Používaním stránok prevádzkovateľa visitslovakia.com súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. pre ďalšie informácie najtete "tu"

[OK]

Slovensko - malá veľká krajina

Všeobecné informácie o Slovensku

Slovensko – oficiálny názov Slovenská republika – je 49 035 km2 územia pre nekonečné množstvo zážitkov. Žije tu 5 379 445 obyvateľov (k 1. 1. 2004) rôznych národností. Najviac obyvateľov je slovenskej národnosti, ku ktorej sa hlási 85,8 %.

Slovensko leží takpovediac v strede Európy a hraničí s piatimi susednými štátmi. Na západe s Rakúskom a Českou republikou, na juhu s Maďarskom, s ktorým má najdlhšie hranice, na východe Ukrajinou s najkratšími hranicami a na severe s Poľskom. Slovenská republika je od 1. mája 2004 členom Európskej únie, od 21. decembra 2007 členom Schengenského priestoru, od 1. januára 2009 je súčaťou Európskej menovej únie jej a menou je euro (€). Rovnako je členom NATO, OSN, UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO a INTERPOLU. Slovensko je krajina s prevažne rímskokatolíckym vierovyznaním, hlási sa k nemu až 69 % ľudí. Evanjelická cirkev augsburského vyznania má zastúpenie u 7 % veriacich a je druhou najpočetnejšou cirkvou. Časť obyvateľstva sa hlási k pravoslávnej cirkvy (5 %) a bez vierovyznania je 13 % ľudí.

Štátnym zriadením je Slovensko parlamentnou demokratickou republikou. Na čele štátu stojí prezident volený na 5-ročné funkčné obdobie priamo ľudom. O svoju moc sa počas vládnutia delí so Slovenskou národnou radou – parlamentom, ktorá je zákonodarným orgánom. Jej členmi je 150 poslancov volených na 4-ročné funkčné obdobie, rovnako ako prezident sú volení priamo ľudom. Výkon moci má v rukách vláda na čele s predsedom vlády. Vďaka svojej polohe ležiacej v miernom podnebnom pásme sa tu striedajú štyri ročné obdobia. Klimatické podmienky sa však líšia podľa nadmorskej výšky. Letá v nížinách sú suché a teplé, ak sa však rozhodnete navštíviť v letnom období Tatry, môžete tu zažiť sneženie aj uprostred júla či augusta.

Čo všetko je možné na Slovensku zažiť

Historické pamiatky

Historické pamiatky

Slovensko nie je len príroda. Nájdete v ňom zachovalé a zrenovované hrady, zámky, kaštiele, v ktorých sa ocitnete priamo v dávnej histórii. Objavíte v ňom neopakovateľné a svetoznáme čaro slovenského folklóru a zvykov, ochutnáte tradičné slovenské špeciality, spoznáte dobrosrdečných a pohostinných ľudí či vhupnete do víru zábavy a nočného života moderných miest.
Krásne mestá

Krásne mestá

História zanechala na území Slovenska veľké kultúrne dedičstvo. Zo 138 slovenských miest je až 18 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Každé z nich je niečím unikátne a jedinečné. Možno v nájsť viac ako 12 000 kultúrnych pamiatok. Na Slovensku sa nachádza aj 88 pamiatkových zón.
Príroda a turistika

Príroda a turistika

Slovensko leží v strednej Európe a napriek neveľkej rozlohe koncentruje na svojej ploche obrovské množstvo prírodných krás. Na relatívne malom Slovensku sa nachádza viac ako 1 000 chránených území. Nájdete na nich 9 národných parkov a 16 chránených krajinných území s množstvom vzácnych rastlín a živočíchov. A čo je výhodou, do každej časti Slovenska je to prakticky len na skok.
Kúpele a aquaparky

Kúpele a aquaparky

Slovensko je svojím kúpeľníctvom známe nielen v okolitých krajinách, ale aj vo svete. Navštevujú ho ľudia, ktorým liečivé minerálne pramene pomáhajú pri liečení rôznych druhov chorôb. Vyhľadávajú ho však aj tí, ktorí chcú spojiť ozdravovací pobyt s oddychom, relaxom a spoznávaním prírodných krás či bohatej histórie tejto krajiny.
Golf

Golf

Vychutnajte si hru golfu v naozaj nádhernom prostredí slovenskej prírody. Slovenské golfové kluby sú jedinečné okolím, do ktorého sú zasadené. Či už budete hrať v historickom areáli s barokovým kaštieľom alebo pod úpätím najmenších veľhôr na svete, výhľady a zážitky budú neopakovateľné. V areáloch nájdete rôzne doplnkové služby od priestorov na grill party až po možnosť absolvovať golfovú školu.
Lyžovanie

Lyžovanie

Najmenšie veľhory sveta, Vysoké Tatry, si môžete užiť v každom ročnom období. Ak patríte k vyznávačom zimy, lyžovanie na Slovensku je pre vás ako stvorené. Prekrásne pohľady z vysokých tatranských štítov ako Lomnický štít, Rysy či Chopok, ukrývajú krištáľovo čisté horské plesá a bystriny. Užiť si môžete tiež ďalších viac ako 30 lyžiarskych stredísk európskej kvality.
Cykloturistika

Cykloturistika

Na Slovensku nájdete sieť naozaj kvalitne značených cyklotrás v rôznych dĺžkach a náročnostiach. Nasadnite na bicykel a spoznávajte historické mestá, alebo nádhernú prírodu. Zastavte sa na niektorom z množstva prírodných jazier alebo tájch a vychutnajte si pobyt pri vode. Slovenské cyklotrasy vám umožnia cyklistiku každého druhu.
Ako je možné sa na Slovensko
				dopraviť?

Ako je možné sa na Slovensko dopraviť?

Krajina je pretkaná hustou cestnou infraštruktúrou a železnicami. Ak sa na Slovensko rozhodnete pricestovať letecky, na západe vás v hlavnom meste Bratislava privíta moderné letisko spájajúce ho svetom. Na severe v meste Poprad môžete vystúpiť priamo pod úpätím Tatier a Košice, moderná metropola a druhé najväčšie mesto, vám umožní pohodlne priamo z pristávacej plochy vyraziť za jedinečnými krásami východu.
Čo je naj na Slovensku?

Čo je "naj" na Slovensku?

Na Slovensku nájdete to, čo nikde na svete. Slovenský kras, najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe, ktoré ukrýva až 1110 jaskýň. Spišský hrad, najrozsiahlejší stredoveký hradný komplex v strednej Európe, hrad Červený kameň s najrozsiahlejšími podzemnými priestormi, najvyšší drevený gotický oltár na svete nachádzajúci sa v meste Levoča alebo Sad Janka Kráľa v Bratislave, najstarší verejný park v Európe.

A mnoho ďalších a fascinujúcich NAJ, ktoré stoja za to spoznať ich vlastnými očami a zážitkami. Slovensko je časť Európy, ktorá dýcha rozmanitosťou na každom kroku - jednoducho "malá veľká krajina".
banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok

VisitSlovakia.com je online turistický sprievodca po Slovensku. Ponúka najatraktívnejšie destinácie na Slovensku. Vyberte si dovolenku podľa toho, čo chcete na Slovensku robiť, alebo podľa toho, kam chcete ísť. Zvoľte si destinačný balíček, naplánujte svoj program a rezervujte ubytovanie za najnižšie ceny. Objavte Slovensko rýchlo a jednoducho. Pozývame vás na Slovensko - do najatraktívnejších destinácii, do odporúčaných hotelov.

footer pozadie