Používaním stránok prevádzkovateľa visitslovakia.com súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. pre ďalšie informácie najtete "tu"

[OK]

Dubnícke opály

nahlad

Dubnícke opály pochádzajú zo svetoznámeho náleziska v Slanských vrchoch pri Prešove z lokality medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Zlaté časy prežívali Dubnícke opálové bane v rokoch 1845 až 1880, kedy bol ich nájomcom viedenský klenotník Solomon Goldschmidt. Práve Goldschmitovcom sa podarilo opály uviesť na svetové klenotnícke trhy. Z Dubníka pochádza najväčší kus drahého opálu na svete – našli do v roku 1775 v koryte Oľšavky. Má úctyhodnú dĺžku 13 cm a hmotnosť 594 g (2 970 karátov). Pre svoju hru s farbami dostal meno Harlekýn a dnes je uložený v Prírodovedeckom múzeu vo Viedni. Opálové bane boli zatvorené v roku 1922. V Dubníckych baniach je celkom 22 kilometrov podzemných chodieb, pre verejnosť je sprístupnený 1,5 km úsek štôlne Viliam. V roku 1964 boli Dubnícke opálové bane vyhlásené za chránené nálezisko zimujúcich netopierov, zimuje tam až 4 000 netopierov, 16 druhov.

Kontaktné údaje:

Adresa:

banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok

VisitSlovakia.com je online turistický sprievodca po Slovensku. Ponúka najatraktívnejšie destinácie na Slovensku. Vyberte si dovolenku podľa toho, čo chcete na Slovensku robiť, alebo podľa toho, kam chcete ísť. Zvoľte si destinačný balíček, naplánujte svoj program a rezervujte ubytovanie za najnižšie ceny. Objavte Slovensko rýchlo a jednoducho. Pozývame vás na Slovensko - do najatraktívnejších destinácii, do odporúčaných hotelov.

footer pozadie