Používaním stránok prevádzkovateľa visitslovakia.com súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. pre ďalšie informácie najtete "tu"

[OK]

Rožňava

erb

Rožňava je najväčšie a najvýznamnejšie mesto severného Gemera a od roku 1776 je sídlom Rožňavského biskupstva. Pôvodne významné banícke mesto s rozsiahlymi právami. Jeho centrum tvorí rozsiahle štvorcové námestie s pozoruhodnými budovami z posledných storočí. V meste je niekoľko zaujímavých kostolov. Biskupská katedrála, pôvodne farský kostol, je mohutnou gotickou stavbou s peknými klenbami a s barokovým zariadením. Zo starého zariadenia je najcennejšia tabuľová maľba z roku 1513 predstavujúca Sv. Annu Samotretiu (Metercia). V pozadí obrazu je vyobrazenie všetkých druhov baníckej práce počnúc zameriavaním banského poľa až po dopravu rudy. Je tu aj kamenné pastofórium z roku 1507. Pri farskom kostole je klasicistická budova mestského špitála. V rade domov námestia je františkánsky kláštor a kostol s barokovým zariadením. Uprostred námestia je mestská veža, pozostatok pôvodnej radnice a pri nej bývalý jezuitský kostol z polovice 17. storočia zaujímavý tým, že ho evanjelici museli postaviť pre jezuitov. Námestiu opäť dominuje pomník Františky Andrássyovej, ktorý bol z neho na dlhý čas odstránený. Súčasná radnica je v budove z roku 1711. Barokovo-klasicistická biskupská rezidencia je z konca 18. storočia a pred ňou stojí barokový morový stĺp. Evanjelický kostol z konca 18. storočia je mimo námestia, podobne ako aj secesný kostol reformovanej cirkvi z rokov 1904-1905. V secesnej budove z roku 1910 je pozoruhodné Banícke múzeum s expozíciami geológie, prírodopisu, baníctva a hutníctva. Južne od Rožňavy sa nachádza Silická planina, ktorá je súčasťou národného parku Slovenský kras. Severne vedú turistické chodníky do oblasti Volovských vrchov a na ich hlavný hrebeň.

Vzdialenosť od letísk:

  • Bratislava 332 km
  • Poprad 65 km
  • Košice 80 km

Adresa:

banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok

VisitSlovakia.com je online turistický sprievodca po Slovensku. Ponúka najatraktívnejšie destinácie na Slovensku. Vyberte si dovolenku podľa toho, čo chcete na Slovensku robiť, alebo podľa toho, kam chcete ísť. Zvoľte si destinačný balíček, naplánujte svoj program a rezervujte ubytovanie za najnižšie ceny. Objavte Slovensko rýchlo a jednoducho. Pozývame vás na Slovensko - do najatraktívnejších destinácii, do odporúčaných hotelov.

footer pozadie