Používaním stránok prevádzkovateľa visitslovakia.com súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. pre ďalšie informácie najtete "tu"

[OK]

Marianka

erb

Marianka je najstaršie pútnické miesto na Slovensku, jeho pôvod a história je sčasti zahalená legendami. Historici rádu pavlínov, ktorí toto miesto spravovali zapísali ústne tradovanú legendu o pustovníkovi, ktorý žil v tomto údolí a z hruškového dreva si vytesal sošku Panny Márie. Počas nepokojov, ktoré nastali v Uhorsku po smrti kráľa Štefana, pustovník musel zo svojho miesta utiecť. Sošku skryl do bútľavého stromu. Našla sa o niekoľko desaťročí neskôr. Spôsob ako sa soška našla je tiež zahalený. História pútnického miesta sa začína písať od roku 1377, keď sa tu zastavil uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký, z rodu Anjou. On položil základný kameň kostola a zveril správu pútnického miesta rádu Pavlínov. Rád sv. pavlínov spravoval pútnické miesto od spomínaného roku 1377 do roku 1786. Na tomto mieste zažil slávny rozkvet ale aj úpadok a zánik. Od roku 1927 - 1950 pútnické miesto spravuje Kongregácia bratov tešiteľov, ktorá vznikla v roku 1922. Tešitelia zrekonštruovali kostol a bývalý pavlínsky kláštor (kaštieľ), ktorý slúži ako pútnický a exercičný dom.

Vzdialenosť od letísk:

  • Bratislava 29 km
  • Poprad 356 km
  • Košice 472 km

Kontaktné údaje:

Adresa:

banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok

VisitSlovakia.com je online turistický sprievodca po Slovensku. Ponúka najatraktívnejšie destinácie na Slovensku. Vyberte si dovolenku podľa toho, čo chcete na Slovensku robiť, alebo podľa toho, kam chcete ísť. Zvoľte si destinačný balíček, naplánujte svoj program a rezervujte ubytovanie za najnižšie ceny. Objavte Slovensko rýchlo a jednoducho. Pozývame vás na Slovensko - do najatraktívnejších destinácii, do odporúčaných hotelov.

footer pozadie