeho sluha. 

Hrad Čachtice

Hrad Čachtice

Pre jeho povesť o krvavej a nemilosrdnej grófke Báthoryovej je nazývaný tajomným hradom v Karpatoch. Hrad Čachtice ponúka legendu „krvavej grófky“ Alžbety Báthoryovej zo 16. a 17. storočia a nádherný výhľad na okolie.

Hrad Červený kameň

Hrad Červený kameň

Mohutný a najkrajší zachovalý hrad pri Bratislave, dobre viditeľný najmä z väčších diaľok. Hrad Červený kameň ponúka múzeum historického bývania šľachty, prekrásnu lipovú alej, úchvatné interiéry a exteriéry s bohatou výzdobou.

Hrad Devín

Hrad Devín

Jeden z najstarších slovenských hradov, monumentálny historický hrad Devín stráži hranice na strategickej mohutnej skale nad sútokom riek Dunaj a Morava. Na hrade Devín si nenechajte ujsť expozície z minulosti Slovanov a unikátnu hradnú studňu s hĺbkou 55 metrov.

Hrad Hrádok

Hrad Hrádok

Príďte si pozrieť hrad pri mestečku Liptovský Hrádok, ktorého história siaha až do roku 1341. Hrad Hrádok Vám ponúka prekrásnu prírodu a romantické priestory, štýlové ubytovanie a stravovanie v susednom kaštieli.

Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka

Vyberte sa s nami na cestu poznania našej histórie prostredníctvom stredovekého rodového hradu Andrássyovcov. Nájdete tu expozíciu zbraní, súdobé fotografie zariadených hradných interiérov, či vzácne zbierky historického nábytku.

Hrad Lietava

Hrad Lietava

Vychutnajte si prekrásny výhľad z mohutnej zrúcaniny stredovekej pevnosti. Hrad Lietava je jednou z najrozsiahlejších pevností na Slovensku a zároveň ideálnym miestom na turistiku.

Ľubovniansky hrad

Hrad Ľubovňa

Majestátny starobylý Hrad Ľubovňa na 711 metrov vysokom brale nad mestom Stará Ľubovňa ponúka historické expozície prepravných prostriedkov, návštevu hladomorne, podzemnej chodby a unikátny prírodný skanzen.

Hrad Strečno

Hrad Strečno

Majestátna hradná pevnosť týčiaca sa na skale nad riekou Váh, kedysi považovaná za najbezpečnejšiu pevnosť kraja, navždy zviazaná s osobným príbehom Žofie Bosniakovej. Hrad Strečno ponúka krásny výhľad na Žilinskú kotlinu a kópiu múmie Žofie Bosniakovej.

Hvezáreň Hurbanovo

Hvezdáreň v Hurbanove

Navštívte najstaršiu hvezdáreň na Slovensku. V Hvezdárni v Hurbanove nájdete jedno z prvých európskych astrofyzikálnych observatórií, merania s najdlhším pozorovacím radom na Slovensku.

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Chrám sv. Jakuba v Levoči

Navštívte druhý najväčší kostol na Slovensku. V Chráme sv. Jakuba v Levoči nájdete najvyšší drevený neskorogotický oltár na svete vyrobený Majstrom Pavlom z Levoče, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a dodnes slúži na bohoslužby.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar

Nenechajte si ujsť niekdajší poľovnícky kaštieľ rodiny Andrássyovcov vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ponúka dokumentáciu života šľachty, jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku a najväčšiu magnóliu v strednej Európe.

Kaštieľ Blatnica

Kaštieľ Blatnica

Príďte si pozrieť síce malý, ale architektonicky príťažlivý kaštieľ Blatnica, ktorý ponúka neskorobarokovú architektúru a expozíciu starých fotografií Slovenska od známeho a uznávaného fotografa Karola Plicku. .

Kaštieľ Moravany nad Váhom

Kaštieľ Moravany nad Váhom

Navštívte tento renesančný kaštieľ s nádherným parkom. Kaštieľ Moravany nad Váhom ponúka okúzlujúce nádvorie, anglický park s galériou plastík od umelcov z celého sveta a Dom slovenských výtvarných umelcov.

Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky

Patrí medzi významné pamiatky Spiša a spolu s neskorogotickým kostolom sv. Anny a goticko-renesančnou zvonicou tvoria jednotný architektonicko-urbanistický komplex.  

Kaštieľ v Markušovciach

Kaštieľ v Markušovciach

Nenechajte si ujsť impozantný rokokový kaštieľ zo 17. storočia. Kaštieľ v Markušovciach Vám ponúka históriu a oddych v tieni francúzskeho parku, koncerty a expozíciu historického nábytku.

Kaštieľ Svätý Anton

Kaštieľ vo Svätom Antone

Navštívte národnú kultúrnu pamiatku, barokovo-klasicistický kaštieľ vo Svätom Antone, ktorý návštevníkom ponúka poľovnícku expozíciu s vyše 2000 trofejami, zbierku abnormalít, či nádherný romantický park so studničkou.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad

Vychutnajte si krásne zreštaurované priestory Kežmarskéh hradu, v ktorom dodnes straší hradná Čierna pani. Kežmarský hrad ponúka múzeum, divadelné predstavenia, unikátny prístroj, ktorý zostrojil prvé röntgenové snímky v Uhorsku.

Komarnanska pevnost

Komárňanská pevnosť

Najväčší, najvýznamnejší a najzachovanejší pevnostný komplex na Slovensku. Komárňanská pevnosť, ktorá bola najväčšou a najsilnejšou obrannou stavbou rakúsko-uhorskej monarchie, ponúka fortifikačnú architektúru 16 - 19. storočia a rôzne systémy opevnenia.

Kostol Najsvätejšej Trojice v Žiline

Kostol Najsvätejšej Trojice v Žiline

Pôvodne gotický trojloďový kostol s renesančnými prvkami, Kostol Najsvätejšej Trojice, známy tiež ako farský kostol Panny Márie, pochádza z roku 1400 a ponúka Kaplnku sv. Jána Nepomuckého, ktorá mala slúžiť ako miesto Božieho hrobu.

Kostol sv. Egídia v Poprade

Kostol sv. Egídia v Poprade

Navštívte najcennejšiu stavebnú pamiatku Popradu a dominantu Námestia sv. Egídia. Kostol sv. Egídia ponúka atmosféru plnú histórie a 2 barokové výjavy - Sedembolestnú Pannu Máriu a obraz Sv. Egídia.

Hervartov

Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove

Drevená gotická stavba pochádza z 15. storočia a jeho architektúra sa zachovala až do dnešných čias. Kostol bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Kostol sv. Katariny

Kostol sv. Kataríny Kremnica

Gotický Kostol sv. Kataríny z 15. storočia, v ktorom sa náchadza vzácny orgán porovnateľný s parametrami organov európskej úrovne. Nachádzajú sa tu cenné umelecké diela, oltáre zdobené rezbou a zlatením a renesančná mramorová krstiteľnica.

Kostol sv. Kataríny Banská Štiavnica

Kostol sv. Kataríny v Banskej Štiavnici

Neskorogotický Kostol sv. Kataríny z 15. storočia svojim návštevníkom ponúka kryptu pod kostolom, kam sa pochovávali richtári a organ z dielne domáceho majstra.

Kostol sv. Ondreja Komárno

Kostol sv. Ondreja v Komárne

Nenechajte si ujsť dominantnú stavbu mesta - Kostol sv. Ondreja, ktorý svojich návštevníkov láka históriou 17. storočia a strážnou vežou mesta.

Kostol sv. Pavla Apoštola

Kostol sv. Pavla Apoštola v Žiline

Mariánske námestie ponúka Kostol sv. Pavla Apoštola zložený z dvoch 32 m vysokých veží a Kláštor Jezuitov. Nájdete tu významný barokový oltár v interiéri kostola a pamätnú dosku venovanú biskupovi J. Vurumovi na kláštore.

Likavsky hrad

Likavský hrad

Likavský hrad v minulosti slúžil ako obranný hrad. V tomto hrade možete vidieť reprodukcie dobových rytín, drevorytov, kresieb a malieb a kreslenú dokumentáciu archeologických nálezov.

Liptovský hrad

Liptovský hrad

Liptovský hrad je najvyššie položeným hradom - v súčasnosti zrúcaninou, na Slovensku, ktorý kedysi chránil hranice krajiny. Zrúcanina vo výške 993 m, ktorá si pamätá časy kráľov Vám ponúka bohatú archeologickú expozíciu v prírode.

Skanzen

Ľubovniansky skanzen

Národopisná expozícia v prírode predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša, kde po stáročia vedľa seba žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia.

Malá synagóga

Malá synagóga v Žiline

Malá synagóga patrí k najvýznamnejším budovám modernej synagogálnej architektúry v Európe. Svojim návštevníkom ponúka expozíciu Múzea židovskej kultúry a modlitebňu drevenou mrežou oddelenú od výstavnej siene.

Malokarpatské múzeum

Malokarpatské múzeum Pezinok

Malokarpatské múzeum v Pezinku je svojou expozíciou zamerané na vinohradníctvo a vinárstvo najmä z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Múzeum vás pozýva do zrekonštruovanej budovy aj na degustáciu malokarpatských vín.

Mestská radnica Komárno

Mestská radnica Komárno

Príďte si pozrieť najcharakteristickejšiu neorenesančnú pamiatku Komárna. Mestská Radnica Vám ponúka históriu poznačenú prírodnými katastrofami, príjemnú atmosféru Námestia gen. Klapku.

Mestský hrad Banská Bystrica

Mestský hrad Banská Bystrica

Národná kultúrna pamiatka vznikla už pri pôvodnej banskej osade, ktorá stála na mieste dnešného mesta. V Mestskom hrade nájdete Stredoslovenskú oblastnú galériu, zbierkové predmety výtvarného umenia a vyše 9000 diel.

Mincovňa Kremnica

Mincovňa Kremnica

Svetoznáma kremnická mincovňa, ktorá vznikla vďaka právu z roku 1328 od kráľa Karola Róberta. Kremnická mincovňa sa považuje za jednu z najstarčích mincovní na svete, spočiatku tu razili florény, neskôr dukáty a dodnes sa tu razia štátne platidlá a pamätné mince.

Múzeum letectva Košice

Múzeum letectva Košice

Nenechajte si ujsť Múzeum letectva v hangároch Vojenskej leteckej akadémie generála M. R. Štefánika. Múzeum letectva v Košiciach Vám ponúka 18 originálnych lietadiel, historické dopravné prostriedky.

Muzeum Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Ako prvé múzeum na Slovensku koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva aj tie tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, ktoré doposiaľ málo inštitúcií akceptuje.

muzeum praveku

Múzeum praveku Slovenska

Vykročte do dávnych dôb nášho ľudského rodu, kedy sa každý deň tvrdo zápasilo o holý život. Vykročte do doby neandertálcov. Múzeum praveku  Vám ponúka množstvo štiepaných kamenných nástrojov, fosílne zvieracie kosti, zvyšky ohnísk.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny

Expozícia podávajúca ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska. V múzeu môžete navštíviť expozície Región Orava, Región Kysúc-Podjavorníky, Región Turiec, Región Liptov.

Múzeum V. Lofflera v Košiciach

Múzeum V. Löfflera Košice

Múzeum prezentuje dielo významného košického sochára Vojtecha Löfflera. V Múzeu V. Löfflera nájdete viac ako 2000 exponátov majstrovej zbierky, zbierku ľudovej keramiky a hrnčiarstva, ojedinelú zbierku autoportrétov výtvarných umelcov.

Múzeum vodného mlynárstva Kolárovo

Múzeum vodného mlynárstva v Kolárove

Navštívte prírodný areál plávajúceho vodného mlyna pri meste Kolárovo. Areál bol vybudovaný ako súčasť kultúrnej pamiatky Plávajúci mlyn. Vodný mlyn Vám ponúka faunu a flóru lužného lesa, zachovaný zemný val "Hradu mieru", jeden z najdlhších drevených mostov v Európe.

Múzeum historických zbraní Bratislava

Múzeum zbraní Bratislava

Jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch bratislavských brán v mestskom opevnení je Michalská brána. Michalská brána Vám ponúka Múzeum zbraní, výhľad na celé Staré mesto.

Nádvorie Európy Komárno

Nádvorie Európy - Komárno

Jedinečné stavebné dielo architektov z Ateliéru Európa s rozlohou 6500 m2. Na Nádvorí Európy v Komárne nájdete architektúru jednotlivých oblastí Európy a funkčnú kópiu pôvodnej studne z roku 1878.

Námestie sv. Egídia

Námestie sv. Egídia v Poprade

Príďte si prezrieť námestie, okolo ktorého sa rozkladá centrum Popradu. Námestie sv. Egídia Vám ponúka meštianske domy barokového a klasicistického štýlu, Kostol sv. Egídia z 13. storočia a významnú maľbu - najstaršie vyobrazenie Vysokých Tatier.

Nový zámok Banská Štiavnica

Nový zámok Banská Štiavnica

Navštívte jednu zo strážnych veží, ktoré chránili mesto pred vpádom Turkov, postavenú na Dievčenskom vrchu. Nový Zámok ponúka expozíciu protitureckých vojen na Slovensku, šesť podlaží, nárožné bašty a strieľne, neodolateľný výhľad na Banskú Štiavnicu.

Oravský hrad

Oravský hrad

Navštívte "Orlie hniezdo" na vysokej skale nad okolitou krajinou. Nechajte sa zlákať jedným z najpríťažlivejších hradov na Slovensku. Vychutnajte si Oravské múzeum, spleť sprístupnených podzemných chodieb, nočné strašidelné prehliadky a divadelné predstavenia.

Piaristický kláštor

Piaristický kláštor Prievidza

Najkrajší barokový kláštorný komplex v meste Prievidza. Piaristický kláštor svojim návštevníkom ponúka Piaristický kostol a Hornonitrianske vlastivedné múzeum.

Podtatranské múzeum Poprad

Podtatranské múzeum Poprad

V roku 1945 sa spojili múzeá vo Veľkej Lomnici a v Poprade, a vzniklo Podtatranské múzeum ako ho poznáme dnes. Podtatranské múzeum Vám ponúka expozície podtatranskej prírody, histórie mesta Poprad, expozíciu výroby Modrotlače.

Považská galéria umenia v Žiline

Považská galéria umenia Žilina

Klenotnica súčasného slovenského výtvarného umenia. Považská galéria umenia Vám ponúka netradičné umelecké projekty, tzv. specific art, výstavné siene s množstvom slovenských i zahraničných umeleckých diel.

Slovenské národné múzeum Bratislava

Prírodovedné múzeum Bratislava

Najväčšie múzeum prírodovedného zamerania na Slovensku, ktoré nemôžete v žiadnom prípade vynechať. Prírodovedné múzeum ponúka 2,4 milióna stálych exponátov, Archeologické múzeum, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum Maďarov na Slovensku.

Putnicka hora Zvir - Litmanová

Pútnická hora Zvir – Litmanová

Hora Zvir sa nachádza v nadmorskej výške 820 metrov. Je vzdialená 5 km od začiatku obce Litmanová v Ľubovnianskej vrchovine. Panna Mária sa tam zjavila dvom dievčatám v izbičke dreveného zrubu (majdanu).

Radnica v Levoči

Radnica v Levoči

Radnica z 15. storočia je zaujímavou architektonickou budovou v meste. Pôvodnú gotickú stavbu totiž v 17. storočí prestavali v renesančnom štýle. Radnica v Levoči ponúka historickú klietku hanby z roku 1600 a expozície Spišského múzea.

Rímsky tábor Iža

Rímsky tábor v Iži

Kúsok od Komárna sa v lokalite Leányvár nachádzajú zvyšky rímskeho opevneného vojenského tábora a rímskej osady Kelemantia. Rímsky tábor v Iži Vám ponúka zvyšok najväčšej rímskej stavby za hranicami impéria a počas leta odborný výklad od historikov.

Skanzen Bardejovské Kúpele

Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské Kúpele

Skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov.

Skanzen

Skanzen - Múzeum ukrajinskej kultúry Svidník

Komplexná národopisná expozícia, sprístupnená v r. 1982, na základe výrazného hmotného materiálu. Skanzen podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov - Ukrajincov Slovenska v minulosti. 

Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria Bratislava

Ponúka to najunikátnejšie z umenia, ktoré možno na Slovensku nájsť. V Slovenskej národnej galérii nájdete cca 55 000 diel vrátane umenia európskej proveniencie, množstvo sezónnych výstav a kultúrnych podujatí.

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica

Bohatá banícka história zachytená len pár kilometrov do Banskej Štiavnice. V Slovenskom banskom múzeu uvidíte múzeum v prírode na pôvodných banských dielach, nadzemnú a podzemnú expozíciu, ukážky baníckych pracovísk a ťažobných zariadení.

Slovenské technické múzeum Košice

Slovenské technické múzeum Košice

Navštívte múzeum, ktoré Vám predstaví históriu techniky na Slovensku. Slovenské technické múzeum Vám ponúka doklady o vývoji techniky na Slovensku, množstvo náučných exponátov, planetárium pre fanúšikov astronómie.

Spišské múzeum Levoča

Spišské múzeum Levoča

Navštívte Spišské múzeum založené v roku 1884. Spišské múzeum Vám ponúka historické zbierky, zbierky umeleckej histórie, etnografiu spišského regiónu.

Spišský hrad

Spišský hrad

Úžasná monumentálna stavba rozložená na 4 ha. Spolu s okolitými stredovekými pamiatkami je hrad zapísaný do zoznamu pamiatok UNESCO. Návšteva Spiškého hradu Vám ponúka expozície o dejinách hradu a stredovekých zbraniach.

Starý zámok

Starý zámok Banská Štiavnica

Starý zámok leží na výbežku vrchu Paradajz. V jeho nadzemnej časti sa pochovávali mŕtvi, do podzemia sa odkladali kosti. Ponúka expozície svetoznámeho banskoštiavnického fajkárstva, kováčskeho umenia a nezabudnuteľný výhľad na mesto a okolie.

muzeum dopravy

STM - Múzeum dopravy Bratislava

Prvé slovenské múzeum dopravy, ktoré bolo otvorené dňa 24.6.1999. Návštevník v múzeu môže vidieť zbierku vozidiel, bicykle, osobné a nákladné automobily, prototypy i vojenské vozidlá, parné, motorové a elektrické rušne.

Solivar pri Prešove

STM - NKP Solivar pri Prešove

Solivar pri Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky.

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica

Vznikla v roku 1956 ako tretia regionálna galéria na Slovensku. Stredoslovenská galéria Vám ponúka umenie regiónu a slovenské umenie,  slovenské a zahraničné grafické umenie, stále expozície v Starej radnici a Bethlenovom dome.

Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica

Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica

Stredoslovenské múzeum bolo založené v roku 1889 a dnes je najstaršou kultúrnou inštitúciou v meste. Ponúka expozície v Thurzovom dome a v Tihányiovskom kaštieli, expozície „Stredné Slovensko od praveku po 20. storočie“ a „Príroda stredného Slovenska“.

Vojenský tábor

Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa

Stredoveký vojenský tábor je miestom, odkiaľ začínajú všetky turistické značené trasy pre pešiu turistiku, v zimnej sezóne na udržiavané bežecké trate.  

Svätojánsky kostol (Stred Európy)

Svätojánsky kostol (Stred Európy)

Malebná krajinka pri Kremnických Baniach nám ponúka možnosť navštíviť zaujímavý Svätojánsky kostol, pri ktorom sa nachádza geografický Stred Európy. Možete navštíviť aj moderný kapucínsky kláštor, ktorý sa nachádza vedľa Svätojánskeho kostola.

Šarišské múzeum Bardejov

Šarišské múzeum Bardejov

Šarišské múzeum patrí k najstarším na Slovensku, ako jediné u nás sa špecializuje na ikonopisnú tvorbu východného obradu.

Tatranská galéria Poprad

Tatranská galéria Poprad

Príďte si pozrieť expozície Tatranskej galérie, ktoré nájdete na viacerých miestach.  V Tatranskej galérii nájdete diela umelcov zo Spiša a východoslovenského regiónu, diela významných osobností slovenského výtvarného diania, umelcami kreatívne využité priestory galérie.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad

Kráľovský hrad z 11. storočia sa týči nad mestom na vysokom brale. Trenčiansky hrad ponúka Studňu lásky a legendu o láske Turka Omara ku krásnej Fatime, a tiež najsevernejšiu pamiatku Rimanov v strednej Európe z roku 179.

Turčianska galéria

Turčianska galéria Martin

Navštívte Turčiansku galériu, klenotnicou predovšetkým moderného slovenského výtvarného umenia. Turčianska galéria Vám ponúka skvosty najznámejších slovenských výtvarníkov 20. storočia, akcie a projekty so zahraničnými umelcami a galériami.

Vihorlatská hvezdáreň

Vihorlatská hvezdáreň

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, založená v roku 1952, je regionálnou špecializovanou vedecko-výskumnou, kultúrno-vzdelávacou a odborno-pozorovateľskou inštitúciou v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied.

Múzeum Humenné

Vihorlatské múzeum v Humennom

Svojim návštevníkom múzeum ponúka stále expozície: umelecko-historickú, prírodovednú, sakrálnu a expozíciu ľudovej architektúry a bývania (skanzen).

Múzeum Hanušovce

Vlastivedné múzeum Hanušovce nad Topľou

Múzeum vzniklo ako jedno z posledných múzeí na Slovensku, a od začiatku sa kreovalo ako vlastivedné so zbernou oblasťou vranovského regiónu. Vlastivedné múzeum sídli v renesančno-barokovom kaštieli  

Vlkolínec

Vlkolínec

Nenechajte si ujsť unikátnu a najzachovalejšiu rezerváciu ľudovej architektúry Slovenska, ktorá ako jediná nie je narušená novou výstavbou. Vo Vlkolínci uvidíte čisto drevenú obec zapísanú v UNESCO, 45 pôvodných stavieb ľudovej architektúry, dominantnú drevenú zvonicu.

Východoslovenská galéria

Východoslovenská galéria Košice

Navštívte prvú regionálnu galériu založenú v roku 1951. Východoslovenská galéria Vám ponúka výtvarný život na východnom Slovensku, vyše 6400 diel, umenie Slovenska v 20. storočí.

Východoslovenské múzeum Košice

Východoslovenské múzeum Košice

Nechajte sa zlákať jedným z najstarších múzeí na Slovensku. Navštívte Východoslovenské múzeum. Východoslovenské múzeum ponúka návštevu jedného z najvýznamnejších múzeí na Slovensku, expozície histórie a umenia Košíc a okolia.

Zoya Museum

Zoya Museum Modra

Zoya Museum v Modre láka svojou výstavou najmä návštevníkov moderného umenia.

Zvolenský zámok

Zvolenský zámok

Dominantu Zvolena, zámok v pôvodnej neporušenej podobe zapísaný ako národná kultúrna pamiatka si nesmiete nechať ujsť! Zvolenský zámok Vás láka hodnotnou zbierkou gotického umenia, zbierkou moderného umenia, či divadelným festivalom Zámocké hry.

Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji

Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislavskom kraji

Pozývame vás navštíviť pamiatky židovského kultúrneho dedičstva. V Bratislavskom kraji nájdete Pamätník Chatama Sofera a Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, a synagógy v Bratislave, Malackách a Stupave.  

Anketa

Mali by ste záujem o kompletné naplánovanie Vášho pobytu na Slovensku?

Áno
Nie


restauracie_sk


baner_kupele