Používaním stránok prevádzkovateľa visitslovakia.com súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. pre ďalšie informácie najtete "tu"

[OK]

Drevené chrámy severovýchodného Slovenska

nahlad

Prijmite pozvanie k objavovaniu drevených chrámov plných symboliky, ktoré sú odrazom odhodlanosti, pokory a viery našich predkov. Patria medzi najcennejšie kultúrne pamiatky Slovenska a sú skvostom drevenej architektúry na území Prešovského kraja. V ich architektonickom a výtvarnom prejave nedominoval prázdny prepych, ale naopak jednoduchosť a účelovosť. Unikátnou bola najmä technológia výstavby, kde všetok materiál musel byť z dreva a pri ich stavbe sa nesmeli použiť klince. Na území Prešovského kraja sa zachovalo 26 drevených chrámov, ktorých základy siahajú do rôznych časových období 17. - 19. storočia. Výnimočnú celosvetovú hodnotu majú drevené chrámy Karpatského oblúka, v roku 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO:

  • Gréckokatolícky Chrám sv. Michala Archanjela, obec Ladomírová (1742)
  • Gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša, obec Bodružal (1658)
  • Rímskokatolícky Kostol sv. Františka z Assisi, obec Hervartov (1500)
  • Evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku (1717)

Kontaktné údaje:

Adresa:

banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok
banner obrazok

VisitSlovakia.com je online turistický sprievodca po Slovensku. Ponúka najatraktívnejšie destinácie na Slovensku. Vyberte si dovolenku podľa toho, čo chcete na Slovensku robiť, alebo podľa toho, kam chcete ísť. Zvoľte si destinačný balíček, naplánujte svoj program a rezervujte ubytovanie za najnižšie ceny. Objavte Slovensko rýchlo a jednoducho. Pozývame vás na Slovensko - do najatraktívnejších destinácii, do odporúčaných hotelov.

footer pozadie